NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zmajeve linije po Motovunu (Montona) – Zmajeve črte po Istri 1   
    sreda, 15. avgust 2018 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Bisere se ne meče svinjam, sporoča dobro oznanilo!
    »Če vam že odkrivam skrivnosti, vam jih bom po kapljicah odslej!« (Aurigo)

    V sredini 80 let prejšnjega stoletja se je hipijevska scena, ki se je prvo začela na zahodu v 60 letih prejšnjega stoletja prelevila v new age sceno. Najbolj slaven slovenski geomant je v letu 1986 izdal knjižico o energetskih črtah in skrivnostni istrski pokrajini – širši publiki je razodel pojem zmajevih črt ali zmajevih linij. Tudi zmajevih brazd, kakor jih opisujejo Ukrajinci. V tej pravljici je bilo predstavljeno višinsko istrsko mestece Motovun kot center moči Istre in čez katerega potekajo tri »najmočnejše« zmajeve črte na širšem območju! Kaj je bilo s to zgodbo narobe? To nepreverjeno neresnico o moči tega posvečenega istrskega mesteca so za slovenskim geomantom ponavljali vsi kakor papige, ki so v takšnem ali drugačnem meniju obravnali zmajeve oziroma energetske linije Istre. To papagajstvo je postalo sveti gral "post new age-vstva".

    >Iz knjižice je bila privzeta še druga pravljična trditev, kako energetsko je močan rt Kamenjak in s svojo močjo sega skorajda do nebes. A noben od repetentov po mojem dojemanju ni šel preizkusiti teh 3 linij iz centra Motovuna vsaj 1 km peš, kaj šele do tistih pečin Devina. Škoda je bila narejena že v startu. Neresnica ali laž pa se v tej sodobni družbi dvakrat hitreje in močneje oprime kakor resnica.


    Slika 1: Polotok Istra

    Avtor v omenjeni knjižici navede tudi eno zelo debelo laž, ki jo nihče ni nikdar preveril, ampak so jo vse do sedaj vzeli za čisto zlato! Mestece Montona je kot naravni hrib postavljen v SREDINO Istre! Geomant seveda istrsko pokrajino razvleče vse do devinskih pečin ter do devinskega gradu, kjer se je sprehajal nemški pesnik Rilke. Oglejmo si sprva dodobra polotok Istro pod fotografijo ena. Nekateri pravijo, da je Istra podobna lobanji koze, zato tudi ima Istra v svojem grbu kozo. Bogsigavedi, če ne gre še za eno urbano legendo? Po obliki je Istra bolj podobna indijski podcelini, fraktalna oblika večjega v manjšem, ali preslikava, kakor pravijo v teoriji kaosa.


