NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

ponedeljek 30-mar
  • Vabljeni na Intenzivno 5-dnevno usposabljanje za mentorje_ice prostovoljstva

  • sreda 01-apr
  • Zato, ker lahko... zopet

  • četrtek 02-apr
  • Carmina Burana

  • petek 03-apr
  • Jazz Club Ljubljanski grad: Bossa de Novo

  • sobota 04-apr
  • Lov na pirhe
  • Greg Black & The Bad Notion

  • nedelja 05-apr
  • Pohorski Kerlc

  • torek 07-apr
  • Umetnostna galerija Maribor

  • sreda 08-apr
  • Spletna delavnica: Zakon o prostovoljstvu v praksi

  • petek 10-apr
  • Evita

  • sobota 11-apr
  • Odkrijte sledi preteklosti na Ljubljanskem gradu

  • nedelja 12-apr
  • Zaključno vodstvo s kustosinjo Julijo Hoda po razstavi Začasni naslov

  • ponedeljek 13-apr
  • Simfonični orkester iz Vancouvra

  • torek 14-apr
  • Tvoj pogled, tvoja zgodba - Nadaljevanje fotografske delavnice

  • sreda 15-apr
  • Literarne ekokrajine: dr. Robert Brus

  • četrtek 16-apr
  • PUB KVIZ v Pivnici Union

  • petek 17-apr
  • Otvoritev 40. Slovenskih glasbenih dnevov / Opening of the 40th Slovenian Music Days

  • sobota 18-apr
  • Uvodna usposabljanja za prostovoljce_ke Ljubljana
  • Friderik in zmaj 3+

  • nedelja 19-apr
  • Azijski brunch

  • ponedeljek 20-apr
  • Predavanja iz umetnostne zgodovine: ujeti trenutek

  • torek 21-apr
  • Območje prehoda V: mir / vojna projekcija

  • sreda 22-apr
  • Iz globin narave do novih turističnih zgodb: uspešno zaključeno usposabljanje v okviru projekta deProfundis - Iz globin

  • četrtek 23-apr
  • 7. strokovna konferenca Trendi in izzivi v živilstvu, prehrani, gostinstvu, turizmu, izobraževanju in usposabljanju

  • petek 24-apr
  • Ohcet

  • sobota 25-apr
  • Povabilo

  • nedelja 26-apr
  • Otoki / Islands

  • ponedeljek 27-apr
  • Med naravo in kulturo

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Izbruh vulkana naj ne bi vplival na podnebje   
    četrtek, 6. maj 2010 @ 22:30 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Ob pogledu na ogromne oblake prahu in pepela, ki se dvigajo iz vulkana Eyjafjallajokull, si le težko predstavljamo, da izbruh ne bo imel nobenih posledic za podnebje. A najverjetneje je, pravijo znanstveniki, da izbruh vulkana na Islandiji res ne bo prinesel nobenih sprememb. Ob izbruhu vulkanov v zrak uhajajo drobni delci, aerosoli, ki ohlajajo ozračje, saj odbijajo sončno svetlobo.

    Poleg tega vulkani proizvajajo še ogljikov dioksid, ki ozračje ogreva. V zgodovini je ohlajevanje prevladovalo nad ogrevanjem. Med izbruhom vulkana Monut Pinatubo na Filipinih leta 1991 se je ozračje globalno ohladilo za 0,4 do 0,5 stopinj Celzija, toda Eyjafjallajokull ne bo imel niti približno podobnega učinka, saj je precej manjši, razlaga Mike Burton iz Italijanskega nacionalnega instituta za geofiziko in vulkanologijo:

    "Islandski znanstveniki so ocenili, da je vulkan izbruhal 140 milijonov kubičnih metrov materiala. To je za pet dni veliko, a še zdaleč ne toliko, kot Pinatubo, ki je izbruhal stokrat več – 10 kubičnih kilometrov."

    Poleg količine materiala je veliko odvisno od višine, ki jo vulkanski oblak doseže. Če doseže stratosfero, lahko tam vztraja nekaj let. Če pa ostane v troposferi, je tam le nekaj dni ali tednov. "Eyjafjallajokull je dosegel 7 kilometrov. Dovolj, da je oviral letalski promet, a ne dovolj, da bi vplival na podnebje," je prepričana Anja Schmidt z Univerze v Leedsu.

    Italijanski znanstveniki pod vodstvom dr. Burtona so na Islandijo odpotovali že pred izbruhom, saj je bil dejaven vulkan Fimmvorduhals blizu Eyjafjallajokulla. Izmerili so, da je vsak dan v zrak izpustil 20 do 25 tisoč ton ogljikovega dioksida.

    Ob izbruhu Eyjafjallajokulla je po prvih ocenah na dan ušlo približno desetkrat toliko plina. Kljub ogromni številki pa je to le tisočinka izpustov, ki jih vsak dan povzroči človekovo delovanje. Najverjetneje je zmanjšanje izpustov zaradi zastoja letalskega prometa v Evropi večje kot količina plina, ki jo je v zrak izpustil vulkan.

    Čeprav so bile fotografije Eyjafjallajokulla precej dramatične, njegov izbruh ne bo šel v zgodovino kot eden tistih, ki so spremenili svet. Ostal bo daleč ob Pinatuba, Krakatoe in Tobe, ki je pred 70 tisoč leti za 6 let zamrznil svet.

    Vir: umanotera.org/etc

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • umanotera.org/etc
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Izbruh vulkana naj ne bi vplival na podnebje | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2026 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 2,97 seconds