NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Unicef v poročilu o otrocih, ki jih je svet spregledal   
    četrtek, 15. december 2005 @ 06:17 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Sklad Združenih narodov za pomoč otrokom (Unicef) je objavil letno poročilo za leto 2006 o položaju otrok v svetu. V njem je opozoril, da je v svetu spregledanih več sto milijonov otrok, ki so izkoriščani, zlorabljeni, diskriminirani in izključeni. Unicef nadalje izpostavlja, da več milijonov otrok, ki so žrtve trgovanja ali so prisiljeni delati kot služabniki po domovih, izgine.

    Kot je zapisal Unicef, nekateri otroci, kot so otroci ulice, živijo na prostosti, vendar so izključeni iz družbe in nimajo dostopa do osnovnih storitev in zaščite. Podvrženi so zlorabam, večina jih ne obiskuje šol in tudi niso vključeni v zdravstvene sisteme ter nimajo dostopa do drugih storitev, potrebnih za rast in razvoj. V poročilu ob tem opozarja, da so otroci, ki nimajo zagotovljene osnovne družbene oskrbe, še bolj izpostavljeni izkoriščanju. Imajo namreč premalo znanja in informacij, kako se zaščititi, in imajo tudi manj ekonomskih možnosti.

    Sklad ZN je omenil štiri razloge, zakaj so otroci v svetu spregledani. Kot prvega je navedel, da več kot polovica vseh rojstev otrok v državah v razvoju, z izjemo Kitajske, ni zabeleženih. Po navedbah Unicefa to pomeni, da več kot 50 milijonom otrokom letno ni zagotovljena osnovna pravica ob rojstvu, da bi bili prepoznani kot državljani in bi jim bile zagotovljene osnovne storitve, kot sta izobraževanje in zdravstveno varstvo.

    K temu, da so otroci spregledani v svetu, prispeva tudi, da so ostali brez starševske oskrbe. Milijoni sirot, otrok, ki živijo na ulici, in otrok v priporih ali zaporih odraščajo brez skrbi in zaščite staršev ali družine. Ocenjujejo, da je 143 milijonov otrok v državah v razvoju oziroma vsak trinajsti otrok izgubilo vsaj enega od staršev.

    Tretji razlog je vloga odraslih. Otroci, ki so prisiljeni prevzemati vloge odraslih, izgubijo ključna obdobja v otroškem razvoju, opozarja Unicef in pojasnjuje, da je več sto tisoč otrok vključenih v vojaške spopade, in sicer kot vojaki, kurirji, nosači ali pa morajo biti na voljo vojakom za spolne usluge.

    V mnogih državah so zakonsko prepovedane prezgodne poroke, vendar pa se še vedno več kot 80 milijonov deklic v državah v razvoju poroči pred svojim 18 letom. Ocenjujejo tudi, da 171 milijonov otrok dela v težkih razmerah z nevarnimi stroji v tovarnah, rudnikih in na plantažah.

    Kot četrti razlog, ki vpliva na spregledanost otrok, pa je Unicef navedel izkoriščanje otrok. Opozoril je, da so otroci, žrtve izkoriščanja, brez dostopa do izobraževanja in drugih najnujnejših storitev, med najbolj spregledanimi, vendar natančnega števila teh otrok ni mogoče izslediti. V najhujših oblikah otroškega dela, vključno s prostitucijo in za suženjska dela za odplačilo dolgov, je izkoriščanih približno 8,4 milijona otrok, skoraj dva milijona otrok pa v trgovini s spolnimi uslugami.

    Unicef v svojem poročilu omenja tudi problem spolne in etnične diskriminacije ter na diskriminacijo otrok s posebnimi potrebami, ki so pomembni razlogi za izključenost otrok. Na milijone deklic samo zaradi svojega spola ne obiskuje šol, različne etične skupine in otroci staroselskih prebivalcev nimajo dostopa do osnovnih socialnih in zdravstvenih storitev. Sklad opozarja, da je med 150 milijoni otrok s posebnimi potrebami veliko diskriminiranih, ker nimajo možnosti obiskovati šol, uporabljati zdravstvenih storitev ter nimajo nobene skrbniške podpore.

    Unicef se je zato zavzel za razvojna prizadevanja, s katerimi bi preprečili zaostanek najbolj ranljivih otrok. Vlade posameznih držav bi morale svoje ukrepe usmeriti na štiri ključna področja. Morali bi vzpostaviti sistem za spremljanje, analiziranje in poročanje o oblikah in obsegu zlorabe in zapostavljenosti otrok, da bi dosegli izključene in neopažene otroke.

    Poleg tega bi bilo treba dosledno izvajati zakone, ki urejajo kaznovanje tistih, ki škodujejo otrokom. Državni in lokalni proračuni bi morali biti usmerjeni v korist otrok in krepitev ustanov, ki pomagajo otrokom. Unicef izpostavlja, da so v številnih državah in skupnostih nujno potrebne reforme. Treba je tudi zagotoviti programe in storitve za otroke, ki so izključeni od osnovnih zdravstveni, socialnih in izobraževalnih storitev. Po mnenju Unicefa bi tudi vlade, družine in lokalne skupnosti morale narediti več za preprečevanje zlorab, hkrati pa poskrbeti za zaščito otrok žrtev.

