Razlog, da kiti glavači nasedejo na obalah Severnega morja, se najverjetneje skriva v polarnem siju. Vsaj tako menijo znanstveniki, ki so proučevali pogin 29 zdravih kitov glavačev v začetku lanskega leta.
Znanstveniki pravijo, da so najverjetneje razvozlali skrivnostno poginjanje kitov glavačev v Severnem morju. V začetku lanskega leta je na obali Severnega morja poginilo 29 zdravih kitov, ki so nasedli v plitvem morju in obtičali.
Zdaj so znanstveniki sporočili, da so za njihovo smrt najverjetneje krive motnje v zemeljskem magnetnem valovanju, ki so zmotile njihovo navigacijo, poroča BBC.
Motnje so posledica obsežnih solarnih neviht, ki nam Zemljanom pričarajo najlepši svetlobni spektakel na nebu - severni sij. Njihova študija je bila objavljena v mednarodnem dnevniku astrobiologije (The International Journal of Astrobiology).
Raziskovalci se že dlje časa ukvarjajo z vprašanjem, zakaj povsem zdrave živali, ki so znane kot spretni plavalci, nenadoma izgubijo smer in nasedejo v plitvini. Ko so kiti glavači stari med 10 in 15 let, se napotijo na sever proti polarni regiji, saj jih tja privabljajo ogromne količine lignjev, s katerimi se prehranjujejo. Njihova pot pa se včasih konča v plitvinah Severnega morja, kjer nasedejo in obtičijo.
Kot pravijo raziskovalci, kiti glavači za svojo pot na sever in nazaj uporabljajo navigacijo s pomočjo zemeljskega magnetnega polja, ki je ponekod močnejše, ponekod šibkejše. Te razlike in anomalije jim pomagajo pri navigaciji. Žal pa zaradi obsežnih solarnih neviht v vesolju prihaja do motenj v zemeljski navigaciji, kar 'zmede' kite, da se izgubijo na poti, so prepričani znanstveniki.
Vir: 24ur.com
|
Severni sij naj bi bil 'kriv', da kiti zgrešijo pot in nasedejo
Prispeval/a: stojči dne torek, 3. oktober 2017 @ 23:52 CEST
na Norvešli, Švedski, Finski so postavili 5x močnejši HAARP sistem, kot je tisti
na Aljaski, da o podvodnih radarjih in sonarjih sploh ne govorim.
Take kvazi znastvene pravljice za otroke pa res ne bi bilo treba objavljati.
---
stoychi
Severni sij naj bi bil 'kriv', da kiti zgrešijo pot in nasedejo
Prispeval/a: Nan dne četrtek, 5. oktober 2017 @ 14:39 CEST
Na severu se to bolj redko dogaja, na jugu pa redno,
že Aristotel je o tem pisal :)
Severni sij naj bi bil 'kriv', da kiti zgrešijo pot in nasedejo
Prispeval/a: AnaH dne petek, 6. oktober 2017 @ 09:50 CEST