Obstajajo stare in nove teorije (domače in vzhodnjaške) o tem, kako bivalne razmere v stanovanju vplivajo na kakovost zdravja in bivanja.
Temperatura
Vsaka skrajnost škodi zdravju, saj ni naravna za človekov organizem. Če je temperaturna razlika med prostori v hiši ali zunanjostjo prevelika, organizem šokiramo pri vsaki spremembi prostorov. Previsoka temperatura obremenjuje organizem, spodbuja znojenje, utruja in izčrpava. Hladni prostori upočasnjujejo delovanje organizma in lahko povzročijo prehlad. Temperatura mora biti srednja in primerna za bivanje.
Vlaga
Preveč suh zrak napreza organizem, suši nos in usta in ni prijeten z dihanje. V suhem stanovanju lahko vlažnost dosežemo s prezračevanjem ali z vlažilci. Preveč vlažen zrak je težak za dihanje, prihaja tudi do kondenza. Vlažne stvari in zidovi so idealni za razvoj plesni, ki lahko povzročajo alergijska obolenja.
Sredstva za čiščenje in barvanje
Ne uporabljajte premočnih sredstev, saj močne kemične izparine povzročajo glavobole, vrtoglavice in slabosti, v nekaterih primerih lahko pride celo do zastrupitev. Če belite, stanovanje obvezno zračite nekaj dni.
Rastline v stanovanju
Rastline (a ne v prevelikem številu) pozitivno vplivajo na vzdušje, vsrkajo nekatere škodljive snovi, zmanjšujejo hrup in izboljšajo vlažnost.
Osvetljava
Kakovostna razsvetljava vpliva na to, da lahko normalno delate, živite in se prijetno počutite. Če je svetloba premočna, moti oči in po nepotrebnem troši energijo. Prešibka osvetljava škodi vidu, napreza oči in deluje depresivno.
Hrup
Prevelik hrup je eden od počasnih ''ubijalcev''. Preveč hrupa poškoduje slušne organe, povzroča razdražljivost in druge neprijetne občutke. Lahko ga zmanjšamo tako, da kupujemo tihe gospodinjske aparate, pred zunanjim hrupom pa se zavarujemo z dobro izolacijo, zavesami, rastlinami in boljšo razporeditvijo.
Elektromagnetna sevanja
Sodoben človek je izpostavljen mnogim virom elektromagnetnega sevanja. Že izvori z nizko intenzivnostjo so škodljivi, saj je pomembno, kako blizu in koliko časa smo jim izpostavljeni. Izključite vse aparate, ki jih trenutno ne potrebujete. Zmanjšajte število kablov v stanovanju, sedenje pred računalnikom in televizijo.
Pršice
Pršice so nevarni alergeni, ki jih običajno najdemo v starih stvareh, debelih preprogah, starih itisonih … Zmanjšajte število starih volnenih izdelkov, pogosteje perite in zračite oblačila in tkanine.
Prezračevanje
Kot način zaščite zdravja je prezračevanje znano že iz davnine. Tako uravnavamo vlažnost v prostorih, zmanjšujemo koncentracijo prahu, bakterij in virusov ter povečamo koncentracijo kisika. Sodobni ventilatorji, klime, peči in podobne naprave uravnavajo temperaturo, nekateri tudi vlažnost, vendar hkrati dvigajo prah, ne vnašajo kisika in ne odstranjujejo mikrobov.
Higiena
Higiena v stanovanju pomeni redno pranje perila, zaves, loščenje tal, sesanje prahu, odnašanje odpadkov, odstranjevanje starih in polomljenih stvari, odstranjevanje pokvarjene hrane. Morala bi biti samoumevna, saj sta umazanija in kaos leglo številnih nadlog.
Vir: www.zurnal24.si
|