Center šolskih in obšolskih dejavnosti Peca nad Mežico v tem tednu gosti 17 otrok iz Avstrije, Srbije in Črne Gore ter Slovenije, ki se udeležujejo mednarodnega ekološkega tabora z naslovom Ni meja za čisto energijo. Na taboru, ki se bo zaključil v soboto, mladi v starosti od 11 do 20 let pod strokovnim vodstvom izdelujejo solarne kolektorje, ki bodo služili za ogrevanje sanitarne vode v domu Peca. S tem bodo prispevali k zmanjšanju uporabe fosilnih goriv v tem domu.
Namen tabora je mlade seznaniti z vzroki in posledicami učinka tople grede oz. globalnega segrevanja ozračja. Poleg tega se udeleženci učijo veščin preživetja v naravi, spoznavajo Koroško, predvsem pa aktivno preživljajo počitnice, je med drugim povedal vodja tabora Andrej Klemenc.
Visokotemperaturni kolektor bo priključen na razvod tople vode v domu Peca in bo zagotavljal 100-odstotno ogrevanje sanitarne vode v poletni sezoni, 60-odstotno ogrevanje v vmesni sezoni in 40-odstotno ogrevanje pozimi. Letno bo zagotavljal med 4500 in 5000 kilovatnih ur toplotne energije. Solarni sistem priprave tople vode, katerega vrednost je ocenjena na 650.000 tolarjev, bo predvidoma letno zmanjšal stroške za energijo v domu za okoli 75.000 tolarjev in emisije ogljikovega dioksida za 1,3 tone.
Tabor v sodelovanju z domom Peca organizirajo Slovenski e-forum ter avstrijski nevladni organizaciji Delovna skupnost za obnovljive vire dežele Koroške (Arbeitsgemeinschaft Erneubarenergie - AEE Kaernten) in Zveza za podnebje dežele Koroške (Klimabuendnis Kaernten). S finančnimi sredstvi pa so izvedbo tabora podprli republiška agencija za učinkovito rabo in obnovljive vire energije, vlada avstrijske zvezne dežele Koroške in program Interreg 3A Avstrija - Slovenija.
Tabor na Peci je že četrti tovrstni, ki je nastal v sodelovanju med omenjenimi organizacijami, in prvi, ki poteka v Sloveniji. Slovenski e-forum si bo za prihodnje leto prizadeval organizirati vsaj dva podobna tabora v Sloveniji.
vir: www.ljnovice.com
|
Mladi na Peci o čisti energiji
Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 11. avgust 2004 @ 16:55 CEST
Prav je, da bo na Peci tabor. Tu seva pozitivna enegija. Na Peci stoji življenjsko drevo lipa. Pod lipo pa spi v gori Kralj Matjaž. Kralj Matjaž je bil poročen z ogrsko kraljico Alenčico. Kralj Matjaž sijajen narodni junak, je v narodni zavesti Slovencev simbolična osebnost, o kateri se je spletlo veliko legend in zgodb. Lipovi listi in cvetovi drevesa pod katerim spi, torej zelenje in vonj, so simbol dokončnega odrešenja. Kralj Matjaž pooseblja slovenski narod in njegovo zgodovino. Legende opevajo njegove boje s Turki. Najverjetneje je bil Kralj Matjaž voditelj kmečke vojske, ki je leta 1478 pričakala Turke ob vhodu na Koroško pri Vratih in bila pobita. Uničena ljudska vojska, ki ni mogla obvarovati dežele, vendar bo nekoč pod mogočnim voditeljem znova prišla in rešila deželo, povsem odgovarja preroškemu duhu ljudskih pesmi. Njegovo ženo Alenčico so ugrabili Turki. Kralj Matjaž se umakne v goro, ki se zagrne nad njim in ga zapre v votlino. Odtlej spi Kralj Matjaž in njegova zvesta vojska v gorski votlini ob kamniti mizi. Kralju raste dolga brada in se ovija okrog mize. Ko se bo ovila devetkrat, bo prišel njegov čas in se bo prebudil. Prebujeni Kralj Matjaž bo potegnil meč iz nožnice in zbudil svojo vojsko. Peljal bo vojake iz votline, v boj zoper sovražnike krščanske vere in domovine. Tako pravi legenda. Duh lipovega cvetja bo krepil vojščake in ranjence v hipu ozdravel.Mlačen veter bo navdihnil ljudi, da se mu bodo pridružili. Zbirališče bo pri košati lipi, odkoder bodo šli v boj za staro vero in pravico.
Zato je v Peci, kjer spi kralj Matjaž toliko pozitivne enrgije. Mladi taborniki se bodo morda srečali s Kraljem Matjažem, če bo zaslišal slovensko govorico in njihove prijazne glasove.