    Slika 2: Indijska podcelina

    V kolikor bi resnično držala geomantova trditev, da je konec istrske pokrajine Devin in če potegnem to črto, je meja Istre slovenski Podnanos, potem še naprej notranjska Postojna in pridemo skoraj že do Cerknice na vzhodu – kot istrske krajine, kar je že en sam globok nonsens. V primeru, da gremo natančno meriti z merilom razdaljo od Devina do Motovuna in še naprej do Kamenjaka, nam bo zmanjkal en centimeter in ugotovili bomo, da se to središče od Devina pravzaprav nahaja v Pazinu. Skratka ta istrski center  - Motovun, je res en »new age larifari« – o katerem ponavljajo že dobrih 30 let in je kar tako na "uč" in na palec postavljen ter rotira v nekakšno navidezno središče, ki se ne ujema s sredino Istre niti gori niti dol, kakor niti levo niti desno. Istra se približno konča s kraškim robom pri Črnem Kalu in če to vzamemo za mejo, je potem središče Istre mestece Žminj, ki je od Motuvana oddaljeno slabih 33 kilometrov.
    Če smo že pri obelodanjenju resnice, dajmo še povedat da je slovenska država masonska-vatikanska tvorba, pri kateri je sodeloval tudi geomant pri poustvarjanju »slovenske zastave«. Hrvatje imajo le to nesrečo, da se je njihova ustanovljena država prečevila v vatikansko-masonsko* tvorbo, zato so jih hrvaški politiki še bolj pokradli, kakor slovenske državljane slovenski liberalni in klerikalni politiki. V Sloveniji smo za priznanje države Vatikanu šenkali pokljuške gozdove in še marsikaj drugega. Pod diktatom je bila ustvarjena rdeča, modro, bela zastava – panslovanska zastava, ki jo tujci zamenjujejo z rusko, slovaško zastavo. S takšno zastavo kot simbol Slovenije se težko sprijaznem, ker je narejena po barvah krajnskega orla. Modri orel, bela luna in rdeče noge orla. Ostale slovenske pokrajine bo barvah ali simbolih sploh niso upoštevane pri tej zastavi! Kje je Štajerska (avstrijska Štajerska: bela, zelena), Koroška (avstrijska koroška barve: bela, rdeča rumena), Primorska, Goriška in Prekmurje…! Zato tudi takšen centralistični zagon države. Dodan ji je bil Triglav in šestokrake zvezdice iz Koroškega Sternberga oziroma zvezde grofov celjskih. Celjski grofje pa so bili itak nemškega rodu. Triglav na zastavi me ne moti, me pa motijo te šesterokrake zvezdice in če bi postavil na vrh Triglava že kakšne, bi bile te osemkrake zvezde**.
    Slovenska država je nastala ob nesrečnem datumu po astrološkem preseku. Ob pravi priliki bi morali zastavo zamenjati. Zelena barva je barva slovenskih gozdov***.


    Slika 3: Zastavice

    Poigraval sem se z barvami, ki bi prišle v poštev bela, modra, morda rumena ali oranžna v stilu ponarodelega stavka »na sončni strani Alp« ali morda celo vijolična, ki ni tako razširjena in predstavlja luč božanske milosti in usmiljenja (Šri Aurobindo, Integralna joga), ponekod tudi razsvetljenja. V zastavi črni karantanski zmaj ali morda v obliki Triglava. Na-ključ-no sem našel na spletu že izdelane primerke zastave, ki si jih ogledate in pojasnjujejo vatikansko zaroto: http://www.promin.si/oblikovanje/animacija_zastav.htm. Izbirate lahko med verzijo b in verzijo e. Morda bi bila kombinacija Triglava in karantanskega zmaja še najboljša rešitev. 

    O črnem karantanskem zmaju se mora ponovna pojasniti, da ne gre za nobenega karantanskega panterja, zgodbo o črnem panterju - ki jo je Slovencem lansilara krščanska cerkev – o črni muciki, ki milo prede in so jo z odprtimi rokami sprejeli ti. »Novoslovenci«. Ta žival iz grba nemških Spannheimov, ki so tudi ustanovili Ljubljano (Laibach) kot osrednji center Kranjske, v Celovcu pa so mu postavili spomenik in Celovec ima v svojem grbu zmaja, predstavlja črnega karantanskega zmaja****. Zato ima Ljubljana v svojem grbu zmaja. Spanheimski stolp je postavljen takoj na začetku, v notranjosti ljubljanskega gradu. Dobe rib je konec in začela se je doba vodnarja; doba zraka in doba zmajev.

    V največji turistični sezoni je bila cesta iz doline Mirne do Motovuna zaprta zaradi rekonstrukcije. Ni mi povem jasno, kako slovenski in hrvaški cestarji, kar zapirajo določene odseke cest za promet in jih popravljajo v nedogled. Obvoz do Motovuna je bil kar nekaj kilometrov daljši čez Vižinado in Karajbo. Po nepotrebnem sem dodatno naklepal še kakšnih 40 kilometrov. Čez naselje Vižinado, čez cerkev svetega Jeronima poteka 32 zmajeva črta.


