NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Bog naš vsakdanji   
    nedelja, 2. november 2008 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Bern Jurečič v novi reviji Karmaplus

    Danes, ko prežetost z materialnimi vrlinami in pogledi na svet dosega enega od vrhuncev, ko je ČAS, torej eno od najmočnejših orodij merljivosti in primerljivosti, že dodobra podivjal in obeta, da bo – vsaj po eni od uveljavljenih razlag tega, kar naj bi se leta 2012 v resnici zgodilo – podivjal še bolj, saj bo prišlo do spremembe frekvenc, v tem času se z božjim imenom srečujemo vse pogosteje.

    Po eni strani so poročila o nepravilnostih in nečednostih, o katerih se doslej ni govorilo, vse pogostejša in posledica nekaterih primerov so celo sodni procesi in odškodnine – če se je vse to res dogajalo, se vprašamo, kje je Bog, da to dopušča. Enako velja za grozodejstva, storjena v vojnah in drugih pojavih nasilja – ali je to res mogoče kar opazovati?! Po drugi strani lahko spremljamo poteze rimskokatoliške Cerkve, ki prejema nove in nove usmeritve, ki praviloma pomenijo majhne korake – nazaj.

    Po tretji strani pa se pri raziskovanju življenja, onostranstva in različnih mejnih področij srečujemo s pojmi, ki so težko razložljivi, in marsikaj naletimo na oznako "božji", ki naj bi bila nekakšno pokritje, nekako garancija, da je to "nekaj višjega, kar pa deluje in je močno in v kar ne gre dvomiti", pa naj gre za "učinkovite" priprave ali pa besede oziroma postopke.

    Opazovalec kaj lahko dobi občutek, da je pridevnik "božji" včasih uporabljen samo zato, da bi ponudnik neke storitve ali prodajalec nekega preparata dosegel svoj namen, kajti drugače nas morda ne bo uspel prepričati. V času popolne nadvlade znanstvenega načina razmišljanja, ki seveda absolutno negira vse duhovno, vse nemerljivo, vse neotipljivo in vse "božansko", kupec oziroma odjemalec pričakuje in tudi zahteva enako otipljive dokaze, da je dobrina, ki naj bi jo kupil, res tako ugodna zanj – sicer se bo odločil za drugo.

    Ker pa smo danes soočeni s številnimi možnostmi dokopati se do informacij in jih celo povezovati ter si jih razlagati po svoje, nam preprosti argument, imenovan "Bog" ne zadostuje več. Pred dobrimi tridesetimi leti je bila izdana prva knjiga, ki je govorila o "življenju po življenju", kar je tedaj predstavljalo nekaj nepredstavljivega, vsekakor tudi prepovedanega, in avtor se je soočil z izjemnimi pritiski. Dve desetletji kasneje je rimskokatoliška Cerkev "priznala" obstoj več življenj, karme in inkarnacije, tako da ob omenjanju teh pojmov vsaj v prekršku več nismo, toda razlage o Bogu niso nič manj mistične, kot so bile prej.

    Znanosti je uspelo v tem času celo izmeriti, da naj bi duša ob zapustitvi telo "olajšala" za nekako sedem miligramov, toda ob vsem tem se cerkvena doktrina ne giblje s časom, še več, občutek lahko imamo, da se Cerkev trudi čas zaustaviti ali pa celo obrniti nazaj. In tudi če se navidezno trudi podati roko ostalim veram, pa medverskih napetosti v svetu danes ni nič manj kot v času protestantizma ali katerega koli osvajanja tujih svetov – s križem v eni roki in z mečem v drugi.

    SVOJ OBSTOJ SI BOMO NA KONCU RAZLOŽILI SAMI

    Ena od najčistejših sodobnih oblik teh napetosti je bila afera z danskimi karikaturami, ki so prikazovali preroka Mohameda. Zaradi njih (toda sploh ne tedaj, ko so bile objavljene, ampak kar nekaj mesecev kasneje?!) je prišlo do hudih mednarodnih napetosti. Znano je, da tako kot hebrejska vera ne dopušča imenovanja Boga, islam prepoveduje njegovo upodabljanje.

    Toda za koga potem to velja? Za cel svet? Ali je karikaturist vedel za to prepoved? In še: ali taisti karikaturist je svinjsko meso? Tudi to je namreč v muslimanskem svetu prepovedano, pa svinjina z jedilnikov sveta še ni izginila … Poraja se vprašanje, ali je bilo nekomu všeč napraviti halo iz tega, glede na to, da je znano, da je muslimane razmeroma lahko vznemiriti na verski osnovi, se pravi, da je potrebno samo dovolj učinkovito razposlati informacijo.

