Večina poslancev se je odločila za obravnavo sprememb zakona o kmetijskih zemljiščih po skrajšani proceduri, kar obenem pomeni, da javne rasprave o tem ne bo predvidena. Verjamemo, da si jo tisti, ki bi olajšali vstop kapitala (beri: rasprodajo naše zemlje) ne želijo. Mi menimo, da je rasprava o tem še kako potrebna. Menimo tudi da je zelo potrebno, da se o tem izrečemo.
Na čem bo slonela naša suverenost in samostojnost, če si še lastno hrano ne moremo zagotoviti?
Kot ena izmed držav, ki ima najmanj obdelovalnih površin na prebivalca ne moremo prepisovati zakone in rešitve od tistih, ki imajo obdelovalnih površin več kot jih potrebujejo za lasno samooskrbo. Evropske države imajo v odstotkih trikrat več obdelovalnih površin kot jih imamo mi!
Spomnimo: V Sloveniji imamo le 866 m2 obdelovalnega zemljišča po prebivalcu.
Za polno samooskrbo pa bi potrebovali približno 3-4 krat toliko! Podnebne spremembe pa zaradi suše in neurij, bodo zahtevale še več površin, za enake pridelke! Mi pa jih imamo iz leta v leto vse manj!
V desetih letih (2000-2010) se je število kmetijskih gospodarstev v Sloveniji zmanjšalo za 14%
Število pridelovalcev domače zelenjave je v tem času upadlo za 36%, površina na kateri pridelujemo zelenjavo pa je leta 1995 znašala 37.000ha , leta 2005 pa je padla na le 9,200! (vir.EUROSTAT)
Število živinorejcev pa se je v zadnjih desetih letih zmanjšalo za 12%.
V zadnjih 20 letih smo izgubili 92.798 ha kmetijskih zemljišč, od tega 19.928 ha obdelovalnih zemljišč (Statistični letopis 2010. SURS). Povedano bolj razumljivo, vsak dan v teh dvajsetih letih smo "razprodali" 127.120 m2 kmetijskih zemljišč.
Zdaj pa nekateri želijo to razprodajo nadaljevati po znižani ceni. Da bi bili bolj zanimiljivi investitorjem, ki bi na naših njivah gradili tržne centra in poslovne cone, bi radi ukinili še nadomestila za spremembo namembnosti zemljišč.
Stroka je proti, nevladne organizacije smo proti, Svet za varstvo okolja RS je proti... in kljub temu so se poslanci v ponedeljek odločili, da bodo zakon obravnavali po skrajšani proceduri.
Ne morete verjeti da je to res, pa je. Dan tega pospešenega odločanja pa naj bi bil danes.
Vabimo vas, da na spodnji povezavi podpišete peticijo proti takšnemu zakonu.
http://www.tretjiclen.si/slo/kmetijskazemljisca/
Obenem, pa je to razlog več, da prekopljete še kakšen del svoje zelenice in spoznate še kakšno divjerastočo užitno zel, ker bomo očitno svojo suverenost morali izboriti na lasnih vrtovih.
So vaši poslanci bili ZA ali PROTI temu, da se spremembe zakona o kmetihskih zemljiščih sprejemajo po skrajšani proceduri. Podatke o tem, kako je kdo glasoval najdete na spodnji povezavi. Kot vidite, si poslanci o tem vprašanju niso enotni.
43 je podprlo predlog da se zakon obravnava po skrajašni proceduri.
36 jih je bilo proti.
Verjamemo, da se mnogi izmed tistih, ki so dvignili roko ZA niti ne zavedajo resnosti in posledic za rešitve, za katere so glasovali. Birokaracija, ki melje v ozadju, ponavadi poslancem dostavi kilograme gradiv tik pred sejo... Predpostavimo, da mnogi niti ne vedo zakaj gre.... in jim povejmo.
