NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    NLP-ji nad Slovenijo   
    ponedeljek, 7. november 2011 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Peter Veljačič v novih Misterijih www.misteriji.si

    Vsako leto bolj zanimiva videnja NLP-jev nad Slovenijo
    Kot prejšnje poletje so slovensko nebo tudi letos obiskali neznani leteči obiskovalci in s tem ovrgli trditev v lanskem članku, da se na našem nebu pojavljajo dokaj redko. Tokrat so jih naši bralci posneli nad krajem Novi Lazi pri Kočevski Reki, nad Ptujem in v obalni vasi Vanganel.

    Ni znano, ali na rahlo povečanje števila videnj NLP-jev Sloveniji vpliva povečana aktivnost po vsem svetu, kar nekateri pripisujejo bližanju razkritja resnice o NLP-jih, več poguma in dovzetnosti ljudi za tovrstne pojave, ali celo dolgo in vroče poletje, ki poleg turistov privablja tudi neznane leteče predmete. Nedvomno pa so posnetki NLP-jev vedno bolj zanimivi zaradi njihovega vse bolj drznega videza in obnašanja, kar s svojimi zgodbami in gradivom dokazujejo naši tokratni viri.

    NLP-JI ZMOTILI POZNI PRIGRIZEK
    Na Ptuju je Boštjan Vrabl s prijatelji neko avgustovsko soboto okrog polnoči malical na terasi, ko je na nebu zagledal vsaj pet svetlečih krogel. Vsi si lahko ogledamo posnetek zaradi njihovega hitrega razmišljanja, da v roke vzamejo kamero in dogodek tudi posnamejo (na YouTube vtipkajte »UFOs over Ptuj«).

    Krogle letijo v formaciji v isto smer, vendar je videti tudi rahlo premikanje krogel glede na položaj ostalih. Iz tega je moč sklepati, da to ni bil velik predmet z več lučmi, ampak je vsaka svetleča krogla predstavljala en NLP. Posneti predmeti so, v živo toliko bolj, na posnetku videti zanimivi, kot vsi drugi nerazložljivi leteči predmeti. Oče raziskovanja takšnih pojavov Allen Hynek bi Boštjanove uvrstil v skupino DE-1, torej na prvo stopnjo njegove klasifikacijske lestvice srečanj z NLP-ji. Izmed velikega števila posnetkov takšne vrste po vsem svetu Boštjanov izstopa zaradi dejstva, da so ravno okoli dneva nastanka ljudje po vsem svetu posneli svetleče krogle z identičnim videzom in lastnostmi letenja.

    Med prvimi v sklopu takšnih videnj so se 8. avgusta pojavile v Rimu. Avtorju je uspelo posneti le en NLP, ki se je počasi in enakomerno dvigal, nato pa oddaljil in izginil. Komentar navdušenega Italijana med snemanjem razkriva, da sta pred tem s partnerico isti večer videla najprej formacijo petih, nato pa še treh podobnih predmetov.

    Zaključek evropskega dela letošnje »poletne turneje« teh vrst neznanih letečih predmetov je bil v Sredozemlju. V španski Tarragoni ter v kraju Ghajnsielem v malteškem arhipelagu Gozo so po trije predmeti lebdeli v zraku in se zelo počasi premikali v več smeri skupaj in vsak posamezno.

    Nekoliko več zanimivega gibanja NLP-jev so posneli v Laredu v Teksasu. Na nočnem nebu je kar dve noči zapored po več ur skupaj nepremično lebdel NLP, okrog njega pa sta skoraj v pravilnem krogu krožili dve manjši lučki, ki sta izmenično utripali. Če izvzamemo možnost, da je nepremični NLP v resnici helikopter, česar na posnetku sicer ni slišati, je mogoče, da sta lučki letalo, ki raziskuje stacionarni NLP.

    Izvor neznanih letečih predmetov posnetih ponoči, ko se fokusiranje velikokrat ponesreči, je iz videoposnetkov zelo težko ugotoviti. Verjetno bi zgoraj opisane primere marsikateri dvomljivec označil za spuščene ali pobegle balone, vesoljske odpadke, ki počasi izgorevajo skozi atmosfero in padajo na Zemljo, ali kaj podobnega. Vendar pa lahko vsaj ti dve teoriji ovržemo, saj se na več posnetkih opazi premikanje NLP-jev v več smeri glede na ostale predmete.

    Tako baloni kot vesoljski odpadki tega niso zmožni, razen če niso vodeni na daljavo. To velja tudi za kitajske »leteče svetilke«, ki jih na dan kitajskega novega leta ljudje vraževerno spuščajo v zrak. Poleg drugačnih sposobnosti letenja od NLP-jev na posnetku proti tej teoriji govori tudi velika časovna razlika med dnevom letošnjega kitajskega novega leta, ki je bilo 3. februarja, in obdobjem navala NLP-jev avgusta in septembra.

    Mogoče je odgovor v posnetku Gregorja Ražmana, ki je nastal v naselju Vanganel pri Kopru.

