NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Spreminjanje valovanja možganov z zvokom   
    ponedeljek, 3. oktober 2011 @ 05:01 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Sabina Šilc v novi Vivi www.viva.si

    REPROGRAMIRAJTE SE IN ZAŽIVITE NA NOVO
    Vsakič, ko kaj počnemo, denimo spimo, se učimo ali poslušamo glasbo, v naših možganih potekajo programi – zelo podobno, vendar še bolj zapleteno, kot v računalniku. Tako možgani kot računalniki lahko delujejo, če po njih teče elektromagnetno valovanje. Teh valov je več vrst (alfa, beta theta, delta, gama …) in za vsak program potrebujemo drugačen tok.

    Ko se učimo, bi nam morali biti na voljo predvsem beta valovi, med spanjem delta valovi, med poslušanjem glasbe pa alfa valovi … Toda pogosto sanjarimo, namesto da bi se učili, preračunavamo finance, namesto da bi spali, ali spimo, namesto da bi uživali v glasbi. To je zato, ker v naših možganih ne potekajo ustrezni valovi.

    V teh primerih se nam življenje zatika, skrbi nas, ne zmoremo, predvsem pa v življenju ne uživamo. Obstaja rešitev?

    Možgani so nemara najbolj dovršen in zapleten sistem, kar jih je, vendar kljub temu lahko vplivamo na njihovo delovanje s tako imenovano tehniko urejanja možganov (angl. Brainwave entrainment – BWE). Ob pomoči laboratorijsko umerjenega zvoka, ki ga redno poslušamo, namreč lahko spreminjamo elektromagnetno valovanje možganov. BWE temelji na tem, da možgani pod vplivom zunanjega dražljaja spremenijo frekvenco valovanja.

    S slišnimi, pulzirajočimi zvoki v natančni, dosledni in ritmični frekvenci pa ne spreminjamo le frekvence možganov, temveč tudi povečujemo njihovo zmogljivost (BWE spodbuja rast novih dendritov in sinaps) za katerokoli dejavnost. Z redno uporabo BWE lahko povečamo kognitivne sposobnosti (in s tem uspešnost pri delu), izboljšamo psihofizično zdravje, saj se vrnemo k naravnim ritmom življenjskih funkcij, izboljšamo počutje, saj se bolj veselimo življenja in imamo boljše odnose, ali pa dobimo nov zagon za osebni in duhovni razvoj.

    Zvok za možgane
    Obstaja več tipov BWE (dvoslušni ritem, enoslušni ritem, izohronični toni), vsak avtor pa prisega na svoj program. Nekateri cedeji vsebujejo samo BWE, drugim so dodani zvoki iz narave, tretjim pa glasba. Naj povem, da poslušamo na dva načina, z umom in možgani. BWE je namenjen poslušanju z možgani in ni prav prijeten ali zanimiv, tako da ljudje pogosto menijo, da gre za pokvarjen posnetek. Avtorji zato dodajajo prijetnejše zvoke, katerih všečnost je seveda odvisna od posameznikovega glasbenega okusa. Ker gre samo za natančno umerjene zvoke, raba BWE nima škodljivih posledic.

    Kako uporabljamo BWE?
    Obstaja več vrst BWE: nekatere zvoke je treba poslušati na slušalke, za vse pa velja: če gre za nižje frekvence (ko se možgani umirjajo), med poslušanjem ni pametno početi stvari, ki zahtevajo pozornost, kot je vožnja avtomobila. Nasprotno velja pri programih, ki so namenjeni urjenju v osredotočenju. BWE uporabljamo zase – ni prav, da druge brez njegove vednosti izpostavljamo valovanju.

    Začnemo počasi
    BWE je telovadba za možgane in deluje podobno kot mišična telovadba: začnemo počasi in počasi dodajamo nove vaje. Med posameznimi poslušanji počivamo – sprva večkrat, pozneje vse redkeje, dokler se možgani ne navadijo. Poslušanje podpremo s tem, da prostor uredimo tako, da se v njem lahko sprostimo. Opravimo tudi nekaj dihalnih vaj. Poslušanje vedno začnemo s posnetki alfa valovanja, ki pomirjajo in sproščajo.

