NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Strah pred staranjem   
    četrtek, 24. maj 2018 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Neža Žigon v Vivi www.viva.si

    ZAPOVEDANA MLADOST, PREPOVEDANA STAROST
    Ali ugotavljate, da zadnje čase pred ogledalom preživite več časa, ker iščete gube in sive lase? Je vaša polica v kopalnici polna krem proti gubam in vlažilnih losjonov, ki obljubljajo večno mladost? Niste edini. Žal živimo v svetu, obsedenem z mladostjo in mladostnim videzom na eni ter prežetim s strahom pred starostjo in staranjem na drugi strani.

    Boj proti staranju je olje na ogenj kozmetične industrije, ki nam za odstranjevanje gub, napenjanje povešene kože, odstranjevanje sivih las … ponuja čudežne napitke, kreme in pomade. Odnos družbe do staranja in starostnikov je odklonilen, misel na pozno življenjsko obdobje pa strašljiva. Je sploh kaj čudnega, da se nihče ne veseli jeseni življenja – pa čeprav je to v resnici zelo lepo življenjsko obdobje?

    Mladi obrazi nam z vseh koncev in krajev sporočajo: mladost je zakon. Mladost je porok za srečo,
    celo vrednota! Starati se ni dovoljeno: mediji zahtevajo obraz brez gub in izklesano telo. Starejši ljudje za oglaševalce niso zanimivi – razen tedaj, ko ustvarjajo mit o podaljševanju mladosti s čudežnimi preparati na obdelanih (osvetljenih, retuširanih itn.) obrazih šestdeset- in sedemdesetletnic ali pa celo na mlajših ljudeh, ki jih "prodajajo" kot starostnike. Obsedenost z mladostjo je fenomen, povezan z večjo kupno močjo, starost pa socialni problem, katerega stvarnost se izraža skozi mite in stereotipe. Najbolj strašljivo je razmišljanje o umskem in telesnem upadanju, o pešanju spomina, o boleznih, o telesni, duhovni ter finančni odvisnosti in nenazadnje o smrti. Ob izgubljanju mladosti občutimo strah pred samoto in osamljenostjo ter mračno razmišljamo o tem, da so najlepša leta za nami, pred nami pa eno samo hiranje, gubanje in trpljenje. Zato na starost nočemo misliti, pa čeprav je to naravni proces, ki nas bo prej ali slej doletel: nas, našega soseda, prijatelja, brata, sestro, partnerja, celo otroka.

    GERONTOFOBIJA
    Strah pred staranjem je ena od fobij, ki ji strokovno pravijo gerontofobija. Pogosto je povezana z drugimi velikimi strahovi: s strahom pred izgubo ljubezni, pred revščino, pred boleznijo in smrtjo. Večino starostne diskriminacije je tudi sicer mogoče pripisati osnovnim strahovom. Stari ljudje nas spomnijo, da bomo tudi sami nekoč stari in da bomo umrli, zato jih ignoriramo in namenjamo prednost mlajšim.

    Gerontofobija, s katero se spoprijemajo predvsem ženske, vse pogosteje pa tudi moški, obsega dva ločena strahova: strah pred staranjem in strah pred starimi ljudmi. V ozadju je bojazen, da z leti ne bomo več modri, zaželeni in spoštovani. Bojimo se, preprosto povedano, da bomo postali nekako "nevidni", to pa poskušamo na vsak način preprečiti. Ljudje s to fobijo, ki je sestavni del naše kulture in družbe, se upirajo naravnemu poteku življenja: pretiravajo z uporabo kozmetike in z lepotnimi posegi, oblačijo se letom neprimerno ali pa so preprosto pretirano zagrenjeni in na preteklost gledajo z obžalovanjem. Strah pred staranjem lahko spodbudi karkoli: dogodek, oseba ali situacija, ki spominja na staranje ali pa je z njim povezana. Neredko nastopijo tudi telesni simptomi: čezmerno znojenje, nespečnost, hiperventiliranje, tiščanje v prsih, suha usta, težave z želodcem in/ali dihanjem, strah pred smrtjo, napadi panike in tesnobe, izguba nadzora nad čustvi itn. Nekateri pogosti umski procesi, povezani s strahom pred staranjem, pa so: ignoriranje pozitivnega, pretiravanje, čezmerno posploševanje, razmišljanje v smislu "vse ali nič". Proti staranju lahko posameznik izvaja skrajne ukrepe, pri čemer se ne zaveda, da so ti večinoma le kratkoročne narave.