    Slika 4: Sveti Jeronim v Vižinadi

    V kraju Božje polje in v Vižinadi naj bi imeli postojanko vitezi templjarji, tako, da bi bilo zanimivo raziskati osnove teh navedb. Po avtobusnih registracijah ob vznožju Motovuna, kjer so postavili plačljivo parkirišče, sem videl, da na ogled tega mesteca vozijo celo iz Zadra japonske turiste. Na parkirišču izpod Motovuna sem se spraševal, le s čim prepričajo tuje turiste za takšen ogled? Z afrodiziakom?

    Zadnji moj zapis o zmajevih črtah po Istri je bil objavljen v letu 2004. Takrat sem preverjal zmajeve črte na zemljevidu v merilu 1:100.000. Vmes so za celotno področje Istro izdali šest zemljevidov v merilu 1:30.000, tako, da lahko bolj precizneje opredeliš stvari. V zadnjih 15 letih so Hrvatje naredili en preskok naprej v kartografiji, naš geodetski zavod pa so slovenski tajkuni stajkunizirali in seveda poslali v stečaj. Zemljevide sedaj tiskamo v nekem čudnem merilu 1:75.000.


    Slika 5: Zemljevid zmajevih linij po Motovunu

    Ne, čez Motovun (277 m) ne tečejo tri zmajeve črte, ampak celo štiri. Le da so tri od njih pomožne zmajeve črte (32) in ena linija tretjega redu. Po mojem skromnem mnenju nobena zmajeva brazda ne poteka do Devinskega gradu. Za začetek bom bralce seznanil, da so od višinskih mest v Istri od Motovuna energetsko močnejša tako Labin, kjer je središče zmajevih črt. S strani Rimljanov je bil Labin v preteklosti poimenovan kot Alba (Bela), kar je velik simbolizem. Tudi mestece Pićan, ki je bilo dolgo časa škofovsko naselje Istre, je energetsko močnejše od Motovuna. Celo bližnji Buzet je za moje pojme že močnejši, saj gre čez center zmajeva linija svete Marjete in 32 pomožna zmajeva linija. Takšna višinska mesta z gradovi od 10. stoletja pa so nastajala predvsem zaradi plenjenja in pregledom nad okolico. Je kar nekaj takšnih spanheimovskih gradov na avstrijskem Koroškem in Štajerskem.


    Slika 6: Južna stran Motovuna s cerkvijo Janeza Krstnika in Blažene device Marije pri vratih

    Območje Montone (Grad v gori) naj bi bilo naseljeno v času pred Kristusom s protoilirskim plemenom Sekusi, a kakšnih pravih zgodovinskih virov o tem ni najti, v kolikor ni šlo le za eno od plemen Histrov. Prvič se kraj pisno omenja v letu 804 v Rižanski skupščini. Šele koncem 13. stoletja dobi kraj zagon, ko pride pod oblast beneškega leva. Motovun naselijo beneški plemiči in kraj postane za Pulo, Porečem in Rovinjem ter Labinom, peto mesto po oddanih davkih. K pomenu Motovuna je verjetno prinesel Motovunski gozd (1347 hektarjev), ki ga je upravljal beneški vojaški Arsenal preko izbranega kapitana za dolino za dobo petih let (Beroša, stran 3). Benetkam je ta gozd očitno kar veliko pomenil – pri gradnji vojaških in trgovskih ladij. Pomembnost kraja se je izkazovala tudi zaradi bližnje meje s habsburško monarhijo v Pazinu (meja pri naselju Zamask). Leta 1797 po padcu beneške republike pride Motovun pod oblastjo habsburške monarhije. Mesto ima v grbu pet stolpov, kaj je temu vzrok, še nisem raziskal. Grb s takšnimi petimi stolpi, čeprav jih v realnosti ni videti, razen gotskega pri cerkvi svetega Štefana, bolj deluje kot kakšen Gimignano.


    Slika 7: Grb rodbine Nadal v sončnem znamenju

    Na osrednjem trgu mesta je postavljena, cerkev svetega Štefana (Sv. Stepan), ki je bila zgrajena med letom 1580 in 1614 na mestu prejšnje manjše cerkve. Zgrajena je po vzoru beneške cerkve Santa Maria Maggiore (Marković, stran 87), ki jo je zgradil italijanski arhitekt Palladio.


