Zelena zavajanja letalskih prevoznikov kljub izboljšavam še vedno razširjena
Dve leti po tem, ko je krovna potrošniška organizacija BEUC evropskim organom prijavila letalske družbe zaradi obsežnega zavajanja potrošnikov z zelenimi trditvami, se je stanje sicer nekoliko izboljšalo, vendar so ukrepi še vedno potrebni.
BEUC ob vrhuncu Pariškega letalskega sejma poziva Evropsko komisijo in mrežo organov za varstvo potrošnikov (CPC-Network), naj še naprej preiskujeta prakse letalskih družb in se dogovorita o zavezah za bolj zaupanja vredno trženje.
Junija 2023 je BEUC skupaj s 23 članicami1 vložil pritožbo na ravni EU, v kateri so obsodili zavajajoče trditve glede podnebja, ki jih je uporabljalo 17 evropskih letalskih družb, s čimer so kršile pravila o nepoštenih poslovnih praksah. Aprila 2024 sta Evropska komisija in CPC-Network sprožila preiskavo proti 20 letalskim družbam ter jih pozvala, naj spoštujejo pravila. Primer še vedno obravnavajo.
Kaj dve leti pozneje kaže analiza, ki so jo izvedle potrošniške organizacije?
- Le nekaj letalskih družb je umaknilo ali spremenilo okoljske trditve pri svojem oglaševanju in pri prodaji vozovnic.
- Nekatere spremembe so zgolj kozmetične (npr. uporaba drugačnega besedila ali barv). Potrošniki imajo tako še vedno občutek, da izbirajo trajnosten način prevoza in ne tistega, ki ozračje najbolj onesnažuje.
- V sporočilih letalskih družb še vedno prevladujeta dva ključna argumenta, ki so ju potrošniške organizacije izpostavile že leta 2023: trditve o ogljični izravnavi in pretirano promoviranje dolgoročnih načrtov in ciljev glede trajnosti letalskih družb.
- 'Zelene vozovnice' privlačijo vse več potrošnikov, ki jih letalske družbe povrhu nagrajujejo še z dodatnimi točkami, kar pomeni spodbudo za letenje in povečanje izpustov tudi v prihodnosti.
- Sodbe sodišč v Evropi in drugod po svetu vedno pogosteje dokazujejo, da gre za zavajanje s strani letalskih prevoznikov in določajo natančne omejitve, povezane s podnebnimi trditvami.
Agustín Reyna, generalni direktor BEUC, je komentiral: »Pozitivno je, da so nekatere letalske družbe prisluhnile skrbi potrošnikov glede zelenega zavajanja in da so naredile korake k spoštovanju zakonodaje. A te izboljšave ne smejo zakriti dejstva, da je zeleno zavajanje še vedno zelo razširjeno. Ne smemo spregledati gozda zaradi posameznih dreves. Ko potrošniki na spletu rezervirajo let, so ‘zelene’ možnosti in sporočila vsepovsod. Naj gre za ‘zeleno vozovnico’, prispevek k razvoju ‘trajnostnih letalskih goriv’ ali vlaganje v projekte za zaščito podnebja kot izravnavo izpustov - vse to potnikom daje občutek, da izbirajo trajnosten prevoz, čeprav gre v resnici za zelo onesnažujočega.«
Boštjan Okorn z Zveze potrošnikov Slovenije poudarja, da z zelenimi trditvami, ki kršijo pravila EU, letalske družbe zavajajo potrošnike, ki si v večini želijo potovati bolj trajnostno2. Potrošniške organizacije upravičeno pričakujejo nadaljevanje in zaključek preiskave na ravni EU, da bodo potrošniki ob rezervaciji vozovnice prejeli zaupanja vredne informacije o izpustih, povezanih z letenjem.
1 Članice so Altroconsumo v Italiji, DECO na Portugalskem, ????????? ??????? ???????????/Active consumers v Bolgariji, Forbrugerradet Tank na Danskem, EKPIZO v Grčiji, CLCV in UFC-Que Choisir v Franciji, OCU, CECU in ASUFIN v Španiji, Tudatos Vásárlók Egyesülete na Madžarskem, Fundacja Konsumentów in Federacja Konsumentów na Poljskem, Testachats/Testaankoop v Belgiji, Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) na Slovaškem, Kuluttajaliitto - Konsumentförbundet ry na Finskem, Forbrukerradet na Norveškem, Verbraucherzentrale Bundesverband v Nemčiji, Sveriges Konsumenter na Švedskem, Arbeiterkammer v Avstriji, Fédération romande des consommateurs v Švici, Zveza potrošnikov Slovenije v Sloveniji, Consumentenbond na Nizozemskem.
2 Po podatkih raziskave Eurobarometer iz aprila 2025 je več kot tri četrtine anketirancev odgovorilo, da jim je vpliv na okolje pomemben pri načrtovanju regionalnega ali daljšega potovanja.
Vir: https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/3178
Vir: www.zps.si/ |