    DRZNA SVETLEČA KROGLA

    V ponedeljek 12. septembra je nadzorna kamera Ražmanovih posnela enega izmed najzanimivejših slovenskih posnetkov do sedaj. Gregorjevega očeta, ki si je naslednji dan prvi ogledal posneti material, je presenetila svetleča krogla, ki je, kot bi si ogledovala okolico, letala tik pred kamero.

    Čeprav je posnetek dolg le 16 sekund in ne prikazuje ogromne vesoljske ladje ali vesoljcev, ki bi izstopili iz nje in zahtevali sestanek s predstavnikom Zemlje, je skrivnostni izvor predmeta zbegal vse, ki so posnetek videli.

    Kamera, ki deluje na senzor premikanja in tudi infrardečo svetlobo, je malo po 21. uri posnela za sedaj še neznan svetleč okrogel predmet, ki je navpično priletel v kader, se ustavil, se za nekaj stopinj diagonalno dvignil in spet poševno zletel proti tlom. Teorij je veliko, vendar takšne, ki bi podpirala vse lastnosti predmeta, zaenkrat še ni.

    Večina najprej pomisli, da je krogla v resnici vrh svetlobnega snopa iz svetilke. Poleg tega, da sta Gregor in njegov oče to teorijo dodobra preverila in jo zavrnila, proti njej govori tudi to, da nikjer na posnetku ni videti konusa svetlobnega snopa. Ta bi moral biti viden, razen v primeru, da bi bila svetilka usmerjena naravnost v kamero in bi se konus skrival za kroglo. V tem primeru pa bi se moral videti izvor luči ali pa oseba, ki stoji v kadru in sveti proti kameri.

    Velika uganka za vse je osvetljevanje okolice. Pogled skozi vse IR-kamere daje občutek, kot bi okolico osvetljeval zunanji vir svetlobe, vendar se to dogaja zaradi zajemanja infrardečega spektra. Vseeno pa se na Gregorjevem posnetku osvetljevanje okolice spreminja glede na premikanje neznanega letečega predmeta. Sklepamo lahko, da predmet oddaja lastno svetlobo in zato tudi ovržemo teorije o vseh vrstah mrčesa, semenih v vetru in prahu tik pred kamero.

    Za piko na i naj omenim še kosmatinca v ozadju dogajanja. Ne, to ni obiskovalec iz vesolja, ampak Gregorjev švicarski planšar. Zanimivo je, da ob tako izostrenem sluhu pes ves čas nepremično leži, še bolj pa, da je pred tistim večerom in po njem vselej spal v drugem delu dvorišča.

    Tudi če letošnji posnetki NLP-jev niso pojasnjeni, se veselimo raziskovanja primerov z vse večjim številom predmetov, kot je ptujski, in z vse bolj drznimi in radovednimi, kot je vanganelski.

    Zdi se, da je Slovenija postala zanimiva destinacija tudi za »turiste« izven našega planeta ali dimenzije, kje pristanejo in si kaj »ogledajo«. O teh »turistih«, ki obiskujejo naše vire, vas bomo obveščali še naprej. Zato ste vljudno vabljeni, da nam vaše slike, posnetke in zgodbe posredujete na e-naslov peter.veljacic@gmail.com.

    Peter Veljačič

    Tik pred zdajci je v našo redakcijo prišlo sporočilo, da je bil NLP posnet tudi nad Novimi Lazi pri Kočevski Reki in to le slab teden po vanganelskem. Avtor Miran Komel, ki se že dve desetletji ukvarja s pojavom neznanih letečih predmetov, je posnetek dodobra proučil in nam vse ugotovitve radodarno posredoval. Posnetek NLP-ja je slučajno nastal med fotografiranjem nove kapelice na vzletno-pristajalni stezi v Novih Lazih. Sodeč po Miranovi analizi fotografije je NLP od steze oddaljen približno kilometer, leti pa na višini sto metrov.

    Od vseh znanih letečih objektov oblika predmeta spominja le na ptiča, ki je ravno s krili zamahnil navzdol. Vendar pa bi moral ptič leteti zelo hitro, saj je Miran v kratkem času dvakrat pritisnil na sprožilec, predmet pa je viden samo na prvi sliki. Poleg tega je Miran pred nekaj dnevi na vzletno-pristajalni stezi slikal več ptičev in slike primerjal s slikami NLP-ja. Ugotovil je, da je na vseh povečavah mogoče nedvoumno razbrati obliko ptiča s krili. Opazil je tudi, da ptičja krila pri zamahu navzdol ne dosežejo niti kota 45 stopinj, medtem ko nogi NLP-ja dosežeta kot 90 stopinj.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.misteriji.si
  • peter.veljacic@gmail.com
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • NLP-ji nad Slovenijo | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    NLP-ji nad Slovenijo

    Prispeval/a: Nan dne ponedeljek, 7. november 2011 @ 13:05 CET

    To so samo The Secret NASA UFO. :)


    NLP-ji nad Slovenijo

    Prispeval/a: Lario dne ponedeljek, 7. november 2011 @ 17:53 CET

    Velikrat gledam ke po nebu največrat buh s križem leta.


    Zlasti zadnje čase neki čudni avioni puščajo sledi, katere so vidne še nekaj ur po preletu Slovenije in tudi v Italiji so poročali o nenormalnih nebesnih pojavih.



    LP


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,77 seconds