Katere države so turistično najprivlačnejše, poznavalci poskušajo ugotoviti skoraj vsak dan. Na eni od lestvic je na vrhu končala Švica. Svetovni gospodarski forum (WEF) je sporočil, da je turistično najbolj konkurenčna država na svetu Švica.
Tudi na drugem in tretjem mestu od lani ni sprememb – Švici sledita Avstrija in Nemčija, v prvi deseterici pa so še Francija, Kanada, Španija, Švedska, ZDA, Avstralija in Singapur. Med državami v letošnji prvi deseterici sta se najbolj povzpela Francija, ki je bila lani deseta, letos je četrta, in Singapur, lani še šestnajsti, letos že deseti, najbolj pa je padla Avstralija – s četrtega na deveto mesto.
Med ostalimi državami, ki jih vsako leto obišče veliko ljudi, je Velika Britanija na 11. mestu, Grčija na 24., Italija na 28., Brazilija na 45., Kitajska na 47., Mehika na 51., Indija na 62. in Egipt na 64. mestu. Turistično najmanj konkurenčen med 133 državami, ki so se uvrstile na lestvico, je Čad. V spodnji deseterici so še Lesoto, Burundi, Slonokoščena obala, Bangladeš, Nigerija, Mavretanija, Burkina Faso, Kamerun in Mozambik. Devet afriških držav in revni Bangladeš torej!
In Slovenija?
Slovenija je na lestvici turistične konkurenčnosti pristala na 35. mestu in je v primerjavi z letom 2008 eno mesto pridobila. Med evropskimi državami je Slovenija na 24. mestu, med članicami EU pa je za seboj pustila Madžarsko (38. mesto), Slovaško (46. mesto), Latvijo (48. mesto), Litvo (49. mesto), Bolgarijo (50. mesto), Poljsko (58. mesto) in Romunijo (66. mesto).
Tik pred nami, na 34. mestu, je Hrvaška, ki se je na račun velikega števila nastanitvenih zmogljivosti in visokega deleža turizma v bruto domačem proizvodu (BDP) najbolje odrezala po kriterijih turistične infrastrukture in naklonjenosti turizmu in potovanjem. Najslabše ocene je Hrvaška med drugim dobila za kakovost letalske infrastrukture ter kakovost in usposobljenost turističnega osebja.
Kako so računali?
Indeks turistične konkurenčnosti WEF sicer sestavlja 14 kriterijev, razvrščenih v tri podindekse oz. kategorije. Podindeks regulatornega okvira sestavljajo kriteriji pravila in regulativa, okoljska vzdržnost, varnost, zdravje in higiena ter prednostna vloga turističnega sektorja v državi.
Podindeks poslovnega okolja in infrastrukture sestavljajo kakovost oziroma razpoložljivost letalske infrastrukture, infrastrukture za kopenski promet, turistične infrastrukture, informacijske in telekomunikacijske infrastrukture ter cenovna konkurenčnost turizma.
Podindeks človeških, naravnih in kulturnih virov pa sestavljajo kakovost človeških virov (izobraževanje in usposabljanje za turizem ter razpoložljivost usposobljene delovne sile), naklonjenost turizmu in potovanjem, naravni viri in kulturni viri. Gre torej tudi za upoštevanje stvari, ki mnogih počitnikarjev in popotnikov ne zanimajo, zato je pogled na deseterico držav, ki jih vsako leto obišče največ tujih turistov, zelo drugačen.
Vir: www.zurnal24.si
|