NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Voda – javno dobro ali privilegij bogatih?   
    petek, 19. november 2010 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Diktator Musolini je pred sedemdesetimi leti, da bi iz ‘svojega’ naroda izcuzal čim več denarja za svoje tanke, svetlobo proglasil za javno dobro, javno dobro podržavil in lastnikom hiš pričel svetlobo zaračunavati.

    Uvedel je davek na površino oken. In vse hišice, grajene v tem času, imajo minimalna okna in zato temačno notranjost. In mnogo starejših hiš ima zazidana okna. Toda, ali je svetloba sploh lahko lastnina kogarkoli in jo je res moč zaračunati? Ali pa je dan v dobro in zadovoljstvo vseh?

    Prebivalcem majhnega kraja v Boliviji je bilo nedavno prepovedano zbirati in uporabljati vodo iz rek, potokov in meteorno vodo. Voda je namreč postala privatna lastnina ameriške korporacije - in ‘uloviti dež’, lastnino korporacij, je za domačina postalo kriminalno dejanje. Toda, ali je voda res lahko lastnina posameznika, korporacije ali države in odtujena od ljudstva?

    Pred drugo svetovno vojno so si vso slovensko zemljo, vode, gozdove, živali v gozdu lastili kralj, cerkev in njuni podrepniki, fevdalni in kapitalistični bogatuni, a najemniki so 'gospodom lastnikom' morali plačevati najemnino – davek na uporabo.

    Nacionalizacija po vojni je vso lastnino in bogastvo, pridobljeno z izkoriščanjem 'manjvrednih hlapcov', najemnikov, delavcev, spremenilo v ljudsko imovino, kajti socializem je bil dal prednost skupnemu dobremu pred sebičnostjo posameznika ali lokalnih skupin. Kar pomeni, da so se rudniki, gozdovi, reke, jezera, potoki, prej raji nedostopna 'privatna lastnina kapitalistov' in 'kraljeva lastnina', spremenili v skupno dobro. Javno lastnino. Ljudstvu dostopno javno dobro. In vsak državljan se je smel sprehajati povsod in uživati v vseh lepotah slovenske, 'naše' narave.

    Nacionalizacija je torej dejansko pomenila 'podarjanje skupnega dobrega – dežele Slovenije - vsem državljanom'. Tudi voda je bila od vseh Slovencev. Vsakdo na deželi si je lahko uredil svoje 'zastonsko zajetje' ali pa je, v mestih in vaseh, komunalno podjetje gradilo vodovode z državnim denarjem in s samoprispevki, ter potem zaračunavalo vzdrževanje.

    In potem je prišla protirevolucija proti socialističnemu skupnemu dobru. Zgodil se je Demos. In z Demosom se je pričela takoimenovana denacionalizacija. ‘Smrt socializmu. Živel egoizem! Skupno ni naše. Skupno je naše lovišče!’ je postalo geslo vseh Demosovih strank.

    Denacionalizacija je pomenila konec skupnega dobra. Pričela se je privatizacija javnega dobra in nasilje koncesionarjev.

    Skupno dobro je od tedaj naprej postalo le še fraza politikov za manipulacijo ljudstva. Kajti slovenska 'demokratična' vlada si, poleg ostalega skupnega (gozdov, tovarn in vseh denarnih skladov), prisvaja tudi slovensko vodo. Vodno dobro. Tako izvire, potoke, reke, jezera, zajetja, kot tudi vodnjake in cisterne, torej tudi dež. In ljudstvo je ostalo brez vode. Vsako shranjevanje in uporabljanje vode, brez plačila državi, je v Sloveniji postalo protizakonito. In človek, ki se napije iz izvira na svoji zemlji ali umije v javni reki ali jezeru, 'onečasti' zakon in je v 'prekšku'. Kriminalec.

