NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zmajeva črta po Novi Gorici, dve zmajevki po Kopru in razstava Staroverstvo in Staroverci na Kromberku - 1   
    torek, 5. avgust 2014 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Aurigo - Kočijaž
    Konec tedna sem se namenil na etnološko razstavo Staroverstvo in Staroverci v Goriški muzej na grad Kromberk. Razstava je plod okoli petdesetletnega dela in raziskovanja po Tolminskem območju, okrog Soče in okoli Idrijce goriškega etnološkega raziskovalca Pavla Medveščka.

    Sama razstava je podkrepljena s štirimi video predstavitvami, kjer avtor v več kot enournem razgovoru razkriva staroverstvo in njegove običaje na tem delu slovenskega ozemlja in kako je pridobil zaupanje od starovercev, da so mu razkrili njihova verovanja. Razstavljenih je preko 250 predmetov, ki jih je Medvešček nabral med dolgoletnim raziskovanjem tega področja.

    Ta predstavitev nekako zaokrožuje delo iz njegovih prejšnjih dveh knjig: Let v lunino senco in Skrivnost in svetost kamna, s tem, da imate pri tem priložnost opisane predmete videti v živo. Celotna razstava se vrti okoli kamnov, svetega in zaščitenega prostora.

    Razstava o Starovercih je odprta do konca meseca septembra 2014. Kupite lahko tudi knjigo o razstavljenih predmetih, ki je še kar poceni in vas stane 10 evrov. Kdor ima priliko in čas naj si kar vzame kakšen dopoldan za ogled te razstave, ki odkriva tudi drugačno bivanje, življenje in verovanje nekaterih Slovencev.

    Kdo so bili Staroverci?
    To so bili ljudje, ki so imeli svoje običaje, svoja lastna verovanja, ki so izhajala iz narave in svoja svetišča. Staroverci so bili večinoma samski moški in še mladi neoženjeni fantje. To so bili tudi strici, ki so ostali na kmetiji ali delali pri drugih. Živeli so svoje življenje in si med seboj pripovedovali zgodbe. Staroverci so imeli tudi svojega duhovnega vodjo, ki se je imenoval dehnar. Duhovni vodja skupnosti je bil izvoljen s strani starovercev in je pri izvolitvi tudi zaprisegel. Dehnar ni moral postati vsakdo, ampak je moral biti izbran že kot mlad fantič in iti skozi šolo, v kateri ga je poučeval dehnar. Imeli so dehnarja na levi strani reke Soče in dehnarja na desni strani Soče.


    Insignije drehnerja

    Institut vodje starovercev – dehner; je v petdesetih letih prejšnjega stoletja izumrl, ostali so samo še staroverci, katere je Medvešček obiskoval od leta 1960 naprej. Dehner je imel svoje insignije poimenovane kolimber: trinožnik, kamen ročnega mlina, čep, bulcno, nožnico in sabljo, ki jih je hranil v svoji hiši. Ob imenovanju in prisegi so staroverci pili obredno pijačo žompo iz obrednega kotla in v žompo je bil položen kamen namesto soli.


    Obredni kotel

    Staroverci so pomagali drehnerju pri vodenju skupnosti, pri obredih v skrbi za skupnost, da so varneje živeli. Z obredi so se varovali pred naravnimi nesrečami v pokrajini zato da so bila polja bolj plodna in je bil pridelek obilnejši.
    Avtor nam predstavi tudi štiri svetišča starovercev, kjer so staroverci izvajali svoje obrede: Padence, Jelenk, Babja jama na območju Soče in Kamtrno na območju Idrijce. To območje obsega od Anhovega do Volčanskih Rut pri Tolminu na zahodu in na vzhodu do Šebrelj.


    Svetišče Padence

    Verovanje v moč kamna
    Večji del eksponatov predstavljajo različni kamni, ki so jih staroverci uporabljali pri svojem verovanju, obredih in za zaščito. Recimo na vrhove hribov so postavljali kačje glave, da bi tako zaščitili skupnost. Poznali so tudi kamne - varuhe semen, ki so jih polagali med semena.


    Kačja glava


    Številka 63: Kačja glava


    Številka 53 je eksponat Zelena kačja glava, številka 54 so trje kamni – varuhi semen, številka 55 je kamen – hišni duh


    Številka 228 – Neizdelana kačja glava, v ozadju palica srpnik

    Ko so govorili staroverci o kamnih, jih običajno njihova okolica ni sprejemala. Staroverci so nosili svoj kamen v žepu rekelca ali hlač. Kamen je bil že zglajen od dolgoletnega mečkanja in stiskanja. Medvešček je povprašal staroverca, zakaj je mečkal kamen v suknjiču. Kaj ima od tega? Dobil pa je presenetljiv odgovor od staroverca. »V njem je takšna sila, ki jo ti nimaš. Ta kamen je padel iz Matajurja pred tisočimi leti. Prišel je nekako do Soče, kjer je ostal, v energiji vode. Skozi tisoč let so ga oblikovale sile viharja, vetra, vode, lune, sonca, zvezd…«


    Kamen gozdni duh z vklesanim znamenjem


    Varovalo


    Vedunovo oko

    Kamni veziči
    Kamen vezič je bil poseben kamen, ki je bil položen na polico okna. Ko je staroverec obiskal drugega staroverca je pustil svoj kamen na polici okna in iz police vzel že nastavljen kamen.