    Z BWE se lahko vsak dan (ali celo pogosteje) popolnoma umirimo – brez kemije, posebnih vaj in stroškov. Urejanje možganov se začne po šestih minutah poslušanja, saj do tedaj, ko dosežemo stabilnejše valovanje, mine vsaj pol ure. Če poslušamo nekaj tednov ali mesecev, se možgani trajneje stabilizirajo in se bolje odzivajo na vsakodnevne stresorje.

    Alfa valovanje za sprostitev, učenje ali spodbudno mišljenje
    Alfa valovanje je najuporabnejša frekvenca, zato navadno začnemo prav z njo. Kadar imajo naši možgani takšno valovanje, smo umirjeni in uravnoteženi. Ugotovili so, da je ta frekvenca zelo učinkovita pri nalaganju novih informacij v možgane. Učenje tujih jezikov v tem stanju je že leta znano tudi pri nas. Zdaj je tehnologija dostopna vsakomur, vendar se je treba zavedati, da je včasih pri učenju potrebno tudi theta ali beta valovanje, zato se pred uporabo ni odveč seznaniti z osnovami BWE.

    Drug način, kako se lahko reprogramiramo z BWE, je, da si med poslušanjem alfa valov v mislih ali naglas ponavljamo kako zatrditev. Kadar so možgani v alfa valovanju, namreč "zavržejo" omejevalno mišljenje, ki nam onemogoči, da bi v zatrditev tudi verjeli, zaradi česar tudi ne more biti učinkovita, ko jo ponavljamo v vsakodnevnem življenju.

    Če si športnik zatrjuje "Zmagal bom!", se njegovo nezavedno oglaša "Figo, drugi tekmovalec ima letos boljše rezultate!". Če pa se športnik mentalno uri z BWE – denimo da leži in vizualizira popoln met kopja – bodo njegovi možgani razvili sinaptične programe za tak met, zaradi česar bo na treningih hitreje napredoval, na tekmi pa nemara dejansko zmagal, saj bodo njegovi možgani za to že imeli program.

    Meditacijska tehnika za lene
    Z BWE lahko meditiramo enako učinkovito (dosežemo enake nevrofiziološke in psihološke rezultate) kot z vsako drugo tehniko. BWE je pravzaprav najboljša meditacijska tehnika za lene in zelo obremenjene posameznike, ki sicer nikoli ne bi meditirali ali pa imajo do meditacije celo odklonilen odnos. Včasih je res težko razlikovati med meditacijskimi tehnikami in religiozno-kultnimi zadevami. BWE je tozadevno "čist", prinaša pa podobne rezultate. Učinkovit je tudi pri skeptikih, saj je nevsebinski.

    Sporočila iz nezavednega
    Poslušanje BWE je največkrat prijetno in udobno šele tedaj, ko se navadimo nenavadnih zvokov in od njih ne pričakujemo, da nas bodo zabavali. Včasih nas opozori na nerešene vsebine, ki nas ves čas žulijo, vendar ne dovolj, da bi v zvezi z njimi tudi ukrepali. Utegnejo se sprožiti tudi potlačeni travmatski spomini, ki jih doživimo kot nelagodje ali celo bolečino. Ljudje, ki znajo uporabljati tapkanje, se bodo tega simptoma razveselili, saj se bodo zavedali, da je treba tak spomin s tapkanjem predelati in sprostiti iz nezavednega.

    Pomoč pri osebnih, zdravstvenih in učnih težavah
    Uporaba BWE se bo povečevala na vseh področjih. V časih ekonomske in osebnih kriz je BWE kot nalašč, saj umirja možgane, odstranjuje strahove, usmerja energijo v rešitve in motivira k dejavnosti. Vsega tega pa nimamo, kadar smo tesnobni, utrujeni, obupani, depresivni …

    Če človek zlorablja alkohol zato, da umiri notranjo napetost, lahko enak učinek (vendar zdrav, brez nevarnosti odvisnosti) doseže z večernim poslušanjem alfa in theta valov. Obenem bo uporaba BWE pri zdravljenju odvisnosti skrajšala čas zdravljenja, kar ima daljnosežne zdravstvene, socialne in ekonomske posledice.