    Slika 8:  Cerkev svetega Štefana

    Ob sami cerkvi stoji gotski stolp (27 m) iz 13. stoletja. Čez cerkev tečeta dve zmajevi liniji. Prva 32 zmajeva linija teče čez sredino cerkve v smeri vzhod-zahod in potem naprej naselje Lozari pod Grožnjanom. Črta tretjega redu (64) pa poteka čez romansko stavbo Komunalne palače, ki je bila zgrajena v 12. stoletju in potem naprej na cerkev Janeza Krstnika in Blažene device Marije. Na severni strani se ta linija nadaljuje na križišče naselja Boršt v Sloveniji.


    Slika 9: Okrancljana (v sončnem znamenju) stavba poleg cerkve svetega Štefana

    V sami cerkvi so tudi grobnice plemiških družin (familia Barborum). V cerkvi vas pričaka vitražno oktagonalno okno, ob straneh pod stropom pa cerkveni svetniki (Rok - MontisRei, Pankracij - Brkač), Janez Krstnik – Kaldir in angel Mihael, ki tehta z vago duše na glavi pa ima zemeljsko oblo s križem - Zumesko, kateri predstavljajo cerkve bližnjih krajev s pripadajočimi svetniki. Na sredini stropa je freska z dvema svetnicama in angeli. Pod nogami svetnice, ki drži križ, je v oblakih postavljen luštkan zeleni zmajček, kateremu iz gobca moli jezik. Najverjetneje gre za svetnico sveto Marjeto. Občutek imam, da je prav ta zmajček spodbudil slovenskega geomanta, da je natrosil takšne pravljice. V jugozahodnem delu je oltar s sliko Marije, ki stoji na glavi kače.


    Slika 10: Oktagonalno okno


    Slika 11: Svetnik Pankracij


    Slika 12: Arhangel Mihael


    Slika 13 in 14: Zmajček s sveto Marjeto


    Slika 15: Oltar Marije

    Cerkev Janeza Krstnika in Blažene device Marije pri vratih, ki je bila zgrajena leta 1521, se nahaja zunaj mestnega obzidja. Legenda pravi, da se je na tem mestu na figi prikazala devica Marija. Oltar cerkve naj bi stal na mestu prikazanja Marije.


    Slika 16: Cerkev Janeza Krstnika in Blažene device Marije pri vratih

    Cerkev Blažene device Marije se nahaja v spodnjem delu mesta, tudi izven glavnega obzidja, cerkev je del samostana, ki so ga leta 1595 postavili serviti (red služabnikov device Marije – beraški red). Takoj ob cerkvi je postavljena stavba - bivši dom upokojencev, ki je zelo zanemarjena. Druga  zgradba naprej od cerkve je stavba, kjer je prebival gozdar in izumitelj (ladijskega vijaka) češko-nemškega porekla Josef Ludvik František Ressel (1793-1857). Ressel je služboval v Sloveniji, Trstu in Motovunu. V Istri je bil njegov delokrog pogozdovanje Krasa. Umrl je zaradi tifusa v Ljubljani in je pokopan na ljubljanskem Navju. Čez to območje teče 32 zmajeva linija za katero sem imel občutek, da je najmočnejša in najbolj živa od vseh zmajevih linij v samem Motovunu.


    Slika 17: Cerkev Blažene device Marije


    Slika 18: Stavba, kje je prebival Ressel

    Desno od spodnjega vhoda v mesto je pokopališče s cerkvico svete Marjete. Šele ko sem se vrnil v Ljubljano, sem vrisal še četrto 32 zmajevo linijo, ki poteka čez severni del mestnega pokopališča in teče po obzidju. Sumim tudi na ložo iz 17. stoletja – iz lože je čudovit razgled na dolino z reko Mirno. Ta zmajeva črta se nadaljuje na naselje Mekiši od Kaštelira. V mestu imate poplavo trgovinic s tartufi in hrvaškim refoškom, kjer vas vabijo na septembrski lov s psi na tartufe. Cene hrane so zasoljene, ena navadna mineštra stane 10 evrov.