    Juračac
    Juračac je staroversko varovalo za živali, ki so ga obešali na hlev. Narejeno je iz med seboj prepletanih šib, med katero so vstavljeni trije različni kamni. Juračac je varoval živino pred boleznimi in uroki.


    Juračac

    Kamen Rajtar
    Kamen rajtar so staroverci položili med korenine za zaščito, ko so zasadili novo drevo. Če je drevo odmrlo, so ta kamen potem prenesli na pokopališče.

    Kresnikov kamen za zdravljenje
    Kresnikov kamen so najprej pomočili ob polni luni za tri tedne v drnuljev sok. Nato so ga za tri tedne zakopali v ogljarsko kopo, v kateri so pridelovali oglje. Za tri polne lune so ga dali nazadnje še v apnenico ali apneno jamo.
    Po vseh teh obredih so ga dali še Kresniku, da ga je napolnil z energijo sonca, lune in zvezd, ker je imel le on takšno moč, da ga je napolnil s takšnimi energijami. Ta podolgovati kamen s krogom, na fotografiji  pod številko 220 se je uporabljal za zdravljenje.


    Številka 22 je Kresnikov kamen, št. 197 - kamen

    Če kamen pri zdravljenju več ni deloval, je to pomenilo, da se je določena energija iztrošila in je zato kamen postal škodljiv, ker sta prevladovali na človeka preostali dve energiji. Zato so morali postopek za tisto energijo, ki se je izgubila, ponovno narediti. Odnesli so kamen nazaj h Kresniku, saj je le on lahko ugotovil, katera energija se je izgubila in potem ponovili postopek.


    Predmet

    Tročan
    Tročan lahko poimenujemo tudi oblikovanje svetega ali zaščitnega prostora v pokrajini v obliki trikotnika ali poimenovanje določenih predmetov. Na fotografiji je kamen tročan z vrezanim trikotnikom.


    Kamen Tročan

    Tročan so bile lahko tri točke, ki so varovale določen prostor. Kot tročan sta bila postavljena dva kamna, ki sta bila zunaj hiše, tretji kamen ali živa skala pa je bila vzidana v samo hišo. Postavljali so drevesa v trikotniku kot tročan, tako, da je bilo drevo postavljeno recimo na sredi njive. Razporeditev njiv v tročanu. Avtor v oddaji razkazuje palico tročan in njeno uporabo, ki se z vrtenjem med rokami uporablja lahko kot masažna palica. Medvešček omenja tudi krvni tročan, ki je nadaljevanje skupnosti: oče in mati ter otrok - naslednik.


    Kamen


    62 – Belistove oči, 65 – palica brtin


    Dednik – filozofija sonca in lune, zemlje in vode


    Bruščin


    Čančarjeva zbirka: Rjepušč

    Veščin
    Kaj je veščin? Veščin je fluoroscečni hrošč zelene barve, ki se blešči. Staroverci so takšnega hrošča spravljali na posebno mesto.
    Na veščina sem med ogledom razstave postal pozoren, saj sem takšnega hrošča srečal na moji poti po Caminu na odseku Astorga – Foncebadon, tik pred Foncebadonom, ko sem prespal v posthipijskemu albergu Monte Irago v prav prijetnem društvu in petju.

    Dvorec Kromberk je bil zgrajen konec 16. stoletja. Leta 1609 ga je prevzela italijanska rodbina Coronini. Zgrajen je v maniri italijanskih dvorcev, ki jih videvate v Julijski krajini. Posebnost dvorca so štirje kvadratni stolpi, ki so zgrajeni na vsakem vogalu dvorca. Priznati moram, da so bile energije v jugovzhodnem stolpu, kar precej zblojene, kot, da se je tam kaj dogajalo v preteklosti. Dvorec ima še lep baročni vrt, ki je bil postavljen v začetku 18. stoletja. Kaj menite katera zmajeva črta poteka preko dvorca Kromberk? Zmajeva linija svetega Roka ali 32 – pomožna pomožna zmajeva črta?

    Ta tekst pripada tekstu Zmajeve črte po Kopru, Novi Gorici, Posočju, Trstu in Benetkah in se imenuje tudi Zahod.

    Vetrovom zahoda –
    mati jaguarka,
    zaščiti ta posvečeni prostor,
    nauči nas miru in pravega življenja
    in nam pokaži pot mimo smrti.(Kolman)

    Spoznaj svojo smrt.

    Kolman, Maria Ana: Šamanizem, Najstarejša filozofija, psihologija, religija, medicina, Založba Sebur, Kranj (2011)

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Zmajeve-Crte-Staroverstvo-Kromberk

    No trackback comments for this entry.
    Zmajeva črta po Novi Gorici, dve zmajevki po Kopru in razstava Staroverstvo in Staroverci na Kromberku - 1 | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,63 seconds