Tisočletja že ljudje poznajo zdravilne lastnosti medu. Uporabljali so ga stari Egipčani, Grki in Rimljani, vse do danes pa je med ostal med najbolj priljubljenimi sladili. Med je uporaben tako v kozmetiki kot tudi v preventivnih zdravilskih pripravkih, znanstveniki pa dobesedno vsak dan znova odkrivajo nove in zdravilne in drugače blagodejne učinke tega čebeljega daru narave. Večina od nas se je z medom srečala že v otroštvu, ko so nam ga dajale mame ali babice - predvsem ko smo zboleli ali nas je zabolelo grlo oz se nas je lotila kakšna viroza ali gripa.
Seveda se verjetno spomnite tudi besed, da se medu nikoli ne sme dati v vrel čaj, ampak se mora voda najprej nekoliko ohladiti. ''Razen v ...,'' bi dodala kakšna stara teta, nemara zeliščarica, ki je veljala že za skoraj čarovnico. Obstaja namreč prekuhani medeni sirup, ki ga lahko uporabljate za zdravljenje različnih virusnih infekcij, vključno z gripo.
Sicer drži, da se s prekuhavanjem medu izgubijo določene koristne sestavine, oslabijo se tudi encimske fumkcije medu, a na drugi strani se okrepijo antioksidacijske lastnosti medu, kar pomaga pri deaktivaciji virusov. Kako pripravite prekuhani med? V liter vrele vode dajte kilogram medu in pustite vreti dve minuti. V ohlajeno tekočino dodajte liter limoninega soka, potem pa popijte cca pol decilitra do deciliter sirupa na dan.
Pripravek bo še učinkovitejši, če mu dodate bezgove cvetove, ki stimulirajo imunski sistem, lajšajo kašelj in pospešujejo znojenje. Na omenjeno količino gre 6-8 velikih žlic posušenih bezgovih cvetov, ki jih vržete v že prekuhano mešanico vode in medu tik preden vse skupaj odstavite s štedilnika. Pustite vse skupaj, da stoji deset minut in odcedite. Potem pustite, da se ohladi in dodajte limonin sok.
Vir: druzina.enaa.com
|