NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Smo lahko brez znojenja in zardevanja?   
    petek, 18. maj 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Jasno, da ne, bi bil hiter odgovor. Naraven odgovor organizma na temperaturne spremembe je znojenje in običajno se nam zdi zardevanje najstnice prikupno. S tem pa se ne morejo strinjati vsi. Zgodbe, ki jih govori življenje, kmalu razkrijejo tudi drugo plat medalje. Problem, ki bi ga lahko na prvi pogled vzeli zlahka, postane resen, ko nanj pogledamo z očmi človeka, ki skriva svoje roke, ker od njih kar kaplja in je oblečen v težke suknjiče, ki prekrijejo velike mokre zaplate od potu.

    V našem podnebnem pasu se pol odstotka ljudi sooča z velikimi težavami, ki jim jih prinaša prekomerno potenje in zardevanje. O hiperhidrozi in mogočem zdravljenju smo poklepetali s primarijem, dr. Jožetom Jermanom, s Kliničnega oddelka za torakalno kirurgijo Kliničnega centra v Ljubljani.

    Normalen fiziološki pojav

    S potenjem se uravnava telesna temperatura, istočasno se z znojem izločajo presnovki in elektroliti. Povečano znojenje je običajno posledica fizičnih naporov, čustvenih in duševnih stresov. Sprožimo ga lahko tudi namerno, s savnanjem ali sončenjem. Redkeje je vzrok v boleznih, kot so sladkorna, tuberkoloza, motnje v delovanju ščitnice, malarija in druga obolenja. O prekomernem potenju običajno govorimo takrat, ko brez prej omenjenih razlogov prihaja do prekomernega delovanja znojnic kjer koli na telesu, predvsem pa na obrazu, dlaneh, podpazduhah in podplatih. Čeprav nanj deluje simpatični živčni sistem, ki ni pod vplivom naše volje, pacienti znajo povedati, tako pravi dr. Jerman, da včasih samo pomislijo na to težavo, pa pot že teče od njih. Žal ni tako enostavno, poudari sogovornik, čeprav je bilo v 70 letih veliko govora o avtogenem treningu, s katerim bi lahko nanj vplivali.

    Zdravljenje

    Običajno potenje sami lahko uravnavamo z večjo mero osebne higiene, uporabo različnih pudrov ali deodorantov. Uporaba antirespirantov zmanjšuje pore, kar zadošča pri nekoliko povečanem znojenju. Dermatologi predpisujejo preparate, ki blokirajo izvodila znojnic, ob psihičnih vznemirjenjih lahko pri tem pomagajo tudi pomirjevala. Prekomerno potenje običajno povzroča večje težave. In prav zanje, ki se prekomerno potijo in vse, ki zardevajo še po 50. letu, medicina danes pozna kar nekaj različnih rešitev. Na Torakalni kliniki v ljubljanskem Kliničnem centru izvajamo poseg, ki mu strokovno pravimo simpatektomija, nadaljuje primarij, ki učinkovito, enkrat za vselej, odpravlja te težave. Mogoča je tudi začasna rešitev z injekcijami botulinus toksina pri lepotnem kirurgu, ki za tri do šest mesecev prekine znojenje. Ali pa se odločite za poseg na Plastični kirurgiji, kjer vam pod pazduho odstranijo del kože z znojnicami vred. Vendar je treba upoštevati regenerativno moč organizma, zaradi katere se potenje lahko v večji ali manjši meri ponovi.

    Simpatektomija

    izkorišča znanje o živcih in o tem, kateri je odgovoren za delovanje telesnih funkcij, razloži dr. Jerman in nadaljuje: »Živca, ki sta odgovorna za uravnavanje znojenja, nista odvisna od naše volje in potekata v prsnem košu, ob hrbtenici, preko reber, na obeh straneh. Pri hiperhidrozi prepoznamo povečano delovanje simpatičnega živčnega sistema, ne glede na to ali je človek fizično aktiven ali miruje. S kirurškim posegom vplivamo na to delovanje. S sponkami prekinemo tok živčnih impulzov na odgovornem živcu, na določeni višini in tako ustavimo potenje tam, kjer želimo. Če si predstavljamo človeško telo in živčni par, ki poteka na obeh straneh telesa navzdol, moramo vedeti, kateri del živca vpliva na znojenje najbolj izpostavljenih delov telesa. Za zardevanje in znojenje obraza prekinemo živčne impulze v višini prvega rebra, za dlani pripnemo sponko pod drugo rebro. Če želimo vplivati na podpazdušno jamo, blokiramo živec pod četrtim rebrom. Posega za preprečevanje znojenja na podplatih mi ne izvajamo, saj bi lahko povzročil urološke zaplete. Pri simpatektomiji, nam ni več potrebno odpirati prsnega koša, ampak nam sodobna tehnika z videotorakoskopom omogoča vstop v telo z minimalnim rezom, ki je velik 1 centimeter, skozi katerega gre 5 milimetrov široka cevka za kamero in kirurške inštrumente. Dogajanje spremlja kirurg in ekipa na monitorju, ki sliko še nekajkrat poveča, kar zmanjšuje možne zaplete.«

