NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Hrana in hujšanje   
    sreda, 25. maj 2011 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Tili Kojić in Lina Eržen v novi Vivi www.viva.si

    Kava

    Budilka v dišeči skodelici

    Zdravilni učinki
    Ko gre za zdravje, je kava dolgo vzbujala protislovja. Še pred dvajsetimi leti je veljalo, da je škodljiva, vendar je pozneje več tisoč študij pokazalo, da njene koristi daleč presegajo škodljive učinke. Zmerno pitje kave, od dve do tri skodelice na dan, zmanjša tveganje za nastanek številnih sodobnih bolezni.

    Kava najbolj slovi po tem, da spodbuja, zato si marsikdo brez nje le stežka predstavlja jutranje prebujanje. Kofein poveča zbranost, pospešuje obdelavo informacij v možganih, blaži glavobol, izboljša razpoloženje in prežene utrujenost, športnikom pa pomaga do večje vzdržljivosti.

    Kinini iz kave povečujejo občutljivost na inzulin, kar pomembno zmanjša tveganje za nastanek sladkorne bolezni. Ljubitelji kave imajo manj možnosti, da bodo zboleli za Parkinsonovo boleznijo ali za rakom debelega črevesa, znatno manj možnosti, da jih doleti ciroza jeter, tveganje, da bodo dobili želodčne kamne, pa je pri njih za polovico manjše. Pri praženju kave nastajajo številne zdravilne sestavine, značilne za kavo, ki ima povrhu štirikrat več antioksidantov od čaja. Poleg tega kava upočasnjuje delovanje bakterij, odgovornih za zobno gnilobo.

    Kupovanje
    Najbolj znani vrsti kave sta C. Arabica, ki velja za pravo kavo, in C. Robusta, ki obrodi več plodov in je cenejša. Na kakovost kavnega napitka v največji meri vpliva proces praženja, od katerega je odvisna tudi količino kofeina v kavi. Bolj pražena kava vsebuje manj kofeina kot srednje pražena, pri kateri so zrna svetlejša.

    Shranjevanje
    Kavo hranimo v hladnem prostoru v zaprtih steklenih posodah, saj so največji sovražniki kave vlaga, zrak in neposredna sončna svetloba. Rok trajanja je  naveden na embalaži, najpogosteje pa ni daljši od 18 mesecev.

    Priprava
    Kava pa ni primerna samo za napitke (najboljša je, če jo pripravite z vodo, ki je tik pred vretjem), temveč tudi pomembna sestavina številnih sladic, denimo tiramisuja. Dodate jo lahko krhkemu testu, biskvitom in narastkom, lepo se poda tudi h gozdnim sadežem, kot so borovnice in maline. S posebno aromo bo obogatila okus pudingov, želejev, pen (mousse) in krem, kot je creme brulée.

    Kavo je mogoče uporabiti tudi pri pripravi slanih jedi. Iz kave, soli, sladkornega sirupa in vode pripravite okusno marinado za račje prsi, ki jih marinirajte kakih šest ur, nato pa specite na žaru. Iz kave, bourbona, sladkorja, sojine in worcestrske omake ter jabolčnega kisa lahko pripravite omako, ki se lepo poda k zrezkom in piščančjem mesu na žaru.

    Zanimivost
    Največji potrošniki kave so Skandinavci, največ kave na prebivalca pa porabijo na Finskem, in sicer kar 12 kg na leto. Za primerjavo: v Sloveniji porabimo nekaj več kot 4 kg kave na prebivalca.

    Opozorilo
    Kljub vsem zdravilnim lastnostim pa kava ni za vsakogar. Prevelika količina povzroča živčnost in pospešeno delovanje srca ter viša krvni tlak. Poleg tega povzroča nespečnost, zmanjšuje plodnost pri ženskah, pri nekaterih pa povzroči zgago in dviguje vrednosti holesterola v krvi.

    Recept

    Solata s cvetačo in kavo

    300 g cvetače
    4 majhne sveže korenčke
    4 tenke rezine šunke
    50 g parmezana
    20 g mlade čebule
    20 g radiča
    20 črnih oliv
    polivka: žlička gorčice, majhna skodelica espressa, sol, poper

    Za dekoracijo:
    40 g zelene solate, peteršilj, kolobarji korenčka

    Priprava:
    Cvetačo in korenček narežite na tenke lističe, mlado čebulo in olive pa na koščke. Šunko na hitro popecite, da postane hrustljava. Na posteljico iz listov zelene solate, cvetače in korenčka zložite druge sestavine, začinite s prelivom ter okrasite s peteršiljem in kolobarji korenčka.

    Bazilika

    NARAVNI KONZERVANS

    Zdravilni učinki
    Poleg vitaminov A, C in K ter magnezija, železa, kalcija, kalija in celo prehranskih vlaknin so ključne blagodejne sestavine bazilike flavonoidi in eterična olja. Ti ščitijo celice pred škodljivim delovanjem sevanja in kisika, delujejo protivnetno in tako denimo lajšajo artritis. Poleg tega celo uničujejo škodljive bakterije, zaradi česar je baziliko koristno dodajati svežim jedem.

    Uživanje bazilike izboljša delovanje srca in ožilja, deluje proti povišani ravni holesterola in poapnenju žil, pomaga tudi pri astmi. V hladen čaj iz bazilike namočena brisača, ki jo položimo na čelo, omili glavobol; z njim lahko tudi izpiramo vnete oči. Pri prehladu in vnetem grlu sveže liste bazilike pustite deset minut stati v vroči vodi, lahko pa poskusite tudi s čajem.