Amandmani na predlog sprememb zakona se bodo sprejemali do 21. junija, Zakon bo obravnavan 27. 6. (podatki objavljeni na spletni strani državnega zbora) http://www.dz-rs.si/wps/portal/Home/deloDZ/seje/glasovanje?
Organizacije, posamezniki, mediji... veselo na delo!
Pomagajmo našim predstavnikom v državnem zboru dojeti zakaj gre in kaj si od njih želimo.
Ker verjamemo v to, da je kritična masa zavesti o pomembnosti samooskrbe vse bolj pomembna, vas naprošamo, če informacije o tej problematiki posredujete naprej.
|
Razprodaja suverenosti po znižani ceni
Prispeval/a: antony dne sreda, 20. junij 2012 @ 10:40 CEST
Poleg tega, ta davek onemogoča razvoj tudi kmetom, ker ga morajo plačevati tudi oni, v kolikor želijo razširiti gospodarske objekte na svojih kmetijah, zato že premnogi kmet razmišlja o končanju kmetovanja.
Torej, če je cilj ljudem otežiti delo, marsikoga pa tudi ekonomsko uničiti, potem je dosegel svoj namen. To je žal eden od najbolj nepremišljenih in kontraproduktivnih zakonov, kar jih je kdaj naša oblast sproducirala. Že samo to veliko pove o njem, da so pričakovali izplen 20 miljonov letno, dobili pa so 2.
Žal zgoraj navedeni primeri niso teoretiziranje, ampak so iz prve roke in osebne izkušnje.
Na koncu naj dodam, da se strinjam, da je zaščita obdelovalne površine potrebna, a način kakršen je sedaj v veljavi,
gospodarsko in kmetijsko stanje v Sloveniji samo še poslabšuje in to ne prav malo. Srčno upam, da se bodo enkrat sposobni zbrati pametni ljudje, ki bodo vsaj en zakon sestavili na način, da bo v korist in ne v škodo Sloveniji in njenim prebivalcem.
Razprodaja suverenosti po znižani ceni
Prispeval/a: kajster dne petek, 22. junij 2012 @ 23:11 CEST
Kaj to pomeni, da se nebi smelo več prodajati svoje posesti, le po kateremu zakonu, ali nacionalnem interesu in ali je nacionalizem zopet zakorakal v našo zasebno svobodo, da ne more vsak s svojem posesti upravljati, kot nekoč v komunizmu, ko nisi smel niti misliti po svoje, a prodati pa skoraj nisi imel nič, ker so ti skoraj vse pobrali in pustili le največ 4 Ha zemlje, ravno toliko da nisi crknil!
Ali je simbol "suverenosti" le zemlja domorodcev, ali pa naj bi bila suverenost še kaj bolj naprednega, če lahko o napredku še sploh govorimo, če živimo med tako nazadnjaškimi silami, ki bi rade iz za svojega sedeža diktirala svojem narodu, kaj sme in kaj ne sme početi na svoji posesti!?
Kam in v katero smer potuje ta naša Slovenija?
Razprodaja suverenosti po znižani ceni
Prispeval/a: kajster dne sobota, 23. junij 2012 @ 22:13 CEST
Menim da tako razmišljajo s svojo ozkostjo uma le ljudje, ki ne razumejo sodobnega in gospodarskega sveta in so obenem egocentričnega karakterja ko ne vidijo pred seboj gozda zaradi grmovja v katerem živijo!
Vprašajmo se Slovenci lahko še, le kdo hoče še danes zemljo obdelovati, ko od nje ni nobenega zaslužka, saj jo lahko vsak Slovenec najame tudi zastonj, vendar kaj bo imel od tega?
Vprašal bi tudi, ali so avtorji tega prispevka sploh kdaj prijeli za kakšno kmečko delo, da bi lahko spoznali, koliko truda in znoja mora kmet pretočiti, da mu mine en delovni kmečki dan?
Cankar je lepo rekel: "Naj čevljem sodi le kopitar"!
A Slovenci smo že od nekdaj bili tisti, ki smo se radi vtikali v tuje posle!