    Zapleti so možni

    Vsak poseg v telo je do neke mere tvegan, poudari sogovornik. Vsak človek je unikaten, zahteva svoj oseben pristop in se drugače odzove na bolečino, poseg in zdravila. Kar je nekaj dokončnega v medicinskem priročniku se spremeni pri živem človeku. Zato so tudi pri tem posegu možni zapleti, ki pa so redki. Nekateri slabo prenašajo splošno anestezijo, pod katero se izvaja poseg. Tudi prag bolečine je različen. Na mestu, ko prekinemo živčne impulze, lahko nastane večja krvavitev od običajne, čeprav živca ne prerežemo. Drugi zaplet se lahko zgodi, ko zgrešimo nivo živca, ki je odgovoren za znojenje na določenem mestu. Po posegu se hitro vidi, ali smo bili uspešni. Če se pacient še vedno poti, smo verjetno zgrešili pravo področje, ali pa bolnik spada v skupino tistih 5 odstotkov, pri katerih kljub pravilnemu posegu ni uspeha. Uspešnost posega za znojenje dlani in pazduh je namreč okoli 95 odstotkov, za znojenje in zardevanje obraza pa 60 do 70 odstotkov. Če se pojavi zožena zenica in povešena zgornja veka – Hornerjev sindrom, je potrebno operacijo ponoviti in sponko prestaviti. Pacientom lahko zagotovim, da smo o zadnjem, do sedaj brali le v tuji literaturi in da to niso življenjsko ogrožajoči zapleti, ki se jih lahko sanira. Res velika prednost simpatektomije je v tem, da pacient ne utrpi takojšnjih trajnih poškodb, saj se živci v določenem času še lahko obnovijo, kar pri posegu, ko živce prerežemo, ni več mogoče.

    Kompenzatorno ali nadomestno znojenje

    Moram povedati, nadaljuje sogovornik, da strokovni viri govorijo o pojavu nadomestnega znojenja pri 5 do 45 odstotkov operiranih. Naše izkušnje kažejo, da se pri dobri polovici operiranih čez nekaj časa pokaže nadomestno znojenje, kar je posledičen odgovor organizma na operacijo. Telo samo poskrbi za izmenjavo temperature in znojenje na tistih mestih, ki so še mogoča. Pacienti opazijo povečano znojenje po prsih, trebuhu, hrbtu ali stegnih, vendar je običajno tega manj, kot je bilo znojenja pred operacijo. Pri tretjini pacientov se porazdeli na celo telo in ga praktično niti ne opazijo.

    Kdaj poiskati zdravniško pomoč

    Kirurg pove, da ni enostavnega recepta. Vsak zase dobro ve, ali se preveč poti ali ne. So poklici, ki so izjemno občutljivi in rušijo osebno in poklicno kredibilnost, saj običajno nevede povezujemo potenje z nervozo, ki naj bi bila posledica prevare. Nimamo dobrega občutka, če sklepamo pomemben posel z nekom, ki mu ob rokovanju kar od rok in glave teče, mi pa s tem sklenemo pogodbo. Človeka zaskrbi, kaj pa če ima nekaj za bregom? Kako se šele počuti človek, ki se tako močno poti? Če ne veste, ali se prekomerno potite, drži pravilo, da imate hiperhidrozo, če vam teče pot v potokih po obrazu, imate roke neprestano mokre, vam kar kaplja od njih, če se vam pojavijo veliki madeži na barvanem perilu že ob normalnem naporu in običajnem stresu. Takrat le zaprosite osebnega zdravnika za napotnico k torakalnemu kirurgu, saj edino za simpatektomijo stroške zdravljenja še vedno krije zavarovalnica. Posege pri lepotnem kirurgu boste plačali sami.

    Hitro čez vrsto

    Če ste od svojega zdravnika dobili napotnico za poseg, boste potrebovali še nekaj potrpežljivosti, saj so čakalne vrste dolge. Čakati boste morali celo leto ali več. Več možnosti imajo samoplačniki, ki jih primarij dr. Jože Jerman operira v svojem prostem času. V tem primeru boste na vrsti že v nekaj tednih.
    www.dnevnik.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.dnevnik.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Smo lahko brez znojenja in zardevanja? | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,45 seconds