Piše: Drago Klanšček v novi številkiKarme plus
SMRT SEDI V DEBELEM ČREVESU
Hiter tempo življenja, naraščajoče obremenitve, vse manj prostega časa, onesnažen zrak in voda, nezdrava prehrana, vse to poleg dedne obremenjenosti vodi v razvoj različnih sodobnih bolezni, kot so npr.: alergije, diabetes, visok krvni tlak, rak.
Rak je trenutno drugi najpogostejši vzrok smrti v Veliki Britaniji in ZDA, pri nas se število rakavih bolezni iz leta v leto povečuje, tako vsako leto za rakom zboli vsak peti prebivalec Slovenije. Med leti 2002 in 2004 se je pri nas število novih primerov povečalo za 39 %, število umrlih za 14 % med moškimi in 12 % med ženskami. Napovedi so, da bo v 20 letih verjetnost, da nekoč obolimo za rakom, znašala kar 50 %.
Načinov za preprečevanje omenjenih kroničnih bolezni in še posebej raka je več. Poleg drugih dobro znanih bomo poudarili predvsem pomen čiščenja debelega črevesa.
Kaj je rak
Rak je spremenjena celica, ki lahko nastane iz vsakega tkiva v katerem koli organu. Gre za spremembo v celičnem genskem materialu, ki jo lahko povzročijo različne rakotvorne kemične spojine, nekateri virusi, ionizirano sevanje ali sončna svetloba. V normalnih okoliščinah imunski sistem takšne celice izloči, vendar pa ni vedno dovolj močan, da to tudi stori. Za razliko od normalnih celic začnejo rakave celice v primeru oslabljenega ali šibkega imunskega sistema prekoračevati svoje meje, zasedati prostor zdravih celic in se razširjati po vsem telesu. Rak torej nastane zaradi neravnovesja, ki pa se z njegovim nastankom še poglobi.
Dejavniki tveganja za nastanek raka
Tveganje za nastanek raka in tudi drugih kroničnih bolezni je pogojeno s prepletom več dejavnikov, in sicer z življenjskim slogom, okoljskimi dejavniki in obremenitvami (npr. arzen, azbest, pretirana sončna svetloba, benzen, nikelj) in dednostjo. Ker je dedna nagnjenost nekaj danega, se bomo bolj posvetili dejavnikom, na katere lahko vplivamo.
Tveganje za nastanek različnih vrst raka povečujejo nekatere nezdrave navade, kot so kajenje (rak na pljučih, v ustih, grlu in na sečnem mehurju), uživanje alkohola (rak na požiralniku), prekajene ali vložene hrane (rak na požiralniku), pretirane psihične obremenitve oz. vsakodnevni stres (na vse vrste raka), premalo počitka, pomanjkanje gibanja itd. Ne smemo pozabiti na potlačena čustva, neurejene odnose, stalne pritiske, konfliktne situacije... Vse to vodi v zastajanje strupov v organizmu oz. toksemijo, za katero je značilno kislo okolje, ki je idealno za razvoj rakastih celic. Poleg tega zaradi preobilice strupov v organizmu, ki jih telo ne uspe več sproti izločati, imunski sistem oslabi.
Preprečevanje raka in drugih sodobnih bolezni
Če želimo preprečiti nastanek raka in drugih sodobnih bolezni, moramo razumeti njihov nastanek. Razlage o tem so različne, vendar posvetimo pozornost le eni, ki po mojem mnenju sega v bistvo problema.
Zaradi procesov metabolizma zaužite hrane, negativnih vplivov zunanjega okolja in psiholoških dejavnikov – npr. potlačena jeza ali ponavljajoča se negativna čustva itd., se v organizmu ustvarjajo toksini oz. strupi, ki jih človeški organizem ob normalnem delovanju s pomočjo izločal (debelo črevo jetra, pljuča, ledvica, koža) ob zadostnem vnosu kvalitetne pitne vode sproti izloča iz organizma. Predstavljajmo si posodo (naše telo), v kateri se zaradi prej omenjenih procesov ustvarjajo toksini. K sreči ima ta "posoda" vgrajene "pipice" (izločala) za izpust teh toksinov. Od količine ustvarjenih toksinov v posodi in od prepustnosti pipic za odvajanje toksinov je odvisno, ali se bodo začeli v posodi zadrževati toksini. Torej če količina ustvarjenih toksinov v določenem času presega kapaciteto izločanja izločal, se bodo v posodi (našem telesu) začeli nabirati toksini in povzročati motnje v delovanju telesnih sistemov. Kdaj se to zgodi, je odvisno od več dejavnikov: količine vnesenih strupov glede na čistilno sposobnost organizma, kondicije izločal določene osebe, nivoja obremenitve okolja, starosti osebe, psihofizičnega stanja osebe, socialnega okolja, načina življenja, mišljenja…
Ne bom zgubljal besed o zdravi prehrani, gibanju, pozitivnem načinu razmišljanja, izražanju čustev, čistem in mirnem okolju, ampak se bom posvetil dvema pozabljenima, a vse bolj aktualnima vidikoma našega zdravja, in sicer razstrupljanju in čiščenju debelega črevesja.