    Strah pred staranjem ima negativne posledice, dejanske znake staranja pa le še poslabša. V najslabšem primeru nas tako ohromi, da nam onemogoči izkusiti tisto, kar si v življenju res želimo. Če dovolimo, da nas prevzame tesnoba, bomo na prihajajoča leta gledali skozi prizmo, zamegljeno od strahu, in zamudili vse, kar bi nas morda lahko osrečilo in sproščene popeljalo skozi življenje.

    KAJ JO POVZROČA?
    Strah pred staranjem lahko sproži več dejavnikov. Najpogostejše so seveda telesne spremembe, ki naj bi povzročile nezaželenost. Gube, povešeno kožo in podobno večinoma doživljamo kot nekaj slabega, grdega, dodatno pa naš strah krepijo možnost bolezni, bolečine in posledičnega trpljenja.
    Strah pred staranjem je povezan tudi z našimi cilji in sanjami: v mlajših in najbolj produktivnih letih si, zavestno ali nezavedno, predstavljamo, kdo in kaj bomo, ko bomo starejši. Uspehe povezujemo z bogastvom, poslom, družino. Pozneje nas določena starost spomni na naše vizije in sočasno sproži spoznanje, da nismo tam, kjer bi morali biti. To spoznanje je lahko boleče.
    Strah pred staranjem je povezan tudi s strahom pred izgubo – partnerja, mladosti, zdravja. Staranje prinaša boleča spoznanja o minljivosti. Stari ljudje pogosto veljajo za breme, ki se ga je treba izogibati v velikem loku – od tod tudi prepričanje, da je starost neizogibno povezana z osamljenostjo (kar ni nujno) in naposled s smrtjo (ki je pač neizogibna). Sprašujemo se, kakšen je konec našega fizičnega obstoja, ki se ga tako bojimo, saj smrt pomeni izgubo vsega, kar imamo in za kar smo živeli.

    PREMAGAJTE JO!
    Torej: starate se in to vam ni všeč. Toda kaj boste dosegli, če se boste bali tega popolnoma naravnega dela življenja?
    Nič. Z upiranjem staranju se ne boste pomladili in ne boste ustavili časa. Ta bo mineval, Zemlja se bo še naprej vrtela, sonce bo še vedno vzhajalo in zahajalo, življenje bo šlo dalje.

    Zato:
    • Sprejmite dejstvo, da se vsi staramo. Temu ne moremo ubežati, lahko pa proces staranja upočasnimo in naredimo prijetnega.
    Prepričajte se, da je staranje nepomembno. Če se mu boste krčevito upirali, ga boste le še pospešili. Namesto da se smilite sami sebi in pustite, da vas strah ohromi, raje sprejmite dejstvo, da se bodo gube z leti množile, da se bo telo staralo in da boste nekoč umrli. Vse, kar lahko storite, je, da se starate dostojanstveno in v mejah dobrega okusa.
    Začnite zaznavati pozitivne lastnosti svojega telesa in obraza. Gube sprejmite kot izraz let izkušenj in osebnostne rasti. Vsaka guba lahko predstavlja nekaj, kar ste dosegli ali preživeli.
    • Razmišljajte pozitivno. Bolj ko se boste obremenjevali z leti, bolj boste pesimistični in šibkejši bo vaš imunski sistem, ki povečuje možnost dolgega življenja. Raziskave namreč kažejo, da ima v boju proti boleznim veliko vlogo prav optimizem oziroma pozitivna naravnanost. Če o staranju razmišljate negativno, boste tudi na splošno pesimistični glede prihodnosti.
    Vprašajte se: česa v zvezi s staranjem in starostjo se najbolj bojim? Kateri so ključni stereotipi, ki me obremenjujejo? Kaj menim, da se mi bo s starostjo pripetilo? Kaj lahko začnem delati danes, da bom kar najbolje izkoristil izkušnjo življenja? Kako bi se lahko bolje počutil v svoji koži? Kaj naj storim, da bom srečnejši, in kaj lahko storim, da bom živel karseda polno življenje? Kaj moram storiti, da se bom lahko nekoč ozrl nazaj in se pohvalil s svojimi dosežki? Namesto da se nenehno spominjate mladosti, se torej osredotočite na stvari, ki so izvedljive in na katere lahko vplivate, ne vlagajte pa v tiste, ki so zunaj vašega nadzora. Ne živite od iluzij, ampak uživajte življenje!
    • Ostanite dejavni – telesno in duševno. Telovadite, gibljite se na svežem zraku, berite in se izobražujte. Ne dovolite, da bi umsko nazadovali. Bodite odprti za novosti. Življenje je nenehno učenje. Ko se prenehamo učiti, začnemo životariti.
    Ostanite mladi po duši tako, da počnete stvari, ki jih niste že vse od mladosti. Ljudje, ki uživajo v življenju, so mladostnejši.
    • Spremenite razmišljanje o starosti: starost namreč ni prav nič drugega kot kazalnik števila let, ki ste jih v telesni podobi preživeli na Zemlji. Ne obremenjujte se torej s številkami in s številom svečk na naslednji rojstnodnevni torti – osredotočite se na zdajšnji trenutek in ukrepajte, da boste dosegli svoje sanje. Šele potem boste res lahko rekli, da ste živeli polno življenje.
    • Naj vas ne bo sram povedati, koliko ste stari. Petinštirideset? Povejte to ponosno in naglas. Ste ravno prešli menopavzo? Andropavzo? Povejte vsem, kako dobro se počutite, in bodite veseli, da ste jo premagali – druge to še čaka!
    • Upirajte se nostalgiji: včerajšnjega dne ni več in nič ga ne more povrniti. Bolj ko se osredotočate na preteklost, bolj ste oropani kakovostne prihodnosti.
    • Ohranjajte odnose – intimne in prijateljske. Starejši ko smo, pomembneje je, da smo z nekom povezani in da čutimo pripadnost vsaj eni pomembni osebi, najsi je to partner, sorodnik ali prijatelj. Z vami niso zaradi vašega videza, ampak zato, kar ste, in prav to je v prehodu v stara leta zelo pomembno.

