Perth, v zahodni Avstraliji velja, kot eno najbolj oddaljenih mest planeta. In ena stvar, ki jim je začela primanjkovati je sveža pitna voda. Načrti za desalinacijsko rastlino (desalinacija: izločitev soli iz morske vode) so že v teku, ampak take naprave potrebujejo ogromne količine energije, da delujejo. Razmišljajo o vetru. Ampak na plan je prišlo novo alternativno upanje.
Izumitelj Alan Burns želi izpeljati idejo skupaj s Seapower Pacific-om (Carnegie), ki so že investirali 10 milijonov ameriških dolarjev, da so koncept pripeljali na tržišče. Na kratko: neke vrste plovci so pritrjeni na bat, ki se premika znotraj cevi, ki je prtrjena na morsko dno. Pri valovanju in plimovanju se plovci dvigujejo in padajo ter tako dajo gonilno silo batu.
Naknadno črpa visok morski pritisk vodo v kopensko desalinacijsko rastlino. Nekaj vode pod pritiskom se lahko uporabi za vrtenje turbine, generatorsko moč za proizvajanje sveže vode. Njihov cilj je imeti cel gozd teh plovcev (imenujejo se CETO), ki bi zapolnili področje 2km x60m v oddaljenosti 8km od obale.
V nasprotju z ostalimi energijskimi načrti, je pri tem vse dogajanje speljano pod vodo in operira prej v pasivnem kot upirajočem se načinu. CETO-je je zelo enostavno proizvesti in transportirati in njihovi sestavni deli imajo dokazano 20 let dolgo življenjsko dobo. Neodvisne tehnološke ocenitve so povedale, da leži v tem konceptu dober potencial za izvršitev zastavljenega.
Vir: www.treehugger.com/
|