Študija je odkrila, da so ljudje s povišanim holesterolom še posebej dovzetni za ožilne in srčne bolezni, ko so izpostavljeni onesnaženemu zraku kot so izpuhi dizelskih motorjev in ostalih finih delcev, prisotni običajno v mestnem zraku.
Mikroskopski delci onesnaženja v zraku v kombinaciji s holesterolom povzročijo, da postanejo arterije trde, glede na raziskavo UCLA.
eprav prehrana, kajenje in drugi faktorji vplivajo na razvoj kardiovaskularnih bolezni v Zahodnem svetu, pa je veljalo prepričanje, da majhni prašni delci iz prometa in tovarn tudi pomembno prispevajo k razvoju te bolezni. Omenjena raziskava je ta prepričanja potrdila.
Vir: www.energybulletin.net/
|
Mikrodelci dizelskega izpuha v vdihanem zraku dodaten pospešujoč dejavnik v ateroskleroze
Prispeval/a: zvonko hocevar dne nedelja, 26. avgust 2007 @ 17:22 CEST
http://genomebiology.com/2007/8/7/R149
bistvo sporočila je, da so uspeli dokazati sinergistični
(skupni učinek celote je večji kot vsota učinkov posameznih delov celote)
učinek delovanja mikroskopskih delcev dizelskega izpuha (1) (manj od 0,18 mikrometra (10xE-6)) in oksidiranih fosfolipidov na izražanje več genskih modulov, ki sodelujejo v vnetnem procesu žil povzročenih v izoliranih človeskih endotelijskih celicah aorte (posku na celicah) in v živo na jetrnih celicah pri miših, hranjenih z visoko holesterolno dieto.
(1) Na nanodelcih diezelskega izpuha je plašč različnih kemičnih substanc, ki vključujejo organske hidrokarbonate (npr.: policiklicni aromatski hidrokarbonat in kinoni), prehodne kovine, sulfate in nitrate.
Hvala!
LLR Zvonko