    Pred nekaj desetletji bi predhodnik tega karikaturista v tej isti Danski ali pa kje drugje na Zahodu istega preroka naslikal še v kakšni neprimerno bolj degradirani pozi, pa se iz tega ne bi zgodilo nič – preprosto, ker globalni informacijski sistem še ni deloval tako dobro kot danes.

    V stoletju, ki je med drugim prineslo uporništvo na svetovnem nivoju, obračuna s starimi zakoreninjenimi vrednostmi (gibanje flower-power in drugi pojavi v sredi šestdesetih let), so se na Zahod sprva bolj počasi, potem pa vse bolj uspešno priselili orientalski vplivi, zgledi in izzivi, ki so spričo odprtosti, novosti in tudi velike mere mistike, ki jih je spremljala, za marsikoga pomenili nove in vabljive možnosti, predvsem pa so posamezniku prinesli možnost lotiti se najbolj eksistencialnega vprašanja Kaj počnem na tem svetu? na nove načine. Dognati Resnico, ki nikoli ni bila tako blizu, kot je danes.

    Če je bilo dotlej razglabljanje o Bistvu samo domena nedosegljivih in zvečine zaprtih kast, ne glede na okolje, ki ga pri tem opazujemo (torej v okvirih duhovščine po vsem svetu in v vseh časih, poleg tega pa v zaprtih filozofskih krogih), se je v drugi polovici 20. stoletja ta možnost prvič preselila na znatno nižji nivo, med prebivalstvo.

    Vsakdo, če je le imel interes do tega, si je lahko omislil tečaj duhovne prakse, "nove" zdravilne tehnike, orientalske filozofije in še in še, sčasoma si je lahko s pomočjo svetovnih povezav (splet) naročil tujo literaturo o tem in prebiral cele članke z idejami, ki so bile še do včeraj ne le nedosegljive, temveč tudi prepovedane. Vsakdo je lahko postal soustvarjalec svoje lastne duhovne in osebnostne rasti.

    V teh iskanjih se je človek vse manj srečeval s pojmom "Bog", kar niti ne preseneča, kajti nad Cerkvijo razočaranih je bilo sčasoma vse več in več, tako da je ob koncu 16. stoletja mogoče govoriti o zelo izrazitem razočaranju nad religijo. A ker uporabne alternative na vidiku ni bilo, kakor tudi ne možnosti, da bi se razvile drugačne, za vernika primernejše razlage in verski sistemi, so "resnice" še naprej ostale iste.

    Tudi luteranstvo in nekoliko kasnejši kalvinizem tega v dolgoročnem smislu nista bistveno spremenila, pri čemer so se zaradi prvega bile hude bitke, ki so zahtevale mnoga življenja in veliko krvi. Koncem 19. stoletja se je celo našel bogataš, ki je osnoval svojo lastno "vero" (v bistvu versko ločino) in jo utemeljil na najbolj vnebovpijočih "neresnicah" in nelogičnostih, s katerimi nam že stoletja streže krščanska Cerkev, mitih o brezmadežnem spočetju, križanju in podobno.

    A tudi kopica denarja ni bila dovolj. Šestdeseta in še sledeča leta so tako odprla neke vrste Pandorino skrinjico – nezadovoljstvo in frustracije so se razlile, odrešitev se je zdela zelo blizu. Duhovni učitelji in orientalska literatura niso govorili toliko o "Bogu" kot o "energiji", "svetlobi", "višji sili" in še bi lahko naštevali. S stališča ne preveč zagretega opazovalca s strani se tak pristop lahko enači z izmikanjem, saj ne prinaša nič novega. Princip je večidel isti kot pri vseh različnih religijah, kajti ena pravi tej isti "vrhovni in nedosegljivi energiji" "Bog", druga "Alah", tretja "Jahve", četrta pa kako drugače, s tem da vse prisegajo na "svojega boga".

    S študiranjem različnih pogledov na vero, izročilo, božanstva in religioznih sistemov se vse bolj ponuja prepričanje, da obstaja nekaj temeljnega, nekakšna praosnova vsemu temu verovanju, ki jo analogno z razmišljanjem o različnih pogledih na isto stvar poimenujemo tako ali drugače. Konec koncev se lahko tolažimo, da "oni tam zgoraj itak vedo, kaj mislimo in kakšne so naše resnične opredelitve". Iz tega pa se poraja nujno vprašanje, zakaj torej vsa ta nasprotja.