    PONOSNI NA SVOJA LETA
    Ne dovolite torej, da bi se nekega dne zbudili in obžalovali, da ste v življenju zamudili toliko stvari samo zato, ker ste prezaposleni s strahom pred nečim, kar se bo tako ali tako zgodilo. Na obdobje, ki je pred vami, glejte s ponosom in ga na zanikajte že vnaprej. Tako namreč ne le zavračate modrost, ki nas bogati in jo prinaša prav starost – s takšnim pristopom jo oropamo celotnega pomena. Če se pretvarjate, da se lahko stara leta spremenijo v nekakšna neskončna srednja leta, dajete mladim napačne signale in usmeritve za prihodnost. Je to tisto, kar želite sporočiti svojim otrokom in vnukom? Da bodo nekoč "grdi", "neprivlačni", "dementni" in "nezaželeni"?
    Razmislite še enkrat!

    Če se gube že morajo zarezati nad obrvi, naj se ne zarežejo tudi v srce. Duh se ne sme postarati.
    James A. Garfield

    Smejati se ne nehate, ker se starate, ampak se starate, ker se nehate smejati.
    Michael Pritchard

    Edina stvar, ki se je moramo bati, je sam strah.
    Franklin D. Roosevelt

      
    KRIZA SREDNJIH LET
    Kriza srednjih let, ki jo je prvi prepoznal svetovno znani psiholog Carl G. Jung, je življenjsko obdobje med približno 40. in 60. letom. Večina ljudi v tem obdobju izkusi nekakšno čustveno tranzicijo. V tem obdobju se lahko na novo zazremo vase in opravimo nekatere nujne prilagoditve življenjskega sloga.
    Kriza srednjih let je lahko tudi čustveno neprijetno obdobje, ki povzroči depresijo. Značilni občutki so:
    - nezadovoljstvo z življenjem in življenjskim slogom, ki je dolga leta zagotavljal srečo,
    - ljudje in stvari, ki so nas prej zanimali, postanejo dolgočasni,
    - potreba po novih dogodivščinah in spremembah,
    - dvom v dosedanje življenjske odločitve,
    - zmeda glede tega, kdo smo in kam gremo,
    - jeza na partnerja, občutek "zvezanosti",
    - nezmožnost odločanja, kaj še želimo doseči,
    - dvom, ali smo sploh kdaj ljubili partnerja, in obžalovanje, da smo se poročili oziroma zvezali,
    - želja po novem in strastnem intimnem odnosu,
    - objokovanje mladosti; opravičujoče pojasnjevanje svojih let.
    Večini ljudi, ki v srednjih letih preživljajo težko obdobje in zapadejo v krizo srednjih let, se to zgodi zaradi zunanjih dejavnikov. Lahko so pod velikim stresom, ki to življenjsko obdobje še otežuje, morda se spoprijemajo z nerešenimi problemi iz otroštva, ki v tem času pridejo na dan, za to so lahko krivi finančni problemi in dolgovi, pa tudi spopadanje z boleznijo ali izgubo partnerja/starša.

