Prihodnost ni naša usoda, temveč naša izbira - Mladi oblikujejo vizije o nizko-ogljični družbi, mi jim dajmo priložnost, da jo bodo lahko živeli
Ljubljana, 5. junij 2008 - Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj je ob Svetovnem dnevu okolja zopet opozorila na to, je treba združiti prizadevanja in na kreativen način pristopiti k oblikovanju idej za obvladovanje podnebnih sprememb.
V Centru Evropa, ki tudi letos prireja dogodke ob »Zelenem tednu«, so bile podeljene nagrade za najboljšo kratko zgodbo za srednješolce na temo Sporočila prihodnosti: Dobrodošli v letu 2030, družbi brez emisij! Avtorica nagrajene zgodbe, dijakinja tretjega letnika Tanja Šmon, se je domov odpeljala s kolesom, njena zgodba pa bo objavljena v Delovi reviji Polet.
Vse prisotne sta nagovorila Nobelova nagrajenka dr. Lučka Kajfež Bogataj in Jernej Stritih, predsednik uprave Umanotere, ki sta tudi podelila nagrade. Vida Ogorelec Wagner, direktorica Umanotere, pa je z multimedijskim predavanjem Podnebno sporočilo otvorila dogodek. Natečaj je bil razpisan v okviru Umanoterinega projekta Planet sprememb.
Nagradni natečaj za kratko zgodbo na temo »Sporočila prihodnosti: Dobrodošli v letu 2030, družbi brez emisij!« je bil namenjen srednješolkam in srednješolcem, da skozi zgodbe, ki govorijo o tem, kako si mladi predstavljajo svet leta 2030, podajo optimistično vizijo prihodnosti, ki daje navdih za skupna prizadevanja k reševanju podnebne krize.
Vida Ogorelec Wagner je v uvodnem predavanju Podnebno sporočilo predstavila možne scenarije prihodnosti, ki naj nas prebudijo iz vsakodnevnega ugodja in spodbudijo, da premišljujemo o drugačni, bolj optimistični prihodnosti. Prihodnost ni naša usoda, temveč naša izbira. Ali kot je povedal Alan Kay: »najboljši način, da napovemo prihodnost je, da jo iznajdemo.«
Za najboljšo zgodbo je petčlanska žirija izbrala zgodbo »Na onesnaženem planetu tudi ljubezen ne preživi« Tanje Šmon, dijakinje tretjega letnika Srednje šole Slovenska Bistrica. »Avtorica svoje zgodbe morda ni napisala kot klic na pomoč, a sklep za našo generacijo, generacijo staršev zdajšnjih otrok in mladostnikov, je strahoten - naši otroci nas rotijo, naj vendar kaj storimo, da bodo sploh preživeli,« je Boštjan Tadel med drugim napisal v obrazložitvi žirije. Tanja Šmon je bila nagrajena s kolesom Cult, poleg tega pa je, kot ostalih pet nagrajencev, prejela tudi knjigo in film Neprijetna resnica ter priznanje. Nagrajeno zgodbo, ki bo v poletnih mesecih objavljena v reviji Polet, je občinstvu prebral dramski igralec Boris Ostan.
Zgodbe, ki so prišle v ožji izbor pa so napisali: Maja Zupančič, dijakinja 3. letnika Srednje šole Josipa Jurčiča, Rok Smrekar prvega letnika Gimnazije Ledina, Anže Čebulj dijak prvega letnika Srednje kemijske šole Šolskega centra Ljubljana, Mateja Zupanec iz tretjega letnika Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje in Rebeka Kupec, dijakinja drugega letnika Gimnazije Litija, ki je dobila posebno priznanje za celovito in informativno vizijo prihodnosti.
Nagrade za natečaj so prispevali: podjetje Vizija šport (s kolesom Cult), Umanotera (z zgoščenkami filma Neprijetna resnica), Delo Revije (z objavo zgodbe) in Mladinska knjiga Založba (s knjigami Neprijetna resnica).
Dogodek v Centru Evropa je povezovala Nataša Prislan in ga zaključila z umestitvijo pričujočega natečaja v okviru projekta Planet sprememb, ki ga v sodelovanju s partnerji vodi Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj.
Nosilka projekta Planet sprememb je Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, izpeljala pa ga je s podporo partnerja projekta, podjetja Toyota Adria d. o. o.
Partnerji pri projektu: Slovenski E – forum, Genet komunikacije d. o. o., Cosylab d. d., revija Polet, UniCredit Banka Slovenija d. d., Založba Mladinska knjiga, Linea Media d.o.o. in Vizija sport d.o.o.
Dodatne informacije: Barbara Skaberne, Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, info@planet-sprememb.si, 01 439 7100, 031 459 518, www.planet-sprememb.si |