Debelo črevo se z leti "zapaca"
Sodobna prehrana, tudi tista, ki po splošno veljavnih normah velja za zdravo, povzroča, da z leti nastajajo obloge v debelem črevesu. Črevesne obloge povzročajo motnje delovanja debelega črevesa, ki se z leti intenzivirajo in negativno vplivajo na delovanje celega telesa. Razne težave, ki se začnejo pojavljati po 40., včasih pa že po 30. letu, vse prerado pripisujemo staranju ali pa celo višji sili, na katero ne moremo vplivati. Kako daleč od resnice!
Debelo črevo ni le "vrečka za odpadke"
Debelo črevo je še vse kaj drugega kot "vrečka za odpadke", kot si misli večina ljudi in temu ustrezen je tudi njihov odnos do tega tako pomembnega in občutljivega dela telesa. Debelo črevo poleg prej navedene funkcije izloča strupene snovi, npr kisline iz telesa, absorbira vitamine skupine B in vitamin K, asimilira eno tretjino (dve tretjini že pred tem tanko črevo) vseh zaužitih hranilnih snovi, skupaj z ostalimi organi skrbi za kislinsko bazično ravnovesje, ponovno asimilira vodo ter ponovno uporabi minerale in encime. Zapacano debelo črevo ima za posledico, da lahko pri polni mizi stradamo. Minerali in vitamini se kljub zdravim obrokom ne morejo zadovoljivo vsrkati v organizem. Toksini iz predolgo zastalega blata prehajajo skozi črevesno steno direktno v krvni obtok, s čemer prihaja do motenj delovanja imunskega sistema. Potemtakem ni presenetljivo, da smo z leti vse bolj in bolj dovzetni za razne infekcije.
Smrt sedi v debelem črevesu
Poleg omenjenih procesov zanemarjeno debelo črevo povzroča tudi kisanje organizma. Znano je, da fiziološki procesi nemoteno potekajo le v rahlo bazičnem okolju. Kislo okolje pa daje idealno podlago za razvoj škodljivih mikroorganizmov in bakterij. Razvoj rakavih celic je prav tako mogoč le v kislem okolju. Zgornja trditev torej ni čisto zastonj.
Pozabljena higiena debelega črevesa
Vsepovsod se poudarja higiena, s čemer se običajno misli na zunanjost, redno umivanje, preoblačenje,... Zanimivo pa je, kako se je pozabilo na higieno debelega črevesa. V tradiciji skoraj vseh starih civilizacij je zaslediti, da so higieni debelega črevesa posvečali posebno pozornost v obliki različnih načinov klistiranja. Redno odvajanje je bilo eno prvih vprašanj, ki so se postavljala ob pojavu zdravstvenih težav, vse do pojava moderne farmakologije.
In kaj je redno odvajanje?
Za sodobnega civiliziranca je odvajanje enkrat dnevno ideal. Žal je treba reči, da je to nujni minimum. Idealno bi bilo odvajanje pol ure po vsakem večjem obroku, torej 2- do 3- krat dnevno. Blato, ki ostaja v telesu več kot 24 ur, deluje izrazito toksično.
Kaj priporočamo hidrokolonski terapevti?
Za ljudi, ki nimajo posebnih težav, se preventivno priporoča čiščenje debelega črevesa s hidrokolonska terapijo dvakrat letno. Za tiste, ki pa že imajo težave, npr. zaprtje, kronične bolezni, visok pritisk,... se poleg spremembe življenjskih navad priporoča hidrokolonska terapija v kombinaciji s postom in z drugimi terapijami, kot so shiatsu, Bownova terapija in druge. Hidrokolonska terapija, s katero očistimo debelo črevo strupov, oblog in črevesnih zajedavcev, je osnova za vse druge terapije in za vse vrste zdravljenja, ki so edino tako lahko tudi dolgoročno učinkovite.

|