    NAŠI IN VAŠI

    V četrtem stoletju je bila v gorečih verskih debatah postopoma izoblikovana krščanska molitev, ki še danes predstavlja enega od temeljev liturgije: "Verujem v enega boga, Očeta vsemogočnega, …". Besedilo, ki je skozi čas utrpelo le malo popravkov, pomeni jasno zavezo o pripadnosti, kar samo po sebi ne bi bilo nič narobe, če se s to molitvijo na ustnicah gorečneži ne bi spravljali podjarmljat cel preostali svet, tiste torej, ki so molili drugače in druge bogove.

    Tiste bogove, ki so jim na veke dolgo čisto zadostovali. Problem torej ni to, da pripadaš tej veri, ampak dejstvo, da oni drugi NE pripada tej isti veri. In to je treba spremeniti. In če je že islam v osnove svoje religije postavil prepričanje, da je vero potrebno širiti "z ognjem in mečem", pri krščanstvu ni ravno tako, pa vendar je bilo pokristjanjevanje skozi vsa stoletja morda najbolj sporen segment delovanja Cerkve.

    Groziti s smrtjo, pohabljenjem in drugimi vrstami neusmiljenih pritiskov zato, da bi nekoga "odrešili" po lastni meri, se zdi zelo neskladno krščanski veri. Pa vendar se je to zgodilo in dogajalo. Da je Cerkev kot institucija ob tem med drugim dobro zaslužila, verjetno ni skrivnost, težava se pojavi zdaj, v dobi informatike. Če se je namreč skozi stoletja vse to početje dalo razmeroma dobro skrivati, je danes drugače.

    Na internetu lahko preberete vsako potezo tistega, ki vas zanima, še več, vsakdo na svetu lahko izve vse, kar se je skozi vse te čase ohranilo bodisi na dobro skrivanih zapisih bodisi v izročilu, ki – vsaj takrat, ko gre za tako zločinska dejanja – pogosto skozi dolga obdobja ostaja presenetljivo verodostojno.

    Toda Cerkev, za katero je bila prilagodljivost novemu vedno velika težava, tudi sedaj, v dobi vse hitrejšega časa in vse bolj pokvarljivega javnega mnenja, ne reagira pravilno, in se na vprašanja, ali je šlo pri vsem tem vsiljevanju krščanstva za genocid ali ne, ne odziva pravilno. Pridigati o prepovedi splava v času, ko je človekov način življenja kontrolo nad rojstvi že zdavnaj pospravil v nekaj vsakdanjega, samoumevnega, se zdi že kar nekoliko bizarno, anahrono.

    Da je odklanjanje krščanstva vse večje, ni torej nič čudnega. Nenazadnje je že nemški filozof Friedrich Nietzsche razglasil "smrt Boga", skupina Judov je v Auschwitzu priredila "sojenje bogu", katerega so obtožili "okrutnosti in izdaje". Da so kasneje umrli, ni bil razlog toliko "božja kazen" zaradi velikega greha, izdajstva ali brezbožnosti, temveč sprevržen namen tistega, ki se je Jude odločil spraviti z obličja Zemlje.

    Najprej povečano zanimanje za nove duhovne prakse v šestdesetih letih, kasneje pa še razmah verskega fundamentalizma sta religijo postavila na prve strani časopisov, na vrh internetnih novic in v prve minute televizijskih poročil, skratka v javnost, na oči slehernika, ki danes lahko – saj mu je to omogočil razcvet informatike – vedno bolj sam razsoja o svojem odnosu do religije in o svoji izbiri. To pa je negacija temeljne usmeritve religije veliko bolj kot pa splav, pornografija, potrošništvo in drugi "grehi", pred katerimi nas dandanes s svari Cerkev.

    NAPAD NA OKAMENELE STRUKTURE

    Novi čas prinaša nove izzive, nove relacije, novo prakso. Človek se vse bolj osamosvaja, vse bolj prevzema odločanja v svoje roke, vse bolj se samoorganizira, nezadovoljen z ravnanjem tistih, ki naj bi poskrbeli zanj, za njegovo družino, njegovo dobro in njegovo varno prihodnost. Ker ne moremo mimo tega, da bi najnovejša svetovna gibanja povezovali z Vodnarjevo dobo, saj se ta primera  – spričo Vodnarjevih temeljnih lastnosti oziroma značilnosti, ki so predvsem  neodvisnost, revolucionarnost, drugačnost – ponuja sama od sebe.

