NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zmajeve črte po Londonu (prvi dan)   
    petek, 18. november 2011 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Aurigo

    Zakaj obiskati Anglijo, London in odkrivati zmajeve črte Anglije? Za to je več vzrokov. Prvi je že ta, v kolikor si podrobneje ogledamo simbole te entitete. V zastavi Velike Britanije je skrito veliko simbolike. Iz zastave država črpa svojo moč, veličastnost.

    Na zastavi Velike Britanije je upodobljen osemkraki križ. Rdeči križ svetega Jurija, s križem svetega Patrika in s poševnim križem svetega Andreja (Škotska). Ne bom se spuščal v podrobnosti zastave, a ta simbol lahko samo parafriziramo z enim stavkom: »V tem znamenju boš zmagal.« Kdo je zaščitnik ali patron Anglije: Sveti Jurij.

    Simbol Londona je zmaj, ki stoji pri vhodu v predel Cityja. Četrti razlog so najnovejša dogajanja v angleški naravi, in to so žitni krog. K vsemu temu lahko dodamo še kakšen človeški razlog. Razlogov za obisk Londona je torej več kot preveč.

    Pred obiskom Londona si nisem nabavil zemljevid tega mesta, ampak sem se odločil, da bom hodil po mestu na pamet. Poprej sem si sicer ogledoval posamezne predele mesta, a to običajno nima haska. Manjši zemljevid za svojo hojo sem si kupil ob prihodu v London. Cena simbolična 1,95 funta. Priznam, prvi zemljevid mi je dobro služil vse do predzadnjega dneva.

    Za prvi dan sem namenil, da pridem do Buckingamske palače. Seveda sem si poprej ogledal na internetu, če imajo Angleži kaj napisanega ali razodetega o poteku zmajevih črt po Londonu. Vsa literatura na to temo je bila bolj ali manj pomanjkljiva. Določena stran je obetala veliko, ko je opisovala potek zmajevih črt. A ko sem natančneje pogledal v omrežju zmajevih črt in zmajevo linijo od Westminstrske palače do Southwarkske katedrale, se mi je zdela ta zgodba bolj jalova, ker zmajeva črta ni šla v vodoravni smeri. Za Buckingamsko palačo sem že pred leti izbrskal, da naj bi šla čez palačo ena glavnih zmajevih linij. Na internetu sem sedaj našel podatke, da ta zmajeva črta poteka preko cerkve svetega Luka v Chelseai in naprej na cerkev svetega Petra v Belgravii, seka Buckingamsko palačo in se nadaljuje čez palačo svetega Jakoba (st. James), kjer prebiva prestolonaslednik princ Charles.

    Vendar ko sem odprl svoj novo kupljeni zemljevid Londona, sta mi na tej poti do Buckingamske palače, ki poteka preko Piccadilly Cirkusa, za katerega sem tudi prebral, da naj bi bil močna energetska točka, padli v oči dve cerkvi, ki sta postavljeni ena za drugo. Cerkev Vseh svetnikov na ulici naše krotiteljice zmaja Marjetice (Margareth street) in Wellške baptistične cerkve. Ne vem zakaj? A ko sem prišel do omenjenih mest, me moja intuicija ni razočarala.