    Slika 19: Vhod v ložo


    Slika 20: Trgovina s tartufi

    Za konec naj navedem, da tista navpična zmajeva črta, ki jo je oznanil slovenski geomant, ne teče na Kamenjak! Ta zmajeva linija teče na območje zahodnega dela Pule. V Motovunu se skriva med parkiriščem in pod zahodnim delom mestnega obzidja. Poteka tudi čez kapelico, ki se nahaja malo naprej od Livade, kjer je odsek za Zubine. V kapelici Jezus kaže na svoje srce; to je točka glavne – navpične Mihaelove zmajeve črte, ki se potem nadaljuje na cerkev svete Helene (sv. Jelene) pod Oprtaljem.


    Slika 21: Odcep za Zubine s kapelico


    Slika 22: Kapelica


    Slika 23: Pogled na Livade iz Motovuna

    Čeprav moja noga še ni vstopila v bližnje Istarske Toplice, bom dal iskalcem zmajevih črt izziv, da preverijo zmajeve linije po tem edinem istrskem zdravilišču s termalno vodo. Čez cerkev svetega Štefana (Stepana), ki je postavljena na pečino nad tem krajem, gresta dve zmajevi črti; linija svetega Roka in 32 pomožna zmajeva črta. Čez drugo cerkvico gre 32 pomožna zmajeva črta, čez samo zdravilišče pa zmajeva črta tretjega reda.


    Slika 24: Zmajeve črte čez Istrske Toplice

    * Pred nekaj leti sem se pogovarjal s srčnim znancem iz Zagreba. Dejal mi je, da mu otrok študira v Združenih državah Amerike in je malo zaskrbljen. Najeti – (vrebali") so ga za agenta Centralne obveščevalne agencije. Povprašal sem ga, a v Ameriki to še vedno delajo, saj zdaj smo skupaj na isti strani, v kapitalizmu, ali ne? »Še vedno«, mi je brez oklevanja odgovoril. Brez skrbi lahko rečemo, da je bilo tretjina štipendistov Fullbrighta na spisku te ameriške agenture.

    ** Makedonci so ravnali edino pravilno, ker so za svojo zastavo povzeli simbol iz žare makedonskega kralja Filipa, ki poteka v obliki zmajevih črt.

    *** Slovenija ima okoli 60 % svoje površine z gozdovi. Sedaj nam hodi škotska multinacionalka, ki ima 300 milijonov EUR prihodka sekati slovenski les. Svojega na Škotskem so posekali, sedaj harajo po drugih državah. EU bi morala zaradi segrevanja ustanoviti poseben sklad za gozdove, kjer bi financirala pogozdovanje v državah, ki so ga najbolj izkrčile. Francija, Španija, Poljska, Nemčija, Madžarska, Italija imajo na tem področju veliko dela, saj v tem času vsako drevo šteje.

    **** Letošnjo zimo sem v nekoč kraljevskem mestu Rothenburgu začutil tega črnega zmaja, sesa, kačo, ki potuje, valovi po pokrajini.

    Literatura:
    Slaven Bertoša, Motovun i Motovunština v novem vijeku,  izvorno znanstveno delo, https://hrcak.srce.hr/34593.
    Vladimir Marković, Jedan tip trobrodnih istarskih crkava 17. in 18. stolječa,  izvorno znanstveno delo, https://www.bib.irb.hr/28495, .

    Naslednjič: Zmajeve linije po Puli  - Zmajeve črte po Istri 2.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • http://www.promin.si/ob...
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Zmajeve-Crte-Motovun-Istra

    No trackback comments for this entry.
    Zmajeve linije po Motovunu (Montona) – Zmajeve črte po Istri 1 | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,49 seconds