NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • ponedeljek 20-maj
  • 25. Nacionalni teden prostovoljstva
  • Eksluzivni spletni darshan Paramahamse Vishwanande

  • torek 21-maj
  • Ustvarjalnice z Galerijo C.C.U.: Morske pošasti

  • sreda 22-maj
  • 27. Slovenski dnevi knjige v Mariboru

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • sreda 29-maj
  • Kako misliti in živeti svetovni etos odprto izven religioznih sistemov

  • četrtek 30-maj
  • Vlado Miheljak

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  • sobota 01-jun
  • Vabljeni na akcijo zbiranja starega papirja za pomoč živalim!

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Svoboda misli?   
    nedelja, 15. januar 2006 @ 04:43 CET
    Uporabnik: Nara



    Um je kot kanjon, v katerem donijo glasovi sveta.

    Lahko spremenimo donenje?
    Ne.
    Spremenimo lahko le glas.

    Pa ga res lahko?

    Nara Petrovič

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Nara
  • Več s področja * Modre misli in zgodbe

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/SvobodaMisli

    No trackback comments for this entry.
    Svoboda misli? | 6 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Svoboda misli?

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 15. januar 2006 @ 18:56 CET
    Pozdravljen Nara,

    Um je kanjon, v katerem donijo glasovi sveta.
    Lahko spremenimo donenje?
    Tvoj odgovor: Ne.
    Spremenimo lahko le glas. Pa ga res lahko?

    Moj odgovor:
    Recimo, da je donenje glasov sveta preračunano in da ima svet za to zgrajene akustične dvorane, votline in predore, kjer odmeva. Mednje bi predvsem lahko mirne duše umestili medije.

    Običjano se odmev nanaša na ukaz, ki me moralno poniža zgolj na izpolnjevanje določenih pravil. To donenje mi ponuja odgovornost pred obličjem drugega, čigar edina moč je moč Obličja.

    Ali me ti odmevi moralno ne ponižajo zgolj na izpolnjevanje dolžnosti in me razosebljajo, kajti odgovornost je subjektivna in obstaja brez donenja.

    Ker vsi tako delajo in tekmujejo kdo bo bolj donel, je to nadvse primeren kriterij, da glasovi donijo in da jih tisti, ki jih dosežejo, upoštevajo.

    Ta drugi, ki doni (akustična dvorana, votlina, predor) ni kar nek prostor ali neko obličje. To je obličje nekoga, ki ima interes, da njegov glas doni. Odmev je torej pojav nekega glasu, ki v odmevu sebe repersonalizira.

    Tisti, ki skrbi, da njegov glas doni, ni pripravljen zapustiti svojega varnega in udobnega kotička, od koder napaja svet z močjo donenja in ga nadomestiti za molk, temveč hoče po nižji ceni z manj truda doseči, da njegov glas doni in da ima želene učinke, kajti oječevalec, ki doni je vedno drugi.

    Različne konvencije in dogovori gredo pogosto v smeri, da opravičujejo donenje. Molk in prava ljubezen nimata več svojega mesta. Kjer doni se običajno zdravi ne sklanja k bolnemu, bogat ne k revežu, lepi ne h grdemu, močni ne k ponižnemu. Za to se hoče globina molka in tišina. Kar je dobro za glasnega in donečega, ni dobro za molčečega.

    Pri donenju je zelo tanka meja med skrbjo in posedovanjem, med odgovornostjo in prilaščanjem drugega.

    Ali se glas lahko spremeni, da ne bo donelo? Moje spoznanje je edini način kako donenje sprejemam od Drugega, ki je tisti, ki mi zapoveduje, da omeva njegov glas, toda jaz sem tista, ki dam odmevajočemu zapovedovanju glas. Naredim ga slišnega meni sami.

    Tišina drugega mi zapoveduje, da govorim. Govoriti zaradi drugega pomeni imeti spoznanje o drugem. Distanca med jaz in ti dobi drugo vlogo. Brž, ko odmev nekdo posluša, jo s tem že ukinja. Predstava o donenju, je predstava o ukazu.

    Jaz želim, da postane glas drugega moja stvaritev. Delovati želim tako, da ukradem avtoriteto drugemu. Moja interpretacija tišine, je moja lastna navzočnost in izzivajoča prisotnost. Prihajam do spoznanja, da tisto, kar želim videti, ni to kar si želim ali kar potrebujem. Odnos do drugega dobi čisto druge razsežnosti, ko prisluhnem neslišni govorici, neslišnemu glasu drugega. Prav to je izvirna aporija moralne bližine, da delujem svobodno po lastni interpretaciji brez donenje in da dajem glas drugemu.

