NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Je vaša kozmetika umazana s krvjo živali?   
    sreda, 7. julij 2010 @ 05:01 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Navkljub vsem modernim odkritjem v medicini, farmakologiji in tehnologiji je testiranje na živalih še vedno zelo razširjeno in dovoljeno v večini držav na stari celini, kakor tudi v novem svetu. Od vsega testiranja so prav gotovo najbolj sporni testi, ki se opravljajo za kozmetično industrijo.

    Se sprašujete, ali ni dvolično zoperstaviti se testiranju na živalih na enem področju, medtem ko tudi zdravila testirajo na živalih? Mogoče vam bo stvari kaj bolj pojasnil podatek, da je po ocenah kar 94 % vseh testiranj na živalih opravljenih za testiranje  kozmetičnih proizvodov, pa tudi čistil in hrane, preostalih nekaj odstotkov pa predstavlja testiranje zdravil.

    Vsako leto zaradi testiranja umre okoli sto milijonov živali
    Živali, ki so namenjene testiranju, so vzgojene posebej v te namene. Svoje celotno življenje - če mu sploh lahko tako rečemo - preživijo ujete v kletkah, vse dokler ne odslužijo svojega. Po ocenah Britanske zveze za ukinitev vivisekcije (seciranja na živo), ki se v Združenem kraljestvu bojuje za pravice živali, ki so namenjene testiranju, vsako leto zaradi testiranja umre okoli sto milijonov živali, od tega deset do enajst milijonov samo v Evropski uniji.

    Za testiranje se še vedno v največjem številu namensko gojijo in uporabljajo miši in podgane. Poleg njih se poskuse izvaja tudi na morskih prašičkih, hrčkih, kuncih in zajcih, izvzeti niso niti mačke, psi, opice in ptice. Najpogosteje uporabljeni testi v kozmetične namene so test draženja oči, test draženja kože in test akutne toksičnosti ali polovičnega smrtnega odmerka, testiranje pa lahko poteka z vmesnimi produkti izdelka ali s končnim izdelkom.

    Draizov test, v katerega spadata test draženja oči in test draženja kože, je eden najstarejših, saj se ga uporablja že od leta 1944 in je bil prvotno namenjen testiranju hrane in zdravil, sedaj pa je postal nenadomestljiva komponenta pri testiranju kozmetičnih proizvodov. Za ta test se v največji meri uporablja albino zajce, saj proizvedejo manj solz kakor človek in ostale živalske vrste.

    Test se opravi tako, da se raztopina proučevanega proizvoda kane živali, ki je ves čas pri polni zavesti, v oko in se nato od štirih ur do štirinajstih dni po aplikaciji opazuje, ali pride do povečane proizvodnje solz, otekline, rdečine ali kakršnekoli druge bolezenske spremembe na očesu.

    Seveda je popolnoma nepotrebno poudarjati, kako živali trpijo, saj lahko ti izdelki povzročajo pekoče občutke, bolečino, srbečico, razjede na roženici in krvavitve,  poleg tega pa živalim na očesne veke namestijo posebne sponke, tako da živali ne morejo niti zapreti oči. Si predstavljate sliko ubogega nebogljenega zajčka s krvavimi očmi v mislih in se pri tem sprašujete, zakaj so takšni testi sploh dovoljeni?

    Znanstveniki se opirajo na trditve, da je prag bolečine v očesu pri zajcu kar šestkrat višji kot pri človeku, da zajci ne proizvedejo snovi na očesu, ki bi lahko nanesene izdelke razgradile s pomočjo encimov in da je površina očesa pri zajcih bolj propustna za vstop snovi v oko, kar po njihovem mnenju ustvarja boljši model za proučevanje.

    Test draženja kože poteka podobno: živalim po telesu obrijejo dlako in jo poškodujejo do te mere, da na koži nastanejo poškodbe. To navadno storijo tako, da na kožo namestijo posebne lepilne trakove večkrat zaporedoma in jih odstranijo in s tem poškodujejo zgornjo plast kože. Nato na to mesto vtrejo produkt in spremljajo nastanek sprememb, ki so podobne tistim na očeh, torej pojav otekline, rdečine, bolečine in srbečice, kar seveda povzroča izredno nelagodje živalim.

