Strokovnjaki ocenjujejo, da za osteoporozo zboli vsaka tretja ženska in vsak peti moški
Predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije (ZDBO) Duša Hlade Zore je povedala, da je za posameznika novica, da ima osteoporozo, šok.
Je pa danes ob osveščenosti in dejstvu, da je osteoporozo možno zdraviti, za bolnike s to boleznijo bistveno lažje. Zoretova zelo pozitivno ocenjuje včlanitev v društva ZDBO, kjer se posamezniki, ki se srečujejo z osteoporozo, lahko družijo in si izmenjujejo izkušnje.
Kaj je osteoporoza?
Osteoporoza je obolenje, ki slabi kosti. Šibke kosti pa se lahko hitro zlomijo. Do oslabitve pride zaradi izgube kostne osnove in mineralov v kosteh. Najbolj pogosta mesta zlomov zaradi osteoporoze so zapestje, vretenca in kolk. Osteoporoza je bolezen starejših ljudi. Po podatkih ZDBO si bo do svojega 80. leta starosti vsaka tretja ženska in vsak osmi moški zlomil kost zaradi neprepoznane in nezdravljene osteoporoze.
Osteoporoza predstavlja tudi finančno breme zdravstva
V Evropski uniji ocenjujejo skupni letni strošek vseh osteoporoznih zlomov na 25 milijard evrov. Samo za bolnišnično zdravljenje osteoporoze se iz evropskih nacionalnih proračunov (vključno z zdravstvenim zavarovanjem) letno potroši več kot 4,8 milijarde evrov. Strokovnjaki napovedujejo, da se bodo število osteoporoznih zlomov in z njimi povezani stroški v naslednjih 50 letih podvojili.
Ocenjujejo, da se v Evropi vsakih 30 sekund zlomi kost zaradi krhkosti. Tveganje ženske, da bo umrla zaradi zapletov po zlomu kolka, je enaka tveganju za smrt zaradi raka dojke. Osteoporoza predstavlja torej resno nevarnost za zdravje in morda celo življenje vsakega posameznika.
20. oktobra je svetovni dan osteoporoze. Zveza društev bolnikov z osteoporozo Slovenije (ZDBO) združuje 16 društev, ki povezujejo več kot 6000 članic in članov. ZDBO praznuje svetovni dan boja proti osteoporozi skupaj s 180 državami, članicami Mednarodne fundacije za osteoporozo. Hkrati ZDBO letos obeležuje tudi desetletnico delovanja.
Vir: 24ur.com
|