    Na spodnji strani ulice je ležala zgradba, ki se je preimenovala v Fo Guang Shan Temple. Ko sem kasneje iskal po internetu, kaj stoji za tem templjem, sem ugotovil, da gre za kitajski budistični tempelj. Imenuje se po kitajskem učitelju, ki se je naselil na Filipinih. Cerkev Vseh svetnikov se umika iz ulice, a sem takoj začutil lahno energijo zmajevke. Osrednji južni vitraj mi je takoj potrdil, da sem na pravi poti. Z ulice se mi je odslikaval temni obris njegovega Veličanstva nad zmajem, sam arhangel Mihael. Na mojo srečo in srečo zmajeve črte je bila cerkev odprta, zato sem lahko vstopil v njo. V notranjosti sem opazil, da osrednji južni vitraj sestavljajo celo trije glavni arhangeli: Mihael, Gabriel z lilijo in Rafael z mečem. Ta vzorec postavitve vitraja na določeno stran neba, Mihael v boju z zmajem ali podoba svetega Jurija se je kasneje ponavljala tudi v ostalih cerkvah po Londonu ali Angliji in dejansko označuje potek zmajeve črte. Cerkev zgrajena v neogotskem slogu v letih 1849-1859 (arhitekt Butterfield), je za moje pojme odlično opremljena z vso simboliko, ki ponazarjajo zmajeve črte. Petkratna simbolika osemkrakega križa na mozaiku. Podoba rogatega Mojzesa z bronasto kačo, tremi letečimi kačami in Izraelci, ki jih grizejo kače. Kasneje sem opazil, da se v angleških cerkvah ponavlja še ena simbolika v zvezi s predstavljanjem Kristusa. Poimenoval sem jo tri stopenjska pot Jezusa. V prvi fazi rojstvo, križanje v drugi fazi in v zadnji fazi sedenje na nebeškem prestolu (ali vnebovzetje). Te tri stopnje nazorno prikazuje tudi glavni oltar v cerkvi Vseh svetnikov. Če natančno pogledate drugo stopnjo, Križanega, lahko nad njegovimi rameni vidite luno in sonce. Je to znak dvigajoče se kundalini?

    V svojem raziskovanju in iskanju židovske sinanagoge, sem odšel eno ulico naprej. Kaj odkrijem v tej nadaljevanki zmajevih črt. Šolsko zgradbo: Politehniko. (Srednjo šola ali fakulteta?). Nad vhodnimi vrati je znani simbol, a z do sedaj neznanim napisom. Priznam, v tistem trenutku sem bil kar malo presenečen. Skorajda goli sveti Jurij - ubijalec zmaja, ogrnjen preko ramen samo s plaščem, natančno zadeva s sulico v zmajevo žrelo in napis: »Gospod je naša moč.« Ko sem si ogledal še vse podnapise na zgradbi, mi je postalo vse takoj jasno. »Je torej zmajeva črta naša moč

    Prvi napis se je glasil: »To stavbo je odprlo njeno Veličanstvo 10.10.1929.« (Pa zakaj ravno na dan 10.10.???).
    »Kamen je položil 17.11.1028 lord Ampthill(*1) (Pro Grand Master United Grand Lodge of England)«  Arhitekt stavbe:  A(rthur) J(ohn) WILLS(*2)    F.R.I.B.A
    No, če na internetu vtipkate Pro Gran Master United Grand Lodge of England, boste ugotovili, da je to prostozidarska loža Anglije. V to ložo je bilo vključenih veliko znanih in znamenitih angleških osebkov. Skorajda nič ne skrivajo? Svojo dejavnost opredelijo kot: združbo ljudi, ki skrbijo za moralne in spiritualne vrednote. Je potrebno še kaj dodati?!? Ta prostozidarska loža ima okoli 250.000 članov. Njihovi pomembni člani so bili: kralj George IV., kralj William IV., kralj Edward VI., kralj George VI., politiki: Cecil Rhodes – ustanovitelj Rodezije in družbe za diamante De Boer, predsednik britanske vlade sir Winston Chruchill, Leopold S. Amery, pisatelji: Alexander Pope, Robbie Burns, sir Walter Scott, sir Arthur Conan Doyle, Rudyard Kipling in igralec Peter Sellers. Arhitekt sir John Soanes in generali: 1. St. Duke of Wellington, Earl Alexander of Tunis, admiral Earl Jellicoe, poveljnik RAF (Royal Air Force) Lord Newall. Ni kaj za dodati, sama smetana.
    Po brezuspešnem iskanju velike sinagoge se odpravim do naslednje cerkve Vseh duš (All Souls – Langham place). Cerkev Vseh duš je zgradil arhitekt John Nash v letih 1823-1824. Naletim na zanimivo razporeditev stavb: na desni strani portugalska ambasada, naprej hotel Langham, na desni strani cerkev Vseh duš, v nadaljevanju smeri cerkve pa British Broadcating Corporation ali BBC. Na zemljevidu je bila stavba označena za Broadcasting House, tako, da nisem niti vedel, da gre za BBC. Zanimivo postaja, kdo bi si mislil. Ljudi moramo nadzirati tudi preko medijev.

