Depresija, izgorevanje, strahovi in tesnoba, prav vsakemu se kdaj v življenju podre psihično ravnovesje. Nenehni stres in psihične obremenitve lahko poskrbijo za to, da se naša duša spravi iz ravnovesja. Če bomo hitro ukrepali nam bodo v veliko pomoč mnoge rastline.
Nenehna žalost in potrtost, občutek, da nas nič več ne osrečuje, da se nam vse zdi nesmiselno so znamenja depresije. Vzporedno imamo težave z jutranjim vstajanjem, pomanjkanjem apetita, muči nas napetost in glavobol. Pri zdravljenju se zelo dobro obnesejo izvlečki šentjanževke. Poleg tega je zelo pomembno, da smo čim več na svežem zraku in na dnevni svetlobi.
Mnogo raziskav je potrdilo, da je možno samo s tem bistveno izboljšati rahle do srednje močne depresije. Nemir, živčnost, težave s spanjem izboljšajo čaji s baldrijanom, meliso in hmeljem. Za živce so dobra živila s vitaminom B (polnozrnat kruh in stročnice). Moten nočni mir je lahko povezan s preobremenjenimi jetri kar lahko popravimo s izvlečki iz semen pegastega badlja ali čaj iz regrata.
Za krepitev srca nam bo dobro del glog. Čaj pomešan z rožmarinom in rmanom nam bo pomagal pri izčrpanostih in depresiji. Glog je v lekarnah tudi alternativa in sicer kot homeopatsko sredstvo. Hmelj poznamo kot preizkušeno sestavino v čajih, ki nam pomagajo pri boljšem spanju in nam blažijo živčnost. Sivka je prava rastlina pri bojazljivosti in nenehno vrtečih se mislih. Eterično olje je priporočljivo za uporabo v kopelih za sproščanje, pomirjanje in izboljšanje razpoloženja. Za umirjen spanec priporočajo, da si damo pod vzglavnik vrečko s sivko. Semena pegastega badlja so izvrstno živilo, saj nam bodo pomagali pri motnjah delovanja jeter.
Ginseng je ena najznamenitejših kitajskih rastlin, ki jim na Zahodu pripisujejo kar čudežno moč. Pomirja osrednji živčni sistem in telesu pomaga, da se privadi na stres. Dolgotrajno jemanje ginsenga izboljšuje razpoloženje in splošno počutje ter daje življenjsko moč. Bazilika je zelo dobra rastlina za premagovanje sentimentalnosti. Lahko jo uporabimo v kopeli ali pa si iz nje pripravimo čaj.
Vrtnica nam zdravi srčne in ljubezenske težave in ne rečejo kar tako »ustavi se in povohaj vrtnice«. Aromatične sestavine olja iz vrtnic izboljšajo razpoloženje in nam vlivajo energijo. Dišeča sestavina cimet, ki jo predvsem decembra dodajamo v različna peciva , h kavi in čaju premore tudi zdravilno moč. V starodavni kitajski medicini so ga uporabljali za pomirjanje živčnega sistema in proti depresiji. Eterično olje cimeta nas prijetno pomirja, ogreje nam telo in dušo in v nas vzbuja prijeten občutek zadovoljstva in sreče.
Blagodejno moč rastlin lahko izkoristimo na več načinov. Naredimo nekaj samo zase in si kdaj pa kdaj privoščimo 15 minutno zeliščno kopel, ki nas bo razbremenila napetosti, dvignila energijo in odgnala žalost.
|
Rastline, ki ugodno vplivajo na telo in duha
Prispeval/a: B.L. dne nedelja, 13. januar 2013 @ 21:37 CET
Prišla bo pomlad,
čakal bi jo rad,
da bi zdrav, vesel,
lepe pesmi pel ...