    ------------------------------------------
    P.n.
    Nara, tvoje "Tri rdeče niti" so dobra knjiga, vredna branja in razmisleka. Nara, pošilji mi naslov, da ti pošljem svojo pesniško zbirko. Sem že iskala tvoje društvo po Mariboru, pa nisem našla naslova, da bi ti poslala. Beri prejšnji moj komentar, namenjen tebi v zvezi s kraljevo družino Nikole I. Petrović Njegoša

    Lep pozdrav
    Tatjana


    Svoboda misli?

    Prispeval/a: Ljuba dne nedelja, 15. januar 2006 @ 19:04 CET

    Kaj misliš s tem, Nara, da spremenimo lahko le glas, - nato pa se vprašaš - Pa ga res lahko?
    Obenem praviš, da donenja ne moremo spremeniti. Mar donenje ni glas?

    Morda donenja res ne moremo spremeniti, lahko pa mu dodamo svoj glas. In morda - pravim morda - lahko z njim utišamo ali pojačamo donenje. Odvisno od namena, želje, naravnanosti, moči... in energije, ki jo vlagamo v "dodani glas". Z njim (morda) lahko prevpijemo donenje ali pa (verjetneje) donenje prevpije nas.

    Vprašajmo o tem ekologe ali borce za pravice in enakopravnost manjšin, žensk, otrok, živali... Koliko časa že "vpijejo" v to donenje? Pa jih kdo zares sliši? I don*t think so!

    Lep nedeljski večer

    Ljuba Žerovc
    http://www.modrostizbrane.com



    Svoboda misli?

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 15. januar 2006 @ 20:32 CET
    Ljuba, jaz želim, da postane glas drugega moja molčeča stvaritev, ki ne doni, temveč nastaja v območju moje svobode. V tem je bistvo misli, ki jo je napisal Nara.

    Lep nedeljski večer

    Tatjana


    Svoboda misli?

    Prispeval/a: Nara dne ponedeljek, 16. januar 2006 @ 10:27 CET
    Saj poznate tisti trenutek, ko se zjutraj prebujate in vas prej neznana misel zadene kot utrinek?

    Poskušate jo osmisliti, umestiti v znan kotiček, pa ne gre. Alogična je, paradoksna, zmešana, z drugega sveta.

    Kakor popek vrtnice poraja cvetne lističe, se iz te misli razcvetajo nove misli, ki pa ne prinašajo razrešitve. Vsak naslednji eho je bodisi podoben, bodisi nasproten prvemu ... in vedno tišji.

    Če nismo pozorni, nam lahko ta umirajoči eho odtegne pozornost od prvotnega živega glasu. Ko v paniki zavpijemo, da bi preprečili smrt eha (vsebine svojega uma), ga nahranimo z novo porcijo donenja (in neredko pomendramo). Zato pristno občutenje vsake misli terja tišino in dober spomin na prvotni zven. Šele kasneje lahko ta zven "nadgradimo" z razumskim sistemom. A če pozabimo na prvotno misel, nam v razumskem sistemu ostane samo votla dogma.

    V bistvu pa moja prvotna misel nosi sila preprosto sporočilo: hočeš nočeš smo totalno determinirani! Nešteti družbeni vzorci in dogovori so glas iz zgornje misli, naše misli so pa kanjon. Smo posoda družbene (da ne rečem kolektivne) misli!

    Ali pri mišljenju uporabljate jezik družbe? Simbole družbe? Zgodbe družbe? Miselne obrate družbe? Se vaše mišljenje širi kar samo ali pa temu botruje širjenje mišljenja v družbi?

    Koliko misli je vzniknilo v vas kot na začetku omenjeni utrinek v primerjavi s tistimi, ki v vas samo odmevajo, potem ko so vam jih vsilili družbeni mehanizmi (vzgoja, šola, mediji, red, zakoni ...) in "vaše osebne izbire"? Žal so tudi te "izbire" vse prepogosto le eho in ne glas.

    In kaj zdaj?

    Všeč mi je, kar mi je prijateljica pravkar napisala na chatu glede tega: "Ne vem, če lahko spremenimo glas, ampak vsekakor moramo paziti, kateri glasovi nam pridejo blizu."

    Tu je največ izbire, ki jo imamo! Izogniti se škodljivim glasovom in se združiti z dobrimi v zboru resnice. In peti, seveda, peti, ne molčati. V sožitju dobrih misli se oplajajo nove dobre misli. Te misli moramo peti, čeprav se nas od hreščanja prenavitih ojačevalcev medijev še ne sliši najbolj, ampak nekega dne bomo hreščanje gotovo preglasili.

    Kako torej -- lahko spremenimo glas?


    Svoboda misli?