    Na pročelju zgradbe stoji starec z otrokom na zemeljski krogli. Pravijo, da gre za Prospera in Ariela, ki jih je ustvaril Eric Gill. Osebi iz Shakespearove drame Vihar. Prospero je čarovnik in Ariel duh. Arielovo ime se prvič pojavi v Bibliji in je označen za Leva Gospodovega.
    Hotel Langham ima na fasadi tik pod streho zanimive reliefe. Niso zmaji, so prej leteči psi.

    Počasi nadaljujem, ogledam si cerkev svetega Georga in pridem do Piccadillyija Circusa. Eros na tem križišču me energetsko ne privabi, čeprav je okoli njega polno mladine. V nadaljevanju Regent ulice (Regent street) že najdem označevalca zmajevih črt. Na levi strani ulice na fasadi stavbe odkrijem glavo Merkurja z značilno krilato čelado. Še nižje na desni strani Regent ulice v stavbi, kje se nahaja britanski turistični biro (Britain Visitore Centre) imate na levi strani fasade pod vrhom simbol kaduceja (dve prepleteni kači na palici s krili). Zvečer sem na pamet vlekel zmajeve črte po zemljevidu in predvideval, da je ta zmajeva črta nadaljevanje črte, ki gre preko cerkve All Souls in BBC-ja.

    Moja pot se za trenutek zaustavi pored zgradbe Her Majesty's in pred Crimea Monumentom. Pritegnejo me predmeti razstavljeni na tleh. Koža jagnjeta, koža volka, ženska torbica,  sekira, nož…. Za nekaj minut se ustavim. Mlada bosa Angležinja besediči o žrtvovanjih, o rojstvih, maternici, jajčnikih. Zgleda kot produkt starih Rimljanov, ki so za seboj v Angliji verjetno pustili nešteto potomcev. Na koncu si z nožem teatralično raztrga nogavice. Dozdeva se mi, da gre za nekakšen solo gledališki performans. O moj Bog, na tem svetu je že lahko vsakdo umetnik, pomislim. A resnično, v sedanjem času umirajo nedolžni ljudje v Afganistanu, Iraku, Libiji od kugel britanskih vojakov in drobcev bomb anglosaksonske vojaške mašinerije. Tu na tem polju se igrajo nekakšni umetniki, po vsej verjetnosti financirani iz skladov EU in govoričijo in mrtvičijo samega sebe. (Upam, da ji ne delam krivice.)

    Ob robu St. James parka se spustim do Horse Guarde. Še pred tem pofotkam nagajive veverice v parku. Zatem stoji stavba britanskega zunanjega ministrstva in potem stavba HM Treasury (Ministrstvo za gospodarstvo in finance). Na zgradbi HM Treasury imate čudovite simbole z glavami. Katera glava je prava in kod poteka zmajeva črta uganite, preko katere glave? Glava starca z zmajem, glava starca s kačami ali glava starca s krono. Spuščam se proti Westminster abbeyu. Še pred tem me ustavi stavba Middlesex Guildhall, kjer domuje od leta 2009 Vrhovno sodišče. Pravzaprav me ustavi pogled na njeno fasado z liki škofov in plemičev, ki jih je naredil Henry Charles Fehr (1867-1940). V notranjosti stavbe na stropu odkrijem iz lesa izrezljana zmaja. Stavba ni tako stara, kakor zgleda od zunaj. Šele eno stoletje šteje. Postavil jo je arhitekt J. S. Gibson. Zunaj, na fasadi, tik pod napuščem, zatem tudi odkrijem zmaja zvita v klopčič. Reptilska kronika? Če štejemo, da so vsi sodniki Vrhovnega sodišča lordi oziroma tudi lordinja?

