Na spletni strani enaa.com pišejo, da je diete s surovo hrano vse bolj priljubljena in to ne brez razloga. Surova hrana je natanko takšna, kot jo je ustvarila narava, in tako odlično kompatibilna z našim telesom. Ko hrano segrejemo, pa ta spremeni strukturo, kar jo naredi tudi manj zdravo in pogosto težje prebavljivo.
Tako na primer kuhan krompir vsebuje 420 molekularnih spojin več kot surov krompir. Naša telesa hrano prebavljajo s pomočjo določenih encimov, ki na hrano delujejo podobno kot ključ v ključavnici.
Če slednjo zamenjamo, ključ svojega dela ne more opraviti. Tako kuhane hrane pogosto ne prebavimo dovolj dobro, naša telesa pa neprebavljene delce hrane shranjujejo v toksičnem blatu, namesto, da bi jih prebavila in ostanke izločila.
Ko zaužijemo kuhano hrano, se poveča aktivnost belih krvnih celic v telesu, kar pomeni, da takšno hrano naša telesa prepoznajo kot vsiljivce. Surova hrana takšnega učinka nima.
Še en razlog, zakaj dieta s surovo hrano postaja vse bolj priljubljena, se skriva v encimih, ki se nahajajo v surovi hrani, medtem ko teh v kuhani hrani ni, saj jih segrevanje uniči.
Encimi so kritičnega pomena za zdravje, saj so katalisti za vsako funkcijo v telesu, celo mežikanje in dihanje. Pri prebavljanju kuhane hrane praznimo naše zaloge encimov, medtem ko jih s surovo hrano celo vnašamo.
Kako jesti več surove hrane?
Kosmiče ali drugo predelano hrano, ki jo jeste za zajtrk, zamenjajte s sadjem. Če se vam zdi, da ste po njem prehitro lačni, ga pojejte več. Sadje odlično nadomešča tudi nezdrave prigrizke.
Uživajte tudi več solat in to ne le iz zelene solate in paradižnika. Pripravite si solato iz zelja, paradižnika, avokada in kumare.
Surovo zelenjavo dodajte tudi kuhani hrani, na primer krompirju, ki mu lahko dodate zelje, paradižnik in timijan.
Strokovnjaki priporočajo, da zaužijemo okoli 70 odstotkov surove hrane, a več kot je boste dodali, bolje bo, še pišejo pri enaa.com.
Vir: lifestyle.enaa.com
|