    Afirmacije Louise L. Hay za odlično starost
    Mlad/a in lep/a sem … ne glede na starost.
    Vsak dan živim polno.
    Ne poznam omejitev.
    Odprt/a sem za vse, kar mi ponuja življenje.
    Vzamem si čas za igro s svojim notranjim otrokom.
    Na voljo mi je ves čas na svetu.
    Vsak dan razmišljam nove in drugačne misli.
    Moje življenje je veličastna dogodivščina.
    Meditiram, sprehajam se in uživam v naravi; rad/a sem sam/a.
    Smeh je velik del mojega življenja. Pri tem se prav nič ne zadržujem.
    Družbi prispevam svoj delež na zadovoljiv in ustvarjalen način.
    Vsak nov dan pozdravim z energijo in radostjo.

    Louise L. Hay, predavateljica, učiteljica metafizike in avtorica številnih knjižnih uspešnic
    Leta pred mani so lahko bogata in polna
    Živimo v času, ko je moč postaviti na glavo vse slabe strani staranja. Verjamem celo, da je druga polovica življenja lahko čudovitejša od prve. Če smo pripravljeni spremeniti miselnost in osvojiti nova prepričanja, so ta leta lahko prelepa, in če si želimo srečne starosti, potem se moramo zanjo zavestno odločiti. Hočemo več kot zgolj podaljšanje življenja. Hočemo, da bodo leta, ki so pred nami, bogata in polna. Obdobje, ki nas čaka, je kot prazen list papirja. Oblikovalo ga bo tisto, kar bomo zapisali nanj.
    Vir: Nikoli ni prepozno, prev. Breda Novak, Nova Gorica: Eno, 1999.

    Slavko Avsenik, glasbenik in skladatelj
    Srečo iščem v povezanosti družine
    V drugi polovici življenja je posebno velika sreča, če si zdrav. To je izredno lepo obdobje, ko se lahko posvečaš svoji družini in imaš čas, da se ukvarjaš s konjički, za katere prej ni bilo časa. Najlepše pa bi bilo, če bi življenje potekalo samo po naših željah, toda usoda nas vodi po svoje. Prav gotovo pa sta za srečno življenje ključna ljubezniva povezanost družine, ki nam vse življenje daje energijo, ter prijateljstvo z mladimi in starejšimi, ki so v težjih dnevih kot sončni žarki.

    Alenka Reza Oldroyd, voditeljica in vremenarka
    Uživam na potovanju do cilja
    Starost je nadaljevanje mladosti: mladost je norost, čez vodo skače, kjer je most. V zrelih letih smo bolj umirjen in preudarni, saj smo si z leti nabrali izkušnje, zaradi katerih se lažje spopadamo z življenjskimi preizkušnjami, zato smo lahko tudi srečnejši. Sama se ne obremenjujem z zunanjim videzom, gube imam že, odkar pomnim, toda te gubice poudarjajo mojo osebnost. Ker se zelo rada smejim, imam okrog ust in oči značilne smejalne gubice, to pa je zame tudi eden od lepših znakov starosti. Kar zadeva staranje, me je strah le bolezni, ker pa se zavedam, da smo sami odgovorni za svoje zdravje, lahko obvladujemo tudi to. Če vemo, kako pravilno skrbeti zase, če se prehranjujemo uravnoteženo, se redno gibljemo in dovolj spimo, se bo to poznalo na telesu in tudi duši. Ta skrb je lahko čudovita popotnica za lepo in zdravo tretje življenjsko obdobje. Zase lahko rečem, da so mi leta prinesla tudi zavedanje, zakaj sem na tem svetu, vem, kakšno je moje poslanstvo. Spoznala sem tudi, kako si lahko naredim življenje lepo. Pri tem mi pomaga to, da se znam ustaviti in si vzeti čas zase. Preudarno razmislim o vseh svojih željah in namerah, predvsem pa znam pri načrtovanju in potovanju do cilja tudi uživati.