    Čeprav je v kapitalizmu, ki je, začasno, postal družbeni red tudi v Sloveniji, privatna lastnina sveta, trenutno država popisuje še neregistrirane privatne vodnjake, privatna zajetja, zgrajena, brez pomoči države, z osebnim denarjem in delom v času 'prekletega socializma'; in ako lastnik zemlje ne 'priglasi' svoje 'črne gradnje', kot je vlada poimenovala vse 'lovilce vode', ga zakon postavlja v 'kriminalno' pozicijo.

    A popis je seveda šele osnova za nadaljne razlastitvene zakone.

    Za popisom seveda pridejo položnice - pavšal na rabo vode, in na koncu števec za merjenje porabe vode.

    V treh korakih država privatno lastnino nacionalizira, spremeni v 'svojo lastnino'. S pavšalom država prejšnjega lastnika zajetja razlasti in spremeni v 'najemnika' (svojega lastnega minulega dela?). In s števcem voda postane ljudstvu odtujen 'produkt trženja' in preneha biti skupno javno dobro.

    (Na isti način je vlada Slovencem ukradla vsa naravna in z žulji delavcev v 'prekletem socializmu' grajena bogastva vseh Slovencev. Zgrajene tovarne, slovenski gozdovi, slovenska zemlja, vse 'skupno' je prenehalo biti javno dobro, temveč lastnina posameznikov, agencij in korporacij!)

    Pri prehodu iz socialističnega, humanega sistema, kjer je javno dobro vladalo nad osebnim, v kapitalizem, kjer je javno dobro lovišče posameznikov, je vlada Slovenija izvedla nacionalizacijo, ravno takšno krajo lastnine, kakršno očita bivši komunistični oblasti. Le s to razliko, da je komunistična oblast po robinhudovsko vzela bogatim izkoriščevalcem in porazdelila dobrine med bivšo 'rajo'. In dobički so kot skupno dobro napajali socialo in osebno rast vseh državljanov.

    Demosove vlade pa so ukinile socialne programe, ljudstvo Slovenije razlastile in ga potisnila v kapitalistično matrico, v sistem, ki je bil osebno dobro predpostavil pred skupno dobro. Vse slovenske vlade po 'kontrarevoluciji proti humanemu odnosu', socializmu, podpirajo bogatenje bogatih posameznikov in 'elit' in s tem siromašenje ljudstva Slovenije. Oblastniki, ki podpirajo  krajo lastnega naroda in razprodajajo skupno lastnino, javno dobro, so do sedaj oropali ljudstvo, razlastninili ljudstvo kot celoto in kot posameznika, in izključna pravica upravljanja in zaračunavanja vode je danes prenesena na 'izbrane' posameznike, koncesionarje. In ko koncesionar postane Monsanto in nadzor nad dostopom do vode in nad rabo vode postane izključna pravica korporacij? Se zgodi 'Bolivija'?

    In Slovenec, ki pije vodo iz izvira v Sloveniji, je že v prekršku s koncesijo in zakonom, ki koncesije uveljavlja kot 'svete'? Čeprav so koncesije v nasprotju s skupnim dobrim in s tem z ustavo RS, po kateri skupno dobro mora biti dostopno vsem ljudem Slovenije, ne le privilegij bogatih koncesionarjev, ki so si prisvojili izključno pravico nad skupnim dobrim in nam skupno dobro, vodo, državljanom, 'legalno' prodajajo po kapljicah?

    Ali nismo v prekršku že vsi kmetje, ker ne plačamo 'državni dež' ( Monsantov dež? ), ki nam zaljiva njive in pašnike? In berač, brez denarja, ki vode ne more kupiti, mora 'pošteno' umreti od dehidracije ali pa je tat?

    Po isti logiki tudi kisik, ki ga potrebujemo, tako kot vodo, vsa živa bitja, lahko postane lastnina korporacij, države ali posameznika (koncesionarja)? Ali bo tudi kisik, skupno javno dobro vseh ljudi, živali in rastlin,  jutri postal ‘prodajni produkt’ v rokah posameznikov in prenehal biti skupno javno dobro? Kdaj bo nek koncesionarček  dobil izključno pravico Slovencem na sapnik montirati števec za merjenje uporabe kisika? In če ne boš imel denarja…?

