NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Začenja se evropski projekt za zmanjševanje otroške debelosti v Evropi   
    torek, 12. junij 2018 @ 19:23 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Kar 31 raziskovalnih, nevladnih in vladnih organizacij iz dvanajstih držav Evropske Unije v sodelovanju z univerzami iz tujine je 4. in 5. junija letos v Londonu zagnalo STOP, največji evropski raziskovalni projekt proučevanja otroške debelosti, ki je ocenjen na 9,5 milijonov evrov.

    Projekt STOP financira Evropska komisija v okviru raziskovalnega programa Obzorje 2020 za Trajno varnost hrane. V projekt sta vključena kar dva partnerja iz Slovenije, Univerza v Ljubljani s Fakulteto za šport in Fakulteto za družbene vede ter Nacionalni inštitut za javno zdravje.

    Več kot desetina otrok med 5. in 19. letom starosti v južni ter delih osrednje in vzhodne Evrope ter Velike Britanije se spopada s prekomerno telesno maso, v nekaterih državah, kot so Italija, Malta in Grčija, pa je prekomerno prehranjen kar vsak tretji otrok. STOP konzorcij bo v naslednjih štirih letih (junij 2018-maj 2022) poskušal identificirati in preveriti najboljše pristope k preprečevanju in odpravljanju otroške debelosti ter pripraviti priporočila za izvajanje učinkovitih politik, še posebej med otroki do 12. leta starosti.

    Projekt STOP (Science and Technology in childhood Obesity Policy) bo proučil možnosti za intervencije na področju otroške debelosti, s katerimi bi bilo mogoče zmanjšati tudi veliko breme bolezni, povezanih z debelostjo v Evropi. Cilj projekta je izboljšanje razumevanja, kako okolje, v katerem živimo, oblikuje vedenje otrok in izbire staršev, ki se zgodijo že pred rojstvom otroka.

    Projekt bo proučeval tudi zgodnje znake bioloških sprememb zaradi posameznih vedenjskih izbir, ki lahko pripeljejo do debelosti, vključenih pa bo kar 17 kohort otrok iz vse Evrope (kohortna študija pomeni, da raziskovalci od določene starosti naprej spremljajo določeno skupino otrok v rednih časovnih razmakih in merijo njihov prehranski status, različna vedenja, vpliv okolja, zdravstvene izide in podobno). Eksperimentalne študije na Švedskem, v Španiji in Romuniji bodo preverile, ali je mogoče s pomočjo digitalne tehnologije pomagati majhnim otrokom in njihovim družinam pri vzpostavitvi vzdržnega okolja z vidika izboljšanja telesne mase, pri čemer bo poseben poudarek na otrocih iz deprivilegiranih družbeno-ekonomskih okolij.

    V Sloveniji, ki kot ena redkih evropskih držav v zadnjih letih beleži upad otroške debelosti, bo projekt podrobno proučil učinke programa Zdrav življenjski slog, hkrati pa preveril, kakšne so možnosti prenosa dobrih praks slovenskih šol v druge države. Projekt se bo ukvarjal tudi s prehransko industrijo in drugimi komercialnimi deležniki, ki so odgovorni za to, kaj otroci uživajo. Namerava jih spodbuditi k iskanju inovativnih rešitev, s pomočjo katerih bi lahko izboljšali otroško prehrano, in vzpostaviti mehanizme, s pomočjo katerih bi bila podjetja z najboljšimi rešitvami tudi nagrajena. Med drugim bo projekt proučil tudi usmeritve vlad evropskih držav v boju proti otroški debelosti in uporabo vzvodov oziroma ukrepov, kot so davki, prehranske označbe in omejevanje oglaševanja nezdrave prehrane in pijače.

    Projekt STOP bo koordinirala raziskovalna skupina iz Imperial College Business School v Londonu, kot partnerji pa bodo sodelovale različne univerze s svojimi raziskovalci, vladne organizacije, mednarodne organizacije (WHO, IARC in OECD), nevladne organizacije, ki se ukvarjajo z zdravjem otrok, pa tudi evropska konzorcija (EIT Health in EIT Food), ki promovirata inovacije v prehranskem in zdravstvenem sektorju. Partnerske organizacije prihajajo iz 12 držav EU, Švice, ZDA in Nove Zelandije. V projekt sta vključena kar dva partnerja iz Slovenije, Univerza v Ljubljani s Fakulteto za šport in Fakulteto za družbene vede ter Nacionalni inštitut za javno zdravje.

