Oporečna voda je povzročitelj skoraj desetine bolezni in krivec za šest odstotkov smrti po vsem svetu, se glasijo ugotovitve poročila, ki ga je danes objavila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
WHO ocenjuje, da problemi v zvezi v vodo povzročijo 9,1 odstotka bolezni, ki jih po svetu zabeležijo na letni ravni, in ob tem izpostavlja, da je prisotnost pojava nesorazmerno velika v najrevnejših državah na svetu.
"V 35 državah, ki jih problem zadeva v največji meri, bi bilo 15 odstotkov bolezni zlahka preprečenih z boljšo vodo, zdravstvenimi ukrepi in higieno," je za novinarje povedala avtorica poročila Annette Pruss-Ustun.
V državah v razvoju smrtni davek znaša osem odstotkov V razvitih državah nečista voda povzroči manj kot odstotek smrti, medtem ko v državah v razvoju smrtni davek znaša v povprečju osem odstotkov. Ob tem je najskrajnejši primer Angola, kjer je voda povzročitelj kar 24 odstotkov smrti.
Prek oskrbe z vodo se lahko prenašajo bolezni kot so malarija, virus vročice denga in diareja. Problem še posebej ogroža otroke, saj je onesnažena voda krivec za kar 22 odstotkov bolezni pri mlajših od 14 let ter za četrtino smrti med otroki.
Rešitev problematike: vlaganje vlad v to področje Kor rešitev problematike Pruss-Ustenova vlade spodbuja k vlaganju v to področje. Vsak vložen dolar bi doprinesel dodatno podporo v višini osmih dolarjev v prihrankih zdravstvenega varstva ter v produktivnosti, je še povedala avtorica poročila.
Vir: dnevnik.si
|