NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Plin ni čisto fosilno gorivo!   
    sobota, 9. december 2017 @ 18:58 CET
    Uporabnik: Sonce

    Na okrogli mizi Evropska odvisnost od plina, ki sta jo v Ljubljani organizirala društvo Focus in Študenstsko društvo Iskra, so bile v ospredje postavljene okoljske in družbene posledice rabe zemljskega plina.

    Milijardna vlaganja v novo plinsko infrastrukturo prinašajo številna tveganja, ne da bi zares odgovorila na izzive energetske varnosti. Gre za projekte nepotrebnega trošenja sredstev, ki nas oddaljujejo od sprejetih podnebnih zavez, pogostokrat pa so povezani tudi s kratenjem človekovih pravic, je bilo glavno sporočilo dogodka.

    Odziv Evropske unije na izzive energetske varnosti v luči vseh ostalih izzivov, s katerimi se soočamo, ni zadosten in v veliki meri predstavlja le gradnjo nove plinske infrastrukture. Evropska komisija je velike nove plinovode in terminale za utekočinjen zemeljski plin uvrstila na prioritetni seznam energetskih projektov (projekti skupnega interesa) in v Evropsko strategijo o energetski varnosti, čeprav podatki o rabi zemeljskega plina in izrabljenosti obstoješe plinske infrastrukture kažejo, da takšni projekti za EU niso potrebni. 

    Antoine Simon iz organizacije Friends of the Earth Europe je govoril o vplivih zemeljskega plina na podnebje in neskladnosti ambicioznih evropskih načrtov za novo plinsko infrastrukturo z zavezami, ki jih je Evropa sprejela s Pariškim sporazumom. Izpostavil je:

    »Plin ni čisto ali nizkoogljično fosilno gorivo, kot ga želi predstaviti plinska industrija. Je fosilno gorivo, njegova nadaljnja uporaba pa ni v skladu z našimi podnebnimi zavezami, da bomo globalno segrevanje omejili bistveno pod 2 °C in si prizadevali za zamejitev pod 1,5 °C. Za izpolnitev teh zavez moramo do leta 2035 popolnoma opustiti uporabo fosilnih goriv, kar posledično pomeni opustitev vseh načrtov nove infrastrukture za fosilna goriva, vključno s plinom.«

    Velika vlaganja v plinsko infrastrukturo pomenijo tudi oviro za potrebna vlaganja v eneregtsko učinkovitost in obnovljive vire energije. Tomislav Tkalec, vodja programa Energija pri Focusu, društvu za sonaraven razvoj, je pojasnil: »Nova plinska infrastruktura onemogoča pravočasen energetski prehod, ker nas bo zaklenila v uporabo plina za naslednjih 50 let. Vračila doba teh investicij je dolga, izvajajo se z namenom dolgoletne uporabe. Hkrati vsakršna vlaganja v to infrastrukturo odžirajo sredstva ukrepom učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije, ki so nujni za prehod v nizkoogljično družbo

    Gradnja plinske infrastrukture pa ni pozevana le s podnebnimi in energetskimi tveganji, temveč pogostokrat tudi s kratenjem človekovih pravic in uničujočimi posledicami za lokalno prebivalstvo. To je še posebej očitno pri projektu t.i. Južnega plinskega koridorja, enega največjih plinovodov, ki so bili kadarkoli zasnovani. Gre za 3.500 km dolg plinovod od Azerbajdžana do Italije, ki naj bi Evropi zagotavljal plin v prihodnjih desetletjih. Gradnjo dela tega plinovoda, t.i. Transjadranskega plinovoda (TAP), si je v okviru Focusovega projekta Financiranje za razvoj oktobra letos v Grčiji ogledala novinarka RTV SLO Helena Milinkovič. Dogajanje na terenu na severovzhodu Grčije opisuje kot upor lokalnih skupnosti:

    »Največji problem gradnje plinovoda TAP je, da se nihče ni posvetoval z lokalno skupnostjo. Lastniki podjetja oziroma njihovi predstavniki so se tam pojavili enkrat pred tremi leti. Domačini se bojijo za svojo prihodnost in prihodnost njihovih otrok, saj v večini živijo od kmetijstva in turizma. Strah jih je, da bi prišlo do kakšne nesreče ali eksplozije, kar bi pregnalo turiste. V Seresu in Kavali se je lokalna skupnost organizirala in se plinovodu po njihovih zemljiščih in v bližini naselij uprla. Medtem ko v Kavali občina podpira njihov upor, se je občina v Seresu vdala, čeprav se je v preteklosti zavezala, da bo podprla lokalno skupnosti v njihovih naporih

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Focus-Okrogla-Miza-Fosilno-Gorivo-Plin

    No trackback comments for this entry.
    Plin ni čisto fosilno gorivo! | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Plin ni čisto fosilno gorivo!

    Prispeval/a: Aarhon dne sreda, 13. december 2017 @ 11:09 CET
    Še vedno gre predvsem za neracionalen strah pred CO2 - plin ki daje življenje naravi.
    Pred kakšnim tednom so glavni svetovni znanstveniki iz področja klimatskih sprememb sporočili, da so se bili močno ušteli pri ocenah vpliva CO2 na globalno temperaturo. Dvig (sicer neznatne) koncentracije CO2 v atmosferi naj bi imel polovico manjši vpliv na dvig temperature, kot pa se je dosedaj mislilo. To je bilo veliko presenečenje za kroge alarmistov, ki so vse dosedaj razširjali strah pred CO2.
    Ta pričakovani vpliv CO2 sicer potihoma počasi a zanesljivo znižujejo že vrsto let in če se bo ta trend nadaljeval z isto hitrostjo bodo že v dveh do treh letih prisiljeni priznati da CO2 nima nobenega vpliva na temperaturo ozračja.
    Glede na trenutni solarni minimum pa lahko s 100% gotovostjo predvidimo precej hladnejše klimatske razmere v naslednjih 15 letih. Nekateri že govorijo o mali ledeni dobi, kar pa je spet pretiravanje v nasprotno smer.

    Zemeljski plin je zato zelo neškodljiv energent in v prihajajočih hladnih desetletjih bo nepogrešljiv za ohranjanje človeških življenj.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,44 seconds