    O njej je bilo v zadnjih desetletjih napisanega že veliko, nekoliko manj pa o planetarnih ciklusih, ki so, če jih spoznamo, izjemno zgovorni. Če naj bi govorili o zgodovinskih premikih, imamo na voljo enega samega, tistega najpočasnejšega, torej bo omenjen Pluton, ki za obkroženje sonca potrebuje nekako četrt tisočletja. Še pred koncem leta se bo preselil v znamenje Kozoroga, kateremu pripada med drugim tudi atribut "struktura", pa tudi "red", "disciplina" in drugo.

    Po izročilu (čemur sicer nasprotuje množica strokovnjakov z različnih področij) naj bi bil Jezus Kristus rojen v znamenju Kozoroga, torej na božični večer. Toda četudi to ne drži, pa je evidentno, da je bil Pluton v tem istem znamenju v času, ko je Pavla iz Tarza na poti v Damask doletelo spreobrnjenje, kar sodi med temeljne mejnike krščanske vere. Enako je bil Pluton v Kozorogu tudi v času, ko je Martin Luther na vrata mestne cerkve pribil svoje znamenite teze – in dodobra zamajal temelje rimskokatoliške Cerkve.

    In še bi lahko naštevali. Ali lahko torej verjamemo, da se Cerkvi v časi ponovnega Plutonovega obiska – če se je v zgodovini že izkazal z bistvenimi prelomnicami – ne bo nič zgodilo? In to ob vsem nezaupanju in celo gnevu, ki ga nanjo naslavlja vse več prebivalstva? Zelo malo verjetno. Sveti Malahij je papežu Benediktu XVI namenil predzadnje mesto v verigi papežev. Se bodo prerokbe uresničile? Bo Pluton tokrat res pretresel cel svet?

    Bern Jurečič

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Karmaplus
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Bog naš vsakdanji | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Bog naš vsakdanji

    Prispeval/a: eckhart dne nedelja, 2. november 2008 @ 20:51 CET
    G. Jurečič, najprej pohvale za zanimiv članek. Bi vam pisal na vaš privatni enaslov, pa ga nimam. Mogoče pa bo zadeva zanimiva tudi za širši krog bralcev. Za kaj gre?

    V članku pišete:
    Pred dobrimi tridesetimi leti je bila izdana prva knjiga, ki je govorila o "življenju po življenju", kar je tedaj predstavljalo nekaj nepredstavljivega, vsekakor tudi prepovedanega, in avtor se je soočil z izjemnimi pritiski. Dve desetletji kasneje je rimskokatoliška Cerkev "priznala" obstoj več življenj, karme in inkarnacije, tako da ob omenjanju teh pojmov vsaj v prekršku več nismo, toda razlage o Bogu niso nič manj mistične, kot so bile prej.

    Ker je ne samo po mojem mišljenju eden izmed temeljnih zavajanj Rimskokatoliške cerkve skozi stoletja ravno negacija, zanikovanje podlage za razumetje Božjega/kozmičnega nauka o zakonu setve in žetve oz. o vzroku in učinku, to je zanikovanje nauka o inkarnaciji, reinkarnaciji (možnost ponovnega polaganja izpita v zemeljski življenski šoli) in karmi (vsak si z lastnimi dejanji določa svojo usodo) - posledično so katoliški kleriki z veseljem Bogu podtaknili nauk o večnem prekletstvu - bi resnično rad vedel, od kod vam podatki, o katerih pišete v zgornjem odlomku. Torej, kje so cerkveni "priznali" več življenj=reinkarnacijo in karmo?

    Hvala na odgovoru.
    Borislav Kosi, Križevci pri Ljutomeru

    P.S.: Mogoče pa kdo drug ve odgovoriti na gornje vprašanje.


    O karmi

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 2. november 2008 @ 21:41 CET
    O karmi sem zasledila zanimive misli, ki jih je prevedl naš znani teozof Anton Rozman.
    Aforizmi o Karmi
    William Q. Judge

    Theosophia, Zima 1953-54.