    Pri vsem tem pa se Država Slovenija do svojih 'otrok', slovenskih državljanov, obnaša več kot mačehovsko. Medtem ko mi, Slovenci, moramo umreti od žeje ali plačati vsako kapljo vse bolj zastrupljene vode, voda Slovenije ( beri lastnina slovenske vlade!) odteka po Savi v Hrvaško, po Soči v Italijo, pa jo slovenska vlada tujcem, Hrvatom, Italijanom, ne zaračuna. Država Slovenija (oblast) zastonj daje tujcem, kar svojemu ljudstvu zaračunava? Smo Slovenci v Sloveniji torej drugorazredni državljani? Ako pa vlada Slovenije nima pravice zaračunavati Save Hrvatom, potem je ne more in ne sme zaračunati niti Slovencem?

    In vlada dovoli, da v imenu dobička zasebnik ali munltinacionalka za odškodnino državi, sme zastrupljati vodo in uničevati skupno vodno dobro, katero nam minister za zdravje očisti tako, da zviša nivo dovoljenih strupov v vodi?

    In Slovenci mirno dopuščamo, da nam vlada odtuji našo vodo? Da dovoli 'koristno' svinjanje naše vode? In z zakonom dopušča, da nam bo slovensko vodo jutri prodajal tuj koncesionar? In da nam bodo jutri taxirali svetlobo? Pojutrišnjem kisik?

    Kaj bomo, vse bolj žejno ljudstvo Slovenije, gleda tega storili?

    Sestavljeni smo iz 70% vode?

    Čigave?

    Ropove? Kebrove? Monsantove?

    Voda je življenjsko pomembna tekočina, brez katere vsako živo bitje umre. Torej dostop do vode, prav kot do kisika in svetlobe, mora biti neodtujljiva pravica, torej svoboda vseh živih bitij planeta. Odtujiti ljudem vodo ali kisik pomeni napad na njihovo življenje. Vsa voda Slovenije je zato lahko le skupno dobro, javno dobro vseh prebivalcev, živali in rastlin Slovenije.

    21. člen Zakona o vodah (pravni režim naravnega in grajenega vodnega javnega dobra) govori: Naravno in grajeno vodno javno dobro (v nadaljnjem besedilu: vodno dobro) lahko uporablja vsakdo tako, da ne vpliva škodljivo na vode, vodni režim in naravno ravnovesje vodnih ter obvodnih ekosistemov in ne omejuje enake pravice drugim (v nadaljnjem besedilu: splošna raba).

    Vode - skupnega, javnega dobra - torej ne more nihče nikomur odreči. Kajti voda je skupno, javno, vsakemu dosegljivo dobro. Torej je nihče (niti država, niti privatnik, niti korporacija) nima pravice nikomur zaračunati. Polnilnica vode sme sicer zaračunavati svoje vloženo delo, stroške stekleničenja in trgovec sme zaračunati uslugo dostave do uporabnika, ne more pa zaračunavati ljudem vsebine - vode. Vodovodno  podjetje sme zgraditi vodovod in zaračunavati oskrbo z vodo in vzdrževanje vodovoda, ne sme pa zaračunati vode. Voda, ako je dejansko javno dobro, pod nobenimi pogoji ne more biti zaračunljiva in nihče si je nima pravice prisvojiti toliko, da bi nekdo drug zaradi tega trpel pomanjkanje. In nihče je nima pravice zastrupljati.

    Miha Jensterle
    Vir: www.zofijini.net

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.zofijini.net
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Voda – javno dobro ali privilegij bogatih? | 3 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Voda – javno dobro ali privilegij bogatih?

    Prispeval/a: Danilo6 dne petek, 19. november 2010 @ 18:53 CET

    Odličen članek, eden redkih, ki si upa biti kritičen.