    Pred westminstrsko palačo stoji še cerkev svete Marjete, ki so jo dali postaviti benediktanski menihi v 12. stoletju. Na sklepniku hodnika pred vhodom se vam iz stropa v obraz reži postavljeni satir ali zlodej? Ura je že tri popoldne. Pred westminstrskim samostanom se vije vrsta turistov. Na levi strani vstopajo turisti s kešom, na desni strani tisti, ki plačujejo s kreditnimi karticami. Samostan se čez eno uro zapre, zato ocenim, da ta dan moja noga ne bo vstopila v samostan. Ostane premalo časa za raziskovanje. Tudi vstopnina ni najbolj poceni, 16 £ ali 20 eurov. Niso skromni ti Angleži. Čaka me še ogled Westminstrske katedrale in do Buckinghamske palače moram priti.

    Do Buckingamske palače pridem po 16. uri. Tudi tukaj zapirajo vrata čez slabo uro. Zato se odločim samo za delni zunanji obhod palače. Kraljevski simbol Anglije je ščit, ki ga branita lev s krono na glavi in z verigo privezan samorog s krono okoli vratu. Nič zmajev. Vendar odkrijem na vratih Buckingamske palače, da se pod ščitom skriva pozlačeni sveti Jurij z zmajem. Očitno sta lev in samorog delna označevalca zmajevih črt v Angliji. Napis v grbu: »Dieu et mon droit«, se nanaša na moto, da je monarhova božanska pravica vladati. Moto izhaja iz Francije in pomeni: Bog in moja pravica.

    Tukaj je potrebno vsaj malo poznati zgodovino dežele, ki jo obiščeš. Zakaj? Zato, ker so ti potem določene stvari malo bolj jasne. Zakaj prevladujejo grbi z levom in samorogom? Verjetno je eden od razlogov tudi ta, da so angleški kralji prekinili s papeži in rimsko katoliško cerkvijo in ustanovili svojo državno religijo – anglikansko cerkev. In niso imeli toliko nesreče, kot tisti nesrečni cesar Henrik IV, ki je pred obzidjem Canosse tri ledene zimske noči čakal na papežev sprejem.
    Ob ograji fotografiram stražo pred palačo. Končno začutim nekaj pod nogami, kako teče. Teče kot žareče lava. A po mojem sledenju te energije ne gre čez plačo svetega Jakoba. Ne vem, ali je tista tekoča lava, tekoči ogenj bil že od utrujenosti mojih nog ali je šla zares zmajeva črta in to prav čudna. Še nikoli nisem imel takšnega občutka. Res bo potrebno nekoč vstopiti v to palačo. Preko ovinka se odpravim še do palače svetega Jakoba. Tudi tukaj stražita nepremično dva v rdečo-črno oblečena kraljičina stražarja s tistimi črnimi mucastimi kapami. V stoletjih do sedaj so zamenjali samo orožje. Namesto puške, brzostrelka. Dogovarjata se ali naj zakorakata. Glavni spregovori, da še ni pravi čas. Še kakšna minutka, dve. Potem zakorakata. Njun korak, ko se obračata, je prav smešen. Nekajkrat zakorakata gor in dol ob stražnici. Ja človeške mišice trpijo in jih je treba sprostiti po tem nepremičnem položaju. Ko gledam škornje od glavnega vojaka, se mi posveti, od kod izvirajo bulerji. Ja, to je to. Palača je skrita za ograjo. Napotim se proti prenočišču. Še skok do cerkve svetega Jakoba. Štirje glasbeniki igrajo v cerkvi jazz. Presenečen obstanem v cerkvi in poslušam par taktov. Tudi anglikanski cerkvi je začelo primanjkovati vernikov. Po šesti uri, ko že začne padati mrak, si privoščim pint temnega točena aleja. Zaslužil sem si ga. Deseturna hoja ni kar tako. Zvečer me v pubu pospremi majica z napisom: NEVERMIND.

