Danska je v prvi polovici leta 2012 že sedmič, odkar je leta 1973 postala članica Evropske gospodarske skupnosti, na čelu Evropske unije. Oblikovala je štiri temeljne prioritete predsedovanja: odgovorna Evropa, dinamična Evropa, zelena Evropa in varna Evropa.
O izzivih danskega predsedovanja smo se pogovarjali s Karstenom Vagn Nielsenom, veleposlanikom Kraljevine Danske v Sloveniji.
Katere so prednostne naloge danskega predsedovanja Svetu Evropske unije?
Danska predsedovanje prevzema v času, ko se EU sooča z morda največjimi izzivi doslej. Osrednja naloga danskega predsedovanja bo poenotiti in okrepiti EU prek doseganja konkretnih rezultatov, ki Evropo peljejo k zastavljenim ciljem ter potrjujejo pomembnost in nujnost sodelovanja znotraj povezave za dobrobit njenih državljanov.
Kot predsedujoča članica si bomo prizadevali Evropo pripraviti na prihodnost: gospodarsko, socialno in okoljsko. Danska vlada želi tlakovati pot Evropi, ki bo bolj odgovorna, bolj dinamična, bolj zelena in varnejša. Slogan danskega predsedovanja je “Evropa na delu”. Z delom se moramo izkopati iz krize, to pa moramo narediti skupaj.
Danska povezavi predseduje že sedmič, odkar se je pridružila Evropski uniji. Kaj se je po vašem mnenju od takrat spremenilo, sploh če upoštevamo dejstvo, da ima EU danes kar 27 članic?
Lizbonska pogodba je z uvedbo stalnega predsednika Evropskega sveta in Visokega predstavnika za zunanje zadeve in varnostno politiko vzpostavila nov okvir za predsedovanja držav članic. Prav tako se je znatno povečala vloga Evropskega parlamenta. Predsedovanje zahteva večjo koordinacijo in sodelovanje s 27 državami članicami znotraj Sveta EI. Ključnega pomena za doseganje rezultatov bo tudi tesno sodelovanje s predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem, z visoko predstavnico Catherine Ashton in Evropskim parlamentom.
Se bo v času danskega predsedovanja v Sloveniji kaj posebnega dogajalo?
Predsedujemo v času, ko gospodarske razmere niso primerne za slavje in blišč. Zato se je Danska odločila, da bodo stroški tokrat nižji kot med zadnjim predsedovanjem v letu 2002. To se bo odražalo tudi pri naših dejavnostih v Sloveniji. Naša prednostna naloga bo vsebinsko ukvarjanje s problemi, s katerimi se Unija sooča, poudarek pa na “Evropi na delu”. Kljub vsemu razmišljamo o nekaterih kulturnih dogodkih, vendar časovnica še ni določena.
Kako se Danska sooča s finančno krizo v Evropi in kaj bi po vašem mnenju morali storiti, da bi se s krizo spopadli na drugačen, bolj inovativen način?
Vloga predsedujoče države bo omejena na krizo območja evra. Pomembno delo bo seveda opravilo vseh 27 držav članic, ki bodo morale zagotoviti uravnoteženost javnih financ in sprejeti reforme na tem področju. Danska bo nadaljevala z delom na področju finančnih ukrepov, ki bodo pripomogli k izogibanju podobnim krizam v prihodnje.
Evropska dolžniška kriza bo predvidoma zaznamovala celotno obdobje danskega predsedovanja. Poskušali bomo iskati ravnotežje med konsolidacijo javnih financ in reformami na eni ter spodbujanjem gospodarske rasti na drugi strani. Predsedujoča država ima tu lahko ključno vlogo: s tem, ko koordinira sodelovanje med 27 državami članicami, tudi pokaže, da je EU zmožna doseči konkretne rezultate, ki imajo pozitiven vpliv na gospodarstvo.
Prihodnje leto utegne EU najverjetneje dobiti že svojo 28. članico, Hrvaško. Kakšen je danski pogled na širitveno politiko EU v prihodnosti?
Širitev EU je bila vedno ena od danskih prioritet in bo prisotna tudi v času našega predsedovanja. Vsaka evropska država, ki spoštuje vrednote EU – človekove pravice, enakost in demokracijo – , lahko postane članica. Skozi zgodovino Unije se je širitev izkazala kot ključno orodje širjenja miru, stabilnosti in blaginje v Evropi.
Kot predsedujoča država bomo ostali zvesti širitvenemu procesu, ki temelji na kopenhagenskih kriterijih. Naša naloga bo slediti odločitvam, ki jih je Evropski svet sprejel decembra lani in pomenijo okvir za nadaljnja pogajanja o širitvi v prihodnjih 12 mesecih. Naš cilj bo spodbujati proces pogajanj na način, ki bo omogočal doseganje dobrih kompromisov med državami članicami.
Predsedovanje so na Danskem odprli s slavnostnim koncertom v Copenhagnu. V času predsedovanja bodo potekale še nekatere kulturne in družabne aktivnosti, več informacij v zvezi s tem pa je na voljo na naslednjih povezavah:
www.eu2012.dk
www.eu2012.dk/culture
www.wonderfulcopenhagen.dk
www.visitdenmark.dk
Vir: www.euekspres.eu
|