    [Pričujoče misli, so mi poleg drugih, še ne objavljenih, posredovali razni učitelji, med katerimi je bila tudi H. P. Blavatsky. Nekatere so bile zapisane, druge posredovane na drugačen način. Sporočeno mi je bilo, da izhajajo iz rokopisov, ki sedaj niso dostopni splošni javnosti. Izbral sem jih po svoji presoji in razumu; in prav tako kot so se po resni obravnavi, brez kakršne koli zunanje avtoritete, potrdile mojemu razumu, tako upam, da si bodo pridobile odobravanje tistih mojih sodelavcev, za katere jih sedaj objavljam. - William Quan Judge.]

    (1) Ne obstaja Karma, če ni bitja, ki bi jo ustvarjal ali občutil delovanja njenih učinkov.

    (2) Karma je urejanje učinkov, ki valujejo iz vzrokov, med katerimi bitje, na katerega ali preko katerega se to urejanje vrši, izkuša bolečino ali ugodje.

    (3) Karma je nenehno delujoča, stanovitna in nezmotljiva težnja Vesolja, da bi vzpostavilo ravnovesje.

    (4) Navidezna zaustavitev te ponovne vzpostavitve ravnovesja je posledica nujnega urejanja motnje na nekem drugem mestu, kraju ali gorišču, ki je vidno le Jogiju, Modrecu ali popolnemu Vidcu; zato dejansko ne obstaja nobena zaustavitev, ampak zgolj izmaknjenje pogledu.

    (5) Karma deluje na vse stvari in bitja, od najmanjšega atoma do Brahme. Izhajajoči iz treh svetov ljudi, bogov in elementalnih bitij se njenemu zamahu ne izogne noben kotiček v objavljenem Vesolju.

    (6) Karma se ne podreja času, zato tisti, ki ve, kakšna je končna delitev časa v tem Vesolju, ve, kaj je Karma.

    (7) Za vse ostale ljudi je bistvo Karme neznano in nespoznavno.

    (8) Toda njeno delovanje je mogoče dojeti s preračunavanjem vzroka v učinek; in to preračunavanje je mogoče zato, ker je učinek skrit v vzroku, ne pa da bi iz njega sledil.

    (9) Karma te zemlje je kombinacija dejanj in misli vseh bitij vseh stopenj, ki so bila povezana s predhodno Manvantaro ali evolucijskim tokom, iz katerega valuje naš.

    (10) In ker ta bitja vključujejo Gospode Moči in Svete Ljudi, tako dobre kot zlobne, je obdobje trajanja zelje daljše kot tisto katere koli entitete ali rase na njej.

    (11) Ker se je Karma te zemlje in njenih ras začela v preteklosti, ki je preveč oddaljena, da bi jo lahko dosegli človeški umi, je raziskovanje njenih začetkov nekoristno in nesmiselno.

    (12) Karmičnim vzrokom, ki so bili že pognani v gibanje, je potrebno dovoliti delovati vse dotlej, dokler se ne izčrpajo, kar pa ne dovoljuje nobenemu človeku, da bi zavrnil pomoč svojim soljudem in vsakemu čutečemu bitju.

    (13) Učinke je mogoče preprečiti ali ublažiti z mislimi in dejanji človeka samega ali nekoga drugega; potem takšni učinki predstavljajo kombinacijo in vzajemno delovanje celega števila vzrokov, ki so vključeni v ustvarjanje učinkov.

    (14) V življenju svetov, ras, narodov in posameznikov Karma ne more delovati, če ne obstaja ustrezen inštrument za njeno delovanje.

    (15) In dokler se ne najde tak primeren inštrument, ta Karma ostaja nepotrošena.

    (16) Ko človek izkuša Karmo v priskrbljenem inštrumentu, se njegova nepotrošena Karma ne izčrpa preko drugih bitij ali sredstev, ampak ostaja v rezervi za prihodnje delovanje; in razpon časa, v katerem ni nobenega delovanja te Karme, ne povzroči nikakršnega zmanjšanja njene sile ali kakršne koli spremembe v njeni naravi.

    (17) Primernost inštrumenta za delovanje Karme predstavlja natančna povezava in odnos Karme s telesom, umom, intelektualno in fizično naravo, ki jih v katerem koli življenju za svojo rabo pridobi Ego.

    (18) Vsak Inštrument, ki ga uporabi kateri koli Ego v katerem koli življenju, je primeren za to, da skozenj deluje Karma.

    (19) Med enim življenjem lahko pride do sprememb v inštrumentu, zato da postane primeren za nov razred Karme; do tega pa lahko pride na dva načina: (a) preko silovitosti mišljenja in moči zaobljube, in (b) preko naravnih sprememb, ki so posledica popolnega izčrpanja starih vzrokov.