    V naših šolah bo ta koristna tehnika v rabi zato, da se bodo učenci manj bali testov, dosegli boljši priklic naučenih informacij ter imeli boljšo koncentracijo, posledično pa bodo uspešnejši. Prepričana sem, da se bo s tem zmanjšal delež depresij med otroki.

    Naštela sem samo nekaj možnosti uporabe te nove tehnologije. Na spletni strani www.potobilja.si bodo na voljo programi za vsako posamezno področje, tam pa boste dobili tudi odgovore na konkretna vprašanja v zvezi s to tematiko in svojo kopijo BWE.

    S poslušanjem BWE:

    • povečamo koncentracijo in izboljšamo učenje (zmanjšamo motnje pozornosti),
    • povečamo ustvarjalnost in navdih,
    • izboljšamo sposobnost za reševanje problemov,
    • izboljšamo spomin,
    • lažje dosežemo sprostitev,
    • pridemo do večje motivacije,
    • izboljšamo športne dosežke,
    • okrepimo samozavedanje,
    • podpiramo mentalno in čustveno rast,
    • izboljšamo intuicijo in podpremo osebno rast,
    • povečamo vitalnost in energijo,
    • omilimo stres,
    • ublažimo bolečino.

    Možganski valovi in njihova vloga

    BETA: od 12 Hz do 38 Hz: budnost, koncentracija – pomanjkanje teh valov lahko povzroči nespečnost in motnje pozornosti, preveč beta valov pa tesnobnost.

    ALFA: od 8 Hz do 12 Hz: budno, sproščeno stanje, preden zaspimo – če jih je preveč, smo letargični, če pa jih je premalo, nas pesti tesnobnost.

    THETA: od 3 Hz do 8 Hz: lahen spanec, hipnoza – če je theta valov preveč, povzročijo motnje pozornosti.

    DELTA: od 0,2 Hz do 3 Hz: globok spanec brez sanj, obnavljanje telesa – pomanjkanje teh valov povzroči nespečnost.

    Zgodovina

    • 1929 so odkrili možganske valove (Hans Berger), 1934 pa ugotovili, da jih je mogoče spreminjati ob pomoči utripajoče luči, nekaj let pozneje z dotikom in leta 1959 z zvokom (dr. Chatrian).

    • V 60. letih so z BWE zmanjševali odmerke anestetikov pred posegi, v 70. letih pa so BWE začeli uporabljati za potrebe nevrološke diagnostike.

    • V 80. letih so začeli z BWE zdraviti migreno (dr. Norman Sheley), izšla je tudi knjiga z naslovom Megabrain (Michael Hutzison), v kateri je objavljena raziskava o vplivu meditacije na učenje.

    • V 90. letih so BWE raziskovali v povezavi z zdravljenjem motenj pozornosti, PMS, kronične utrujenosti, kronične bolečine, depresije …

    Sabina Šilc

    Vivina delavnica z družinsko terapevtko Sabino Šilc

    Z BWE DO SREČE IN USPEHA V ŽIVLJENJU
    Revija Viva (www.viva.si) skupaj z družinsko terapevtko Sabino Šilc ter spletnima stranema www.potobilja.si ter www.bwe.si organizira popoldansko delavnico s tehniko urejanja možganov BWE (angl. Brainwave entrainment – BWE). Na delavnici se boste podrobneje spoznali z BWE – kako deluje in na kakšne načine ga lahko uporabljate ter spoznali njegovo delovanje ob enourni vodeni meditaciji – prvi slovenski BWE meditaciji z naslovom Meditacija obilja.

    Sabina Šilc bo na voljo tudi za vsa vprašanja o uporabi BWE za različna področja življenja, na delavnici pa bo mogoče kupiti tudi CD-je z BWE za različno uporabo.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • www.potobilja.si
  • www.potobilja.si
  • www.bwe.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Spreminjanje valovanja možganov z zvokom | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,44 seconds