    "Evropska unija s tem projektom pomembno vlaga v iskanje najbolj uspešnih in učinkovitih pristopov za zmanjševanje pojavnosti otroške debelosti in zagotavljanje najboljše pomoči tistim otrokom, ki se z debelostjo že spopadajo," pravi projektni vodja, profesor Franco Sassi, direktor Centra za ekonomijo zdravja in inovacije politik na Imperial College Business School.

    Vodja ekipe raziskovalcev iz Fakultete za šport izr. prof. Gregor Starc poudarja pomen prispevka slovenskih partnerjev v tem projeku: Slovenija je z implementacijo učinkovitih politik v šolskem sistemu, ki jo podpirajo raziskovalni podatki zbirke SLOfit, edina evropska država, v kateri gibalna učinkovitost otrok od leta 2011 narašča, debelost pa upada. Zaradi tega smo slovenski partnerji izjemno pomemben vir dobrih praks, ki jih bomo v projektu podrobno preučili in tako tudi drugim državam pokazali, kako lahko predvsem s spodbujanjem telesne dejavnosti v šoli presežejo dosedanje neuspele poskuse reševanja problematike otroške debelosti."

    Profesor Sassi še poudarja: “Ker se je raven otroške debelosti v zadnjih dvajsetih letih podvojila, moramo proučiti vse mogoče rešitve. Proučevali bomo celo serijo dejavnikov, ki so povezani z debelostjo, od genetskih, bioloških in vedenjskih dejavnikov, družbenih in kulturnih vplivov ter ekonomskih in potrošniških vplivov, ki vplivajo na raven debelosti otrok v celotni evropski regiji.”

    »Nacionalni inštitut za javno zdravje v okviru projekta STOP vodi delovni paket, ki bo skušal v kar največji meri poiskati vse relevantne deležnike na področju otroške debelosti, jih razumeti in povezati pri iskanju poti za izboljšanje stanja«, pravi doc. dr. Mojca Gabrijelčič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

    Doc. dr. Luka Kronegger s Fakultete za družbene vede (FDV) je povedal: »Pri vzpostavljanju, modeliranju in razumevanju delovanja omrežja deležnikov, pomemben doprinos predstavlja uporaba metod za analizo socialnih omrežij, te predstavljajo ogromen potencial za razumevanje odnosov med deležniki in razvoj orodij, ki bi olajšala komunikacijo pri oblikovanju politik in prenos politik v prakso.«

    »Slovenija je mednarodno prepoznana kot ena od držav EU, ki je skupaj z vsemi relevantnimi deležniki v koordinaciji Ministrstva za zdravje pripravila in sprejela celovit medsektorski strateški načrt za prehrano in telesno dejavnost »Dober tek, Slovenija«, ki se udejanja v številnih okoljih, kar omogoča dobre rezultate in premike k zmanjševanju otroške debelosti in daje spodbudne rezultate«, še pravi doc. dr. Gabrijelčičeva z NIJZ.

    Otroška prekomerna prehranjenost in debelost v evropski regiji Svetovne zdravstvene organizacije in Sloveniji

    Prikazani podatki veljajo za otroke med 5. in 19. letom starosti. Velja poudariti, da sta prekomerna telesna teža in debelost pri otrocih v Sloveniji naraščali do leta 2010, od leta 2011 pa sta pričeli počasi upadati in se vračata na raven pred letom 2006.


    Vir: Grafika Svetovne zdravstvene organizacije iz repozitorija Global Health Observatory in SLOfit. Ocene prekomerne prehranjenosti in debelosti SLOfit so narejene na podlagi kriterijev IOTF.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Raziskovalni-Evropski-Projekt-STOP

    No trackback comments for this entry.
    Začenja se evropski projekt za zmanjševanje otroške debelosti v Evropi | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Začenja se evropski projekt za zmanjševanje otroške debelosti v Evropi

    Prispeval/a: AnaH dne sreda, 13. junij 2018 @ 09:00 CEST
    Zgledi vlečejo! Če si večina odraslih v bližini otrok slabe občutke in notranjo praznino maši s cigareto, alkoholom, gaziranimi pijačami, sladkarijami, posedanjem na kavču ali ob računalniku ipd., kje naj otrok najde prave smernice za vredno in odgovorno življenje?!


    Začenja se evropski projekt za zmanjševanje otroške debelosti v Evropi

    Prispeval/a: Nan dne sreda, 13. junij 2018 @ 16:06 CEST

    Nič ne pomaga, pripravljaš zdrave obroke, "otrok" gre s prijatelji na kebab,
    nimaš televizije, gleda na računalniku filme in zraven še prigrizki, jasno, v sobo vstop "prepovedan" :))

    kot je moja znanka povedala, "nisem kadila zaradi otrok, zdaj pa oni kadijo" :p


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,56 seconds