    LD50 pomeni polovično smrtno dozo (angleško: lethal dose), kar pomeni, da   50 % vseh testiranih živalih zaradi stika s snovjo v določenem času umre. Uporablja se kot test akutne toksičnosti in se široko uporablja v kozmetični industriji, njen namen pa je testiranje posameznih komponent izdelka, ki bi  lahko bile strupene za organizem.

    LD50 je test, pri katerem živali izpostavijo snovi, ki jo testirajo, bodisi z vdihavanjem, prisilnim hranjenjem ali z nanašanjem na površino telesa. V času testiranja živali močno trpijo, saj so pod hudim stresom, trpijo hude bolečine, pojavi se lahko tudi driska, močni krči telesa in krvav izcedek iz gobčka in oči. Živali, ki predvideno ne umrejo zaradi zastrupitev, so nato ubite.

    Uporabljajte izdelke, ki niso testirani na živalih!
    Ni potrebno poudarjati, da živali, namenjene za testiranje, preživljajo v času svojega - če mu sploh lahko tako rečemo - življenja ogromno bolečine in so zelo podvržene stresu, ki je zanje škodljiv prav tako kot za ljudi.

    Še posebej je dobrobit živali v zvezi s testiranjem poudarjena v zadnjih dveh desetletjih, ko je medicinska znanost že razvila nekaj povsem enakovrednih testov testu draženja oči, ki poteka na izoliranih tkivih v laboratoriju. Poleg tega pa se moramo tudi zavedati, da je vsaka živalska vrsta specifika zate, in tako lahko žival na določeno substanco reagira povsem drugače kot človek.

    Vendar pa le ni vse tako črno, kot je videti. Če ste razmišljali, da bi svoje kozmetične izdelke (in ne pozabimo, da tukaj ne govorimo samo o pripomočkih za lepotičenje, ampak tudi o vseh osnovnih proizvodih za osebno higieno od mil, šamponov za lase do zobnih past) zamenjali za takšne, ki niso testirani na živalih, to nikakor ni misija nemogoče. Nekaj klikov po svetovnem spletu vam bo odgovorilo na marsikatero vprašanje.

    Vsakih nekaj let namreč organizacije, ki se bojujejo za pravice živali, objavijo tri liste znamk: belo, sivo in črno. Na beli listi se nahajajo znamke, ki se ne testirajo na živalih niti ne plačujejo drugih podjetij, ki testirajo, za izsledke raziskav. Podjetja, ki se nahajajo na sivi listi, sicer ne testirajo, vendar plačujejo podjetja, ki testirajo, in uporabljajo njihove izsledke, medtem ko znamke na črni listi testirajo na živalih.

    Vzpodbudno je videti, da je beli seznam iz leta v leto daljši in da lahko dandanes dobimo prav vse nujno potrebne kozmetične proizvode, ki nimajo s testiranjem na živalih nobene povezave. Če boste pobrskali po spletni strani http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=79, boste našli vse tri liste, ki vam bodo v pomoč pri iskanju izdelkov.

    Z majhnimi koraki se daleč pride. Morda mislite, da s tem, ko ne uporabljate proizvodov, testiranih na živalih, ne naredite nič, saj se bo testiranje tako ali tako nadaljevalo. Predstavljajte si nebogljene živali, zaprte v kletki, ki trpijo bolečine, bruhajo kri in počasi umirajo, da bi lahko v podjetju ustvarili izdelek, ki ga bodo  prodajali z oznakami, kot je npr. ''ne povzroča alergij'', in s tem privabili kupce.

    In bodite brez skrbi, izdelki, ki niso testirani na živalih, so prav tako varni, saj so bile do danes proučene že domala vse sestavine, ki se jih uporablja v kozmetičnih izdelkih. Zagotovo boste med tistimi, ki se nahajajo na beli listi, našli takšne, ki vam bodo ustrezali.

    Ines Čepin

    Vir: revija Osvoboditev živali, april 2010

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • http://www.prijatelji-z...
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Je vaša kozmetika umazana s krvjo živali? | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,51 seconds