    (20) Ker imajo telo, um in duša moč neodvisnega delovanja, lahko vsak od teh, neodvisno od drugih dveh, izčrpa nekatere Karmične vzroke, ki so bolj ali manj oddaljeni od časa njih nastanka kot tisti, ki delujejo skozi druge kanale.

    (21) Karma je tako milostna kot pravična. Usmiljenost in Pravičnost sta le nasprotna pola ene same celote; v delovanjih Karme Usmiljenost brez Pravičnosti ni mogoča. To, kar človek ponavadi imenuje Usmiljenost in Pravičnost je nekaj pomanjkljivega, zmotnega in nečistega.

    (22) Karma je lahko treh vrst: (a) Trenutno delujoča v tem življenju preko ustreznih inštrumentov; (b) tista, ki bo ustvarjena ali shranjena za izčrpanje v prihodnosti; (c) Karma, ki se je ohranila iz preteklega življenja ali življenj in ki še ne deluje, ker jo hromi neprimernost inštrumenta, ki ga uporablja Ego, ali pa sila sedaj delujoče Karme.

    (23) Karma uporablja pri vsakem bitju tri polja delovanja: (a) telo in okoliščine; (b) um in intelekt; (c) psihične in astralne ravni.

    (24) Tako ohranjena Karma kot trenutna Karma lahko delujeta, tudi sočasno, na vseh treh poljih karmičnega delovanja, ali pa lahko na katerem koli od teh polj deluje različen razred Karme, pa četudi sočasno delujejo tudi drugi.

    (25) Rojstvo v katero koli vrsto telesa in pridobitev katerih koli sadov Karme je posledica presežka karmične težnje.

    (26) Če se ne uporabijo ukrepi zatrtja, odstranitve ali nasprotnega delovanja, zamah karmične težnje vpliva na inkarnacijo Ega, ali katere koli družine Egojev, za vsaj tri življenja.

    (27) Ukrepi, ki jih sprejme Ego, da bi zatrl težnjo, odstranil napake in deloval nasprotno z vzpostavljanjem drugačnih vzrokov, bodo spremenili zamah karmične težnje in skrajšali njen vpliv v skladu z močjo ali šibkostjo naporov, ki so porabljeni za izpeljavo sprejetih ukrepov.

    (28) Noben drug človek kot le Modrec ali resničen Videc ne more presoditi Karme drugega. Zato je lahko videz, kljub temu, da vsak prejme to, kar si zasluži, zavajajoč, saj rojstvo v revščino ali težko preizkušnjo ni nujno kazen za slabo Karmo, kajti Egoji se stalno inkarnirajo v revno okolje, v katerem izkušajo težave in preizkušnje, ki so disciplina za Ego in se nato izrazijo kot njegova moč, trdnost in sočutje.

    (29) Karma Rase vpliva na vsako enoto v rasi preko zakona Porazdelitve. Nacionalna Karma deluje na člane naroda z večjo koncentracijo istega zakona. Družinska Karma vlada le v narodu, v katerem družine ohranjajo čistost in določnost; kajti v vsakem narodu, kjer prihaja do mešanja družin - kar se dogaja v vsakem obdobju Kali- yuge - se družinska Karma na splošno porazdeli po narodu. Toda celo v takšnih obdobjih ostanejo nekatere družine dolga obdobja povezane, tako da njihovi člani čutijo zamah družinske Karme. Beseda “družina” lahko vključuje številne manjše družine.

    (30) Karma deluje preko naravnih katastrof z veriženjem preko mentalnih in astralnih ravni bivanja. Katastrofo je mogoče povezati z nekim neposrednim fizičnim vzrokom kot sta na primer notranji ogenj in motnja v ozračju, vendar pa ti dve povzroči motnja, ki jo je ustvarila dinamična moč človeškega mišljenja.

    (31) Egoji, ki nimajo nikakršne karmične povezave z delom sveta, na katerem pride do katastrofe, se izognejo delovanju slednje na dva načina: (a) z odvrnitvijo, da bi delovala na njihovo notranjo naravo, in (b) tako, da jih opozorijo tisti, ki pazijo na napredek v svetu.

    Meni se mi zdijo misli zanimive. Naročite se na Teozofske novice in zvedeli boste marsikaj zanimivega, kar lahko dopolni in obogati pogled na svet, razmišljanje in človeku ohranja živo njegovo duhovno intuicijo. Dovolite si vzlet svojih misli!

    LP bralcem komentarja Tatjana



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,62 seconds