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne ponedeljek, 16. januar 2006 @ 12:57 CET
    Živjo Nara!
    Človek je nepopolen, zato tudi njegove besede ne zadoščajo Besede so namreč vedno izraz celotne osebnosti, notrajnih in zunanjih vzgibov. Vendar pa so le šibke, popačene zrcalne podobe prvotne Besede. Zato lahko trdimo, da je resnica ravno nasprotje tistega, kar je bilo povedano. Skrita leži v globini duše. Pogosto se prej izrazi z molkom, kot s poplavo besed. Človek se v tišini obrne k samemu sebi k resnici, ki jo je naš Stvarnik vtisnil v naše bistvo.

    Prvotna večna moč Besede je skrita v nas ljudeh in se bo nekoč spet lahko prebudila v življenje. Ta naloga je za nas ljudi pomemebna. Beseda-Glas lahko spet prebudi v polno življenje, da se začne razodevati. Vedno pa nastopi trenutek, ko se glas duše sliši. To vem iz lastne izkušnje! Tedaj je pomembno, da naša osebnost to prepozna in se usmeri k njeni ljubezni, lahko pa se upira in ji zapre vrata.. V tem primeru bo moral človek na nov klic dolgo čakati. Če pa človek vendarle usmeri v svojo notrajnost in zazna klic nesmrtne duše, nastane medsebojna privlačna sila. Besedo bo tako duša vedno jasneje slišala in širila.

    Zares utihniti je težka naloga. Preden človek spregovori, utihne in sicer zato, ker je njegovo govorjenje čisto motorično dejanje brez vsebine, lahko pa je molk priprava na govorjenje.

    Poznamo tri stopnje molka: jezik utihne, misli utihnejo, volja utihne.Običajno govorjenje je izraz misli, notranjega praznega govorjenja, s katerim usmerja pozornost nase, medtem ko je na zunanj miren in obvladan. Še neprej želi položaj obvladovati s svojo voljo. Resnični molk razodene človeku, da z močjo in silo volje ne more doseči tišine. Resnični molk je velika budnost.

    Kdor dela na tem, se uči spoznavati samega sebe z razdalje in odkriva mnoge strani pokvarjenega in kulturno-dresiranega osebnega jaza. Spozna sile, ki ga silijo k obžalovanju vrednim dejanjem. Nauči se spoznavati, kakšno uničujoče delo opravlja samozagledanost, želja po oblasti, sebičnost in neobvladanost. Ob tem lahko samo obmolkne. Svojim občutkom ne dovoli več, da se vmešavajo. Notranje ostane miren, odmaknjen, čeprav vendarle sočustvuje! V takem stanju se je človek naučil, da se enostavno več ne odziva. Poskuša se razumeti in se zavedati lastne nepopolnosti.

    V trenutku, ko se naše srce odpre duhu resnice, se lahko usmerimo k Luči in se z njo povežemo. Krogotok sebičnih misli se s tem prekine. Če pa se potem vseeno vsilijo in to se še dogaja, ker podzavesti še dolgo ne moremo odstraniti, pa temu ne posvečamo več pozornosti. Izkušnja nas je naučila, da sta tiha miselna sposobnost in jasna zavest predpogoj za to, da lahko sprejmemo resnico. Kdor zares umolkne, posluša in prisluhne klicu večnosti. Zaradi pridobljene mirne notranje usmeritve, sprejme tak človek vspodbudo iz duhovnega polja človeštva

    V procesu notranje obnove Božanski duh ustvari v nas notranjo tišino. Minljivo lahko utiša le moč neminljivega. Ko zavest preneha biti orodje samozagledanosti in samopotrjevanja, lahko postane orodje, božanske duše, ki ga hrani Duh božji. Do tedaj pa vsak človek govori še iz naravnih moči tega sveta, ki ga silijo k sporazumevanju s svojimi soljudmi. Vendar je to izkrivljen izraz čiste duhovne sile življenja in človeku prepričuje, da bi dosegel svoj resnični življenjski cilj in sicer vsakokrat, ko se njegove besede usmerijo na samozadovoljitev ali vpliv drugega.

    Kdor pa zaveda sebe, komur je čista duhovna-božanska beseda segla v srce in dušo, spozna, da se takšnega notranjega razsvetljenja nikoli ne more doseči z vajo glasu, govora, telesa ali žlez z notranjim izločanjem. Besedne formule-mantre prikličejo le naravne sile tega sveta, ki želijo duha resnice uničiti, v kolikor je prisoten v človeku. Vsak človek lahko odkrije pot resnice z odrešenim spoznanjem in s temeljno notrajno spremembo uveljavljenega stanja bistva. Tako postane orodje izražanja višje resničnosti v svojem bitju.
    Lep pozdrav in vse dobro,
    Miran.


    Svoboda misli?

    Prispeval/a: ljudmil dne sobota, 21. januar 2006 @ 23:07 CET
    Zdravo prijatrelji!Napisati kontraverzu, pa zatim na osnovu toga otvoriti filpzofsku raspravu?Mislim da je to čisti promašaj.Srdačan pozdrav;Ljudmil


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,47 seconds