Televizija, računalniki, vreme, varnost – seznam, ki veze nase otroke znotraj zidov hiš, je zelo dolg. Minili so dnevi, ko so otroci cele dneve raziskovali po okolici in naravi ter so se vrnili le, ko se je stemnilo ali pa so bili lačni. Kako lahko pričakujemo od otrok, da bodo, ko odrastejo ekološko zavestni, če nimajo vsak dan lahkega in prostega dostopa do naravnega okolja?
Irmgard Kutsch in Brigitte Walden, vzgojiteljici in ustanoviteljici Otroškega centra narave in vrta v Reichshofu, v Nemčiji, sta zapisali svoje izkušnje v knjigah, Aktivnosti v naravi za otroke. S tem želita prikazati tistim, ki se ukvarjajo z otroci, praktične nasvete za dejavnosti v naravi. Vsaka knjiga pokriva svoj letni čas. V knjigah so prikazani uvidi v položaj človeka v vesolju in načini, kako prikazati otrokom, da se počutijo kot del okolja. Prepozna se, da imata avtorici globlje razumevanje o razvoju otroka in pomenu visoko-kvalitetnih čutnih doživetij, ki jih ponuja naravno okolje, na zdrav otrokov razvoj.
Večina aktivnosti je takih, da ne potrebujejo posebnega znanja, nekatera, kot je npr. grajenje iz vrbovih prepletov, pa zahtevajo praktično predznanje. Knjige so opremljene s slikami v katerih lahko vidimo, kako z otroci sušiti jabolka, saditi in gojiti rastline, skrbeti za čebele, delati papir. Poleg dejavnosti so zanimive tudi informacije, nasveti, zgodbe in pesmi za otroško dušo.
|