    Nakup
    Zamrznjena in posušena bazilika je na voljo vse leto, najlepšo aromo in okus pa ima sveža, ki jo v cvetličnem lončku lahko gojimo tudi sami. Obstaja več kot šestdeset vrst bazilike, ki se razlikujejo po okusu (poskusite denimo cimetovo ali limonino), pred nakupom pa se prepričajte, da so listi bleščeči in enakomerno obarvani, ne pa uveli ali s črnimi pikami. Za 15 g posušenih listov boste odšteli približno en evro.

    Shranjevanje
    Posušena bazilika bo dobra pol leta, sveži listki, zaviti v plastično vrečko ali rahlo vlažno papirnato brisačo, pa v hladilniku počakajo štiri dni. V nepredušno zaprti posodi jih lahko hranite tudi v zamrzovalniku. Za uporabo v juhah in enolončnicah bo najbolj priročno, če jih zamrznete v ledene kocke.

    Priprava
    Bazilika ponuja nezgrešljiv okus Sredozemlja. Si sploh lahko predstavljate svež paradižnik in mocarelo brez bazilike? Bazilika je (poleg česna, pinij, olivnega olja in parmezana) ključna sestavina klasične italijanske hladne omake pesto in tudi tako rekoč vsake paradižnikove omake.

    Odlično se poda k brokoliju, jajčevcem, bučkam, solati in paradižniku, a tudi k omletam, tofuju, piščancu in ribam. Žlička posušene bazilike je enakovredna žlici sveže; vedno pa jo dodamo šele tik pred koncem kuhanja. Pri prehladu in vnetem grlu sveže liste pustite deset minut stati v vroči vodi, lahko pa poskusite s čajem.

    Zanimivost
    Posajena bazilika odganja muhe.

    Recept

    Paradižnikove bruskete

    6 nasekljanih paradižnikov
    2 nasekljana stroka česna
    3 žlice olivnega olja
    2 žlici balzamičnega kisa
    2 žlici sveže nasekljane bazilike
    sol in poper
    8 rezin kruha
    2 žlici nastrganega parmezana

    Zmešajte česen, kis, sol, poper in baziliko. Počasi primešajte olje. Dodajte paradižnik in 20 minut pustite na sobni temperaturi. Kruh položite na pekač in ga premažite z mešanico. Potresite s sirom in pecite, dokler se ne stopi.

    Kupujte ekološko

    Ekološko pridelano baziliko poiščite v trgovinah z zdravo prehrano, poleti pa je na voljo tudi na ekoloških tržnicah.

    Ananas

    ZDRAVILO ZA VNETO GRLO

    Zdravilni učinki
    Ananasov encim bromelain deluje izrazito protivnetno: pospešuje zdravljenje modric, ran, izpahov, izvinov in okrevanje po operativnih posegih, lajša simptome artritisa, zagotovo pa se boste razveselili novice, da je njegovo uživanje priporočljivo pri bolečem grlu. Velike količine vitamina C krepijo imunski sistem in zmanjšajo tveganje za vnetje dlesni.

    Poleg tega ananas vsebuje veliko vitaminov B1 in B6 ter kalcija, kalija, mangana in vlaknin. Pomaga pri prebavnih motnjah, ohranja spomin, krepi kosti otrok in starostnikov ter vzdržuje zdrave oči, srce in ožilje. Po ananasu posezite tudi takrat, ko vas navdajata žalost in melanholija ali pa potrebujete samo nekaj več energije.

    Nakup
    Izberite sadež, ki je težak za svojo velikost in popolnoma zrel. To boste bolj kot po barvi ugotovili na osnovi značilnega svežega in sladkega tropskega vonja. Če je skorja mehke ali ima počrnele dele, je njegov čas že minil. Za kilogram boste odšteli dva evra.

    Shranjevanje
    Ananas pustite na sobni temperaturi, vendar ga pojejte v dveh dneh, sicer pa ga zavijte v plastično vrečko in pospravite v hladilnik, vendar za največ tri do pet dni. Narezanega hranite v hladilniku v nepredušno zaprti posodi z malo tekočine. Študije so pokazale, da ohlajeno narezano sadje obdrži vse zdrave sestavine še šest do devet dni.

    Priprava
    Ananas olupite tako, da mu najprej odrežete zgornji in spodnji del, nato pa ga postavite pokonci ter okoli in okoli odrežete še skorjo. Ko ga narežete na rezine, izrežite še osrednji del. Koščke ananasa lahko vmešate v jogurt in dodate še javorov sirup.

    V mešalniku jih lahko skupaj z banano, mlekom in medom zmešate v tropski smoothie ali pa jih nasekljate v sadno solato (ananas se še posebno lepo ujema s papajo, kivijem in mangom). Poskusite lahko tudi kak azijski recept in ananas popražite skupaj z mesom.

    Zanimivost
    Ananasovo skorjo v resnici sestavljajo njegovi cvetovi.

    Recept

    Piščanec z ananasom

    100 g piščančjih prsi, narezanih na kocke
    1 zelena paprika, narezana na kocke
    1 nasekljana čebula
    1 skodelice ananasovih koščkov
    1 beljak
    žlica koruznega škroba
    7 žlic olja
    2 žlici kečapa
    žlica suhega šerija
    žlica riževega kisa
    žlička soli

    V skledi koščke piščanca zmešajte z beljakom in s koruznim škrobom. Tako naj stojijo pet minut. Segrejte olje in popražite meso. V posebni skledi zmešajte kečap, šeri, kis in sol, da dobite  omako. Meso odstranite iz ponve ter v njej popražite čebulo in papriko, nato ju prelijte z omako ter dodajte meso in ananas. Premešajte in postrezite.

    Kupujte ekološko
    Ekološko pridelan ananas poiščite v trgovinah z zdravo prehrano, ki ponujajo tudi sveže sadje in zelenjavo.

    Tili Kojić in Lina Eržen

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Hrana in hujšanje | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,43 seconds