Živalski vrt Schönbrunn na Dunaju je bil že četrtič zaporedoma razglašen za najboljšega v Evropi, sledita mu, kot že dve leti poprej, Leipzig in Zürich. Britanski strokovnjak za živalske vrtove Anthony Sheridan je pod drobnogled vzel 113 živalskih vrtov iz 28 evropskih držav.
Anthony Sheridan je evropske živalske vrtove primerjal glede na 40 kriterijev, kot so vzreja živalskih vrst, njihova raznolikost, zoološka pedagogika, investicije, število obiskovalcev in osebje. Na podlagi obsežnih vprašalnikov, letnih poročil, pogovorov z direktorji in obiskov živalskih vrtov je nato izdelal lestvico, ki jo objavi vsaki dve leti.
Dunajski živalski vrt Schönbrunn je tudi tokrat skoraj v vseh kategorijah prekašal konkurenco. Ocenjevalca je še posebej prepričal z raznolikostjo živalskih vrst in napredkom. Sheridan je izpostavil uspešne investicije in izgradnje, kot na primer maja 2014 odprto domovanje severnih medvedov, t. i. pokrajina Franca Jožefa, ki se razprostira na 1.700 kvadratnih metrih in s skalami, travniki, prodom, jamami, bazeni s sladko in slano vodo ter slapovi daje tamkajšnjim prebivalcem občutek, da so v svojem naravnem okolju.
Direktorica živalskega vrta, Dagmar Schratter, je na nagrado zelo ponosna in jo sprejema kot priznanje za dobro opravljeno delo. Nenazadnje jim je uspelo pridobiti sredstva za izgradnjo nove ograde za žirafe, ki bo predvidoma odprta spomladi leta 2017. Projekt vreden dobrih sedem milijonov evrov, vključuje 440 kvadratnih metrov bivalne površine, zimski vrt, ki bo žirafam zagotovil dovolj gibanja tudi v hladnih mesecih, posebno fotovoltaiko za odsev naravne svetlobe in galerijo za obiskovalce na višini petih metrov.
Dunajski Schönbrunn je najstarejši živalski vrt na svetu, saj so ga Habsburžani v okviru cesarske poletne rezidence Schönbrunn zgradili že leta 1752. Vsako leto ga v povprečju obišče kar dva milijona ljudi.
Foto 1: Dunajske žirafe; (c) Barbara Feldmann
Foto 2: Evrazijski risi; (c) Norbert Potensky

|
Dunajski živalski vrt ponovno razglašen za najboljšega v Evropi
Prispeval/a: AnaH dne nedelja, 27. september 2015 @ 16:13 CEST
Včasih so živalski vrtovi stregli postavljaštvu enih in radovednosti drugih. Danes lahko TV-slika poteši radovednost, ki živalim ne jemlje svobode.
Prej kot živali bi morali biti mnogi človeški krvoloki - tudi kronane glave in podobni - omejenega delovanja in gibanja. Večina živali je boljša od nas, druge bi tudi bile, če jih človeška zloba ne bi napravila nasilne in tudi nam nevarne.