    Na zemljevidu kasneje iščem postavitev Marijine ali Mihaelove črte. Glavni zmajevi črti bi šli lahko preko Towerja, kar moramo še preveriti. Postavitev Buckingamske palače ne daje upanja, ta bi šle tukaj glavni zmajevi črti. Marijina črta bi lahko potekala preko katedrale svetega Petra, morda čez predel Cityja in Mihaelova čez glavno londonsko tržnico. Morda Greenwich? Lahko čez Lambethovo palačo ali čez območje Templa, čez Downing street, Westminster Abbey ali Westminstersko palačo. Šele doma sem po vseh obiskih nekako določil, da bi bil lahko epicenter v okrožju Westminsterske palače. Če je to tako, potem predvidevam, da teče črta svetega Roka čez cerkev Vseh svetnikov in naprej na Royal Free Hospital. Zmajeva črta, ki teče čez cerkev Vseh duš, čez BBC in gre naprej na britanski turistični center na Regent streetu in čez HM Treasury oziroma čez ministrstvo za gospodarstvo in finance, pa predstavlja pomožno–pomožno zmajevo črto. Le še večji zemljevid Londona bo potrebno nabaviti, ki bo imel vsaj štiri zmajeva polja.

    Slika 1: Mihael, Gabriel in Rafael cerkev Vseh svetnikov
    Slika 2: osemkraki mozaik v cerkvi Vseh svetnikov
    Slika 3: glavni oltar v cerkvi Vseh svetnikov
    Slika 4: sveti Jurij in zmaj z napisom na Politehniki
    Slika 5: cerkev Vseh duš
    Slika 6: Prospero in Ariel (BBC)
    Slika 7: stavba BBC-ja
    Slika 8: krilati psi na hotelu Langham
    Slika 9:  Eros na Piccadiliju
    Slika 10: glava Merkurja na Regent streetu
    Slika 11: britanski turistični center
    Slika 12: kaducej na britanskem turističnem centru
    Slika 13: sodobna umetnost
    Slika 14: prva glava z zmajem
    Slika 15: druga glava s kačama
    Slika 16: tretja glava s krono
    Slika 17: skulpture na fasadi Vrhovnega sodišča
    Slika 18: izrezljani leseni zmaj v notranjosti Vrhovnega sodišča
    Slika 19: zmaja na fasadi Vrhovnega sodišča
    Slika 20: zlodej na vhodu v cerkev svete Marjete
    Slika 21: grb leva in samoroga na vhodu v Buckingamsko palačo
    Slika 22: sveti Jurij in zmaj pod grbom leva in samoroga
    Slika 23: jazz v cerkvi
    Slika 24:  NEVER MIND

    Ključne besede (key words): London, zmajeve črte, sveti Jurij, Mihael, Merkur, Vsi svetniki, Vse duše, BBC, Middlesex Guildhall, sveta Marjeta, Buckingamska palača; ley line, dragon line, st. George, archangel Michael, All Saints, All Souls, Mercury, st. Margareth, Buckingham palace.

    (*1) Veliki mojster United Grand Lodge of England.

    (*2) Tudi Arthurjev oče James William U. Wills je bil mason. Sam je bil aktiven v škotski prostozidarski loži v Ashevilleu v ZDA. Napisal je tudi knjigo o astralni projekciji, Halucinacija ali realnost.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Zmajeve črte po Londonu (prvi dan) | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,42 seconds