NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Prva ekološka vas v Sloveniji   
    nedelja, 14. julij 2002 @ 10:34 CEST
    Uporabnik: Anonymous

    Prva ekološka vas v Sloveniji

    V Slovenskih Konjicah načrtujejo iz kamna, lesa, gline in slame zgraditi najmanj ducat bivalnih hiš

    Stojan Habjanič, soavtor projekta ekološke vasi: "Znamo projektirati ekološke objekte in poznamo tudi zdajšnje tehnologije gradnje z naravnimi materiali. Take zgradbe imajo vabljiv in lahko tudi povsem sodoben zunanji videz, notranjost pa ponuja vse udobje današnjega časa."


    V okviru razvojnega projekta dvorca Trebnik v Slovenskih Konjicah je Tehnološko-inovacijski zavod Dravinjske doline kot nosilec projekta pripravil pilotni projekt Ekološka vas. Poleg sanacije zdajšnjih objektov in ohranitve zelenih površin načrtujejo zgraditi od 12 do 17 bivalnih objektov iz naravnih materialov. Kompleks dvorca Trebnik bo v nekaj letih postal turistično-ekološko središče Dravinjske doline in je kot pilotni projekt vključen v regijski razvojni načrt. Projekt sta sofinancirali Slovenija in belgijska pokrajina Flandrija.

    Razvojni projekt celotnega 1,5-hektarskega kompleksa Trebnik poleg osrednjega objekta (dvorca) vključuje še proizvodne objekte Uniorja, stoletni park, zeliščno vrtnarijo in druge zelene površine. Po besedah Borisa Klančnika, direktorja Regionalne razvojne agencije Celje, ki je izdelala razvojni program Dravinjske doline in vanj uvrstila Trebnik kot pilotski projekt, bo kompleks v celoti sčasoma postal zavarovano območje. Občina Slovenske Konjice je že sprejela prostorsko-ureditveni načrt, pripravljeni so idejni načrti in kakor pravi Stojan Habjanič, član projektne skupine Trebnik in soavtor projekta ekološke vasi, bi gradnjo lahko začeli v letu dni.

    Gradnja le z naravnimi materiali




    Graščina Trebnik je izhodišče in zgodovinsko jedro načrtovane ekološke vasi.


    Osrednji del ekološke vasi bo sanirani obrat Uniorja z osrednjim trgom, kjer bodo razne delavnice, trgovinice in lokali. V drugi fazi bo ekološka vas razširjena po pobočju proti jugu. Iz strnjenega jedra vasi s trgom se nadaljujejo posamezne bivalne enote, hiške. Nekatere bodo namenjene za stanovanja aktivnim prebivalcem vasi, večinoma pa jih nameravajo oddajati v najem - dolgoročnejši ali kot turistično ponudbo. Pripravljenih je pet arhitekturnih idejnih rešitev za te zgradbe. Med drugim tudi v obliki nekakšnega bivalnega stolpa na lesenih stebrih, kar je povzeto iz tamkajšnje zgodovinske dediščine. Predvsem pa bodo vse gradili ekološko, z uporabo naravnih materialov: kamna, ilovice, lesa in slame. Za tehniko gradnje so znane in tudi v svetu že uveljavljene različne metode. Gradnja z lesenimi čoki kot osnovnim elementom (namesto opečnatega zidaka) in ilovico za povezavo (namesto apnenčeve ali cemente malte), lesenimi tramovi in oporniki ter slamo kot osnovnim izolacijskim materialom in/ali kot strešno kritino. Zanimive so predstavljene možnosti strešne kritine: slama kot izolacijski material, lesene skodle kot zadnji sloj strehe. Ali pa še bolj nenavadna kritina: rastoča trava na primerni podlagi (lesena nosilna konstrukcija, slama, zemlja).

    Vabljivi ekološki objekti

    "Znamo projektirati ekološke objekte in poznamo tudi zdajšnje tehnologije gradnje z naravnimi materiali. Take zgradbe imajo vabljiv in lahko tudi povsem sodoben zunanji videz, notranjost pa ponuja vse udobje današnjega časa," pravi Habjanič. Cena za kvadratni za meter tako zgrajene hiše (brez zemljišča in stroškov za infrastrukturo) bo od 700 do 900 evrov.

    Habjanič pravi, da je ilovica kakovosten gradbeni material. S poskusi so dokazali, da ne razpoka niti pri 120 stopinjah Celzija. K tem načinom gradnje z ilovico sodijo še druge novosti, na primer stensko gretje, ki je podobno talnemu ogrevanju. Sicer pa - v Nemčiji so že pred šestimi leti začeli graditi po tej metodi, v ZDA imajo dorečeno tehnologijo izdelavo vsega - od pohištva do sten s slamo po posebnih postopkih z naravnimi materiali za vezivo. Vse skupaj pravzaprav, po Habjaničevih besedah, ni nič novega, saj obstajajo pisni dokazi o elitnih meščanskih hišah v Berlinu iz leta 1780, ki so bile zgrajene z ilovico in krite s travnatimi strehami naklona tudi do 60 stopinj.


    Središče vasi je graščina

    Osrednji del dvorca Trebnik, ki je kulturni spomenik, je večinoma obnovljen. V njem so prostori izobraževalnega središča zeliščna galerija. Preostali, večinski del dvorca še čaka na obnovo. Prav tako se v prvi razvojni fazi načrtuje sanacija in revitalizacija območja opuščenih proizvodnih prostorov tovarne Unior. Po napovedih bo to prispevek tovarne Unior. Tam bodo uredili različne ekološke delavnice, predvsem zeliščne, ki že zdaj delujejo v graščini in ob parku. Končno podobo kompleksa pa bodo predstavljali še ekološki hotel z ekološko ponudbo hrane in pijače, center za predelavo in trženje kmetijskih pridelkov in bioloških izdelkov, center za alternativno medicino, ekološki poligon in zeliščni vrt, živalski vrt in ekološka vas.


    Članek objavljen v Financah

    Bogdan Perko
    bogdan.perko@finance-on.net

    objavljeno 7.7.02 17:30

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Anonymous
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20020714223455805

    No trackback comments for this entry.
    Prva ekološka vas v Sloveniji | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,81 seconds