    Mojca Senčar, predsednica združenja Europa Donna
    Veselim se vsakega podarjenega trenutka
    Vsakega leta, ki se mi prišteje, se iskreno veselim. Ko sem pred devetindvajsetimi leti zbolela za rakom dojk, si niti v sanjah nisem predstavljala, da jih bom dočakala sedemdeset. Upam, da jih bo še kaj. Leta po upokojitvi so še posebno lepa. Šestintrideset let sem bila anesteziologinja na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. To je bil zame najlepši, vendar zelo odgovoren in stresen poklic. Zdaj kot zagovornica bolnikov časovno delam celo več, vendar je zdajšnje delo znatno manj stresno. Veselim se tudi tega, da po meni ostajata dva čudovita človeka – sin in hči – ter njunih sedem otrok, mojih čudovitih vnukov. Sin in hči mi pri mojem delu stojita ob strani, tudi zato, ker sta se v mladih letih soočila z rakom svoje matere. Da pa v teh letih zmorem vse te obremenitve, skrbim zase: sem redno telesno dejavna, skrbim za primerno prehrano, vzdržujem ustrezno telesno težo, hodim v naravo, poslušam glasbo in se družim s prijatelji. Predvsem pa se veselim vsakega podarjenega trenutka življenja. Vsak človek bi se moral zavedati, da nam je podarjeno edinole življenje, vse drugo je trdo delo. In še nekaj, v vsaki stvari je treba najti nekaj pozitivnega in nikoli obupati.

    Şhenpen Rinpoche, predstojnik Budistične kongregacije Dharmaling
    Imeti moramo občutek za življenje
    Strah pred staranjem in umiranjem je pogosto povezan z motivacijo in z delovanjem posameznikovega uma. Strah nastopi, če nimamo občutka za življenje, če ga ne razumemo, če ne razumemo njegovega pomena in smeri. Zanikanje smrti in življenja, kot da se ne bo nikoli zgodilo, je strašna nevednost, ki se pogosto porodi iz čezmerne navezanosti na materialne vidike obstoja, iz pomanjkanja vere in duhovnih vrednot. Če se posameznik ukvarja z dovolj smiselnimi dejavnostmi, zlasti če skrbi za druge, ali pa duhovnih interesov, se bo to nadaljevalo tudi v starosti. Dajalo bo smisel njegovemu življenju, ga navdajalo z mirom in mu pomagalo sprejeti resničnost takšno, kakršna je.

    Viki Grošelj, alpinist, pedagog in pisatelj
    Vsako novo leto je najboljše doslej
    Prošnja Vive za izjavo me je, pri oseminpetdesetih letih, dohitela v Tibetu, kjer sem pripravljal nova nadaljevanja za TV-serijo Velikani Himalaje. Za mano je bilo nekaj tednov imenitnih doživetij. Zrl sem na najvišje gore sveta in podoživljal, kaj vse sem v svojih "najboljših letih" počel na njih. Vsako dosedanje leto je zame "najboljše" v mojem življenju. Zadnjih nekaj let pa mi vse, kar doživljam, dodatno oplemeniti nekakšna žlahtna zrelost. Staranja se ne bojim. Edino, kar me morda pesti, je to, da mi bo za vse, kar si še želim, zmanjkalo časa. Le kaj vse mi bo še prineslo to edinstveno življenje!

    Z Vivine knjižne omarice
    Louise L. Hay
    Nikoli ni prepozno
    prev. Breda Novak, Nova Gorica, Eno, 1999

    Knjiga Nikoli ni prepozno ženskam pomaga, da uporabljajo lastne potenciale; v njej boste našli nekaj zamisli iz prejšnjih knjig, veliko pa je tudi novih. Louise L. Hay je prepričana, da je v vsakem od nas moč, ki nas lahko ljubeče usmerja k popolnemu zdravju, popolnim odnosom in popolni karieri, pomaga pa nam tudi doseči bogastva vseh vrst. Če naj vse to pridobimo in obdržimo, moramo najprej verjeti, da je to sploh možno. Nato moramo hoté opustiti življenjske vzorce, ki ustvarjajo okoliščine, o katerih govorimo, da jih ne maramo.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Strah pred staranjem | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Strah pred staranjem

    Prispeval/a: Nan dne četrtek, 24. maj 2018 @ 13:17 CEST

    Madame Fanny La Fan je bolj prepričljiva :)

    https://www.youtube.com/watch?v=IR1GWHeC8b8


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,49 seconds