    Voda – javno dobro ali privilegij bogatih?

    Prispeval/a: vasilije dne ponedeljek, 29. november 2010 @ 10:10 CET
    Pripomba edino na del, kjer pravite, da smo državljani "njeni otroci" - ne, mi smo starši, mi smo tvorci, država je otrok! Pa tudi "državni denar" je naš denar, vendar smo starši postali OVCE (že dolgo tega) in otroci so mojstri manipuliranja... pa smo, kjer smo!
    Kakorkoli že, svaka čast. Treba je bobu reči bob. Treba je sprejemati odgovornost in se izogibati liniji najmanjšega odpora, torej treba je vlagati energijo za dvig zavesti. Ostalo se zgodi samo po sebi.
    Lep pozdrav;
    Vaso, Darjin prijatelj iz Prekmurja
    041 50 8276


    Voda – javno dobro ali privilegij bogatih?

    Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 29. november 2010 @ 17:50 CET
    Besedilo je tipičen primer demagoškega pamfleta (začenši z Mussolinijem), ki igra izključno na čustva ljudi. Avtor v isti sapi hvali dobrobiti povojne denacionalizacija, potem pa se zgraža zaradi vtikanja države v privatno lastnino. Kot običajno, za vse so krivi država, vlada, multinacionalke in zlobni ljudje v ozadju. Cvetober protislovne neumnosti je sledeč stavek: »Torej je nihče (niti država, niti privatnik, niti korporacija) nima pravice nikomur zaračunati. Polnilnica vode sme sicer zaračunavati svoje vloženo delo, stroške stekleničenja in trgovec sme zaračunati uslugo dostave do uporabnika, ne more pa zaračunavati ljudem vsebine - vode.« Tako prozorna, kot ta izjava, ni niti voda. Formalno pravzaprav nihče ne zaračunava vode (niti tiste v Coca Coli), ampak kvečjemu stroške distribucije oziroma njenega "oplemenitenja", ko gre za proizvodnjo pijač. Včasih je vsa cena skrita v Blagovni znamki. (Domnevam, da bo vedno več čudežnih izvirkov) Ko kupiš recimo omaro, se nihče ne zgraža nad tem, da ti je nekdo zaračunaval slovenske gozdove, ki da so javno dobro. Sicer pa je zakon za vse enak. Če nekaj prodajaš, tudi če je to ustekleničena voda, moraš plačevati davek. (Tako deluje država. Tudi najslabša država še zmeraj porablja davke za javno dobro.) Pri tem je pravzaprav vseeno, kaj se zaračunava oziroma kakšna je struktura cene. Lahko bi postavil tudi polnilnico svežega gozdnega lufta in potem prodajal ustekleničen zrak. Polnilnica mora imeti vsa dovoljenja, kot vsak drug proizvodni obrat, in prodajalec mora odvajati davke. Pa četudi je surovina gozdni zrak. Vse skupaj (vsaj meni) spet smrdi po privatnih interesih tistih, na katerih zemljiščih se nahaja kak izvirek oziroma vodni vir. (Meni se zdi povsem logično, da država popiše takšne izvirke in izvaja določene regulative - prav zato, ker je to skupen interes!) Podobne zgodbice o »pravici do živali« smo poslušali v primeru, ko je šlo za zakon o lovu, ko bi vsak kmet rad po mili volji streljal v svojem gozdičku. Vedno ista zgodba. Lastnina je sveta in moja, ko gre za moj interes in za moj biznis, država naj pusti moj revirček pri miru – poskrbi pa naj za zdravstvo, socialo, šolstvo, ceste in vse ostalo, kar mislimo, da nam kar samoumevno pripada, ker smo to zapisali v Ustavo. Lastniki premoženja bi radi imeli socialno državo s kapitalističnim obrazom, tisti brez premoženja pa kapitalizem potrošnje s socialističnim obrazom. Vsi po vrsti pa potrebujejo državo – predvsem kot grešnega kozla!



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,52 seconds