    Izvršna direktorica Unicef Ann M. Veneman je ob predstavitvi poročila sicer poudarila, da je uresničitev razvojnih ciljev na prelomu tisočletja odvisna od tega, ali bo mogoče z ukrepi pomagati ranljivim otrokom v državah v razvoju. Po besedah Venemanove ni mogoče zagotoviti trajnostnega razvoja, če spregledamo otroke, ki nas najbolj potrebujejo - to so najrevnejši in najbolj ranljivi, izkoriščani in zlorabljeni.
    www.dnevnik.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.dnevnik.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Za boljši svet in dobrodelnost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/UnicefOOtrocihKiJihJeSvetSpregledal

    No trackback comments for this entry.
    Unicef v poročilu o otrocih, ki jih je svet spregledal | 3 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Unicef v poročilu o otrocih, ki jih je svet spregledal

    Prispeval/a: Pips dne četrtek, 15. december 2005 @ 11:55 CET
    Sem prebral komentar v anketi in vidim, da se amerikanosi valjajo v lastnem dreku in zapravljajo na veliko, medtem, ko tile otroci, ki jih omenja tale članek živijo zelo težko življenje.

    Ampak glede na oglede tega članka, tudi vas nič ne ganejo takšni otroci.

    Že to je pokazatelj, kakšni smo ljudje. Samo, da je nam lepo, za druge nas ne briga. Zato pa je položaj na zemlji takšen kot je.


    Unicef v poročilu o otrocih, ki jih je svet spregledal

    Prispeval/a: Ljuba dne četrtek, 15. december 2005 @ 12:02 CET
    Podatki so zares strašljivi in srce me boli, ko to berem!
    A kaj naj storimo mi, ki smo daleč, če vse premalo storijo za otroke tisti, ki so blizu, ali pa tisti, ki imajo veliko, dajo pa malo ali nič?!

    Dostikrat sem že nakazala kakšno vsoto na UNICEF ali na RK, potem pa berem v tisku o kakih nečednih poslih kake dobrodelne organizacije, pa o tem, koliko % od tega denarja gre za glomazno administracijo - in me vse mine!

    Najraje pomagam konkretnemu človeku v stiski, pri čemer sem prepričana, da bo pomoč prišla neposredno v njegove roke! Ravno te dni sem poslala zajeten paket gospe Mojci, ki je pred nekaj dnevi prosila za pomoč na Sončevih pozitivkah!

    Pošiljati denarja, pri tem pa predvidevati, da bo med potjo poniknil bogsigavedi kje, pa me nič več ne mika!

    Še naprej lep dan vsem
    Ljuba Žerovc


    Unicef v poročilu o otrocih, ki jih je svet spregledal

    Prispeval/a: Kekec dne četrtek, 15. december 2005 @ 15:30 CET
    Zares, prelomnica v kateri se je znašlo človeštvo, nam narekuje da je začetek novega obdobja neposredno povezan z enakopravno delitvijo dobrin med vsemi ljudmi. To pomeni vzpostavitev enakih pogojev za vse ljudi in ključ tiči v preoblikovanju sil svetovnega gospodarstva, ki do sedaj vsekakor ni bilo svetovno, saj je le krinka razvitejših držav, da lahko imajo na račun drugih, ki zaradi tega trpijo, saj jim niso zagotovljene niti osnovne življenske potrebščine!

    Resnični ključ pa je ključ, ki mu pravimo tudi "glas ljudstva" oz. glas ljudstva svetovne populacije ali bolje rečeno glas človeštva. Tistega dela človeštva, ki imajo kot tudi tistega ki nimajo, tistega dela večine, ki jim ni vseeno, da je veliko prikrajšanih. Glas ljudstva je ključ, ki bo človeštvu odpru vrata v pravično in enakopravno delitev zemeljskih dobrin med vse ljudi, kajti to je osnova, da lahko človeštvo kot celota napreduje na poti po kateri hodi, po poti svetlobe.

    Ko bo vso človeško ljudstvo, ki teži k enakopravni delitvi dobrin stopilo skupaj v en glas, glas, ki ga ne bo mogoče preslišati ali zadušiti saj bo glas večine, glas, ki bo zahteval odpravo neenakosti na globalni ravni, takrat bo človeštvo dobilo neizmerno darilo, ki ga že prejema, a takrat se nam bo razodelo kot celoti. Do tega pa bo prišlo tudi brez množičnega zunanjega glasu po resnici, saj je notranji glas človeštva k enakopravnosti že vzpostavljen, lepo pa bi bilo slišati tudi množični zunanji napev človeškega klica k enotnosti v delitvi dobrin, saj bi bil to neposreden priklic neizmerne pomoči svetlobe, ki se razodeva skozi učitelja človeštva.

    Lep pozdrav, ožbi


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,48 seconds