NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Prijatelje si lahko izbiraš, sovražnikov ne   
    torek, 15. maj 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Tatjana Malec

    Že od nekdaj velja pregovor, da si prijatelje lahko izbiraš, staršev pa ne. Vendar ta pregovor, velja tudi za sovražnike. Nikoli si ne moreš izbrati sovražnika. Sovražnik pride sam, ga sploh ne vidiš, ko se ti približuje. Prihaja kot volk skoz temno noč in te napade s svojimi pohotnimi šapami. Sovražniki prijahajo k tebi kot nevidne sence. Nekateri se plazijo in se pretvarjajo kot prijatelji in šele ko si najmanj pozoren, razkrijejo svojo naravo in ti dajo brez ovinkov vedeti, da niso tvoji zavezniki, da gojijo do tebe negativna čustva, skratka da jim nisi simpatičen, da jih nekaj na tebi vznemirja. Pravi prijatelji so redki, vendar če jih imaš, so pravi zaklad.

    Kdo pa je tvoj sovražnik? Tisti, ki se s teboj ukvarja z vsemi strastmi, ki te hoče uničiti iz same zavisti. Tudi zavistni prijatelji se lahko spremenijo v sovražnike. Dovolj je, da imaš nekaj na sebi, kar drugi z vgrajeno predispozicijo sovražnosti nima, ta pa se spremeni v tvojega sovražnika. In ko ta stopi v ring deluje zakon močnejšega. Vprašanje je kaj je boljše ali da sovražno delovanje drugega stoično prenašaš in se umakneš.

    Umik je včasih moder, vendar obstaja problem, da te ima sovražno razpoloženi za bedaka, te naprej sramoti in se s teboj norčuje in se okliče za zmagovalca. Še slabša pa je situacija, če te nekdo toliko izziva, da hoče narediti iz tebe sovražnika. V vsakem človeku tiči vrabec, ki mu kdaj pade iz kljuna tudi kakšno seme plev.

    So ljudje, ki se znajo krotiti in uspešnega človeka ne sovražijo, veliko pa je ljudi, ki drugemu privoščijo srečo in uspeh tako kot sebi. Vendar ob vsem tem je treba vedeti, da tvoj sovražnik ima tudi simbolno vrednost, kajti moč njegovega sovraštva je barometer, ki ti izmeri koliko pomeniš, sicer bi te prezrl, niti opazil te ne bi. Če si nihče, sploh nimaš sovražnikov. Bolj, kot ti zavidajo, več sovražnikov imaš. Ko potencialni sovražnik vidi, da si uspešen in da pridobivaš na pomenu, se njegovo čustvo začne sprevračati v zavist, v negativno čustvo sovraštva.

    Človek je poleg lepih trenutkov, ki jih prinaša življenje, že po naravi obsojen na žalost, na trpljenje, na večno nenasičenost in nezadovoljnost. Kakšno ugodje je biti nekomu zavisten! Sovražiti. Izkazovati negativnost, ki neposredno dokazuje na neko pomanjkanje. Rjoveti klic v sili: »Nesrečen sem, zavidam ti, da si ti srečen, da si uspešen, bogat, lep, celo tvojo mirnost in dobroto ti zavidam!«.

    Kakšno olajšanje. Le kako bi se odrekel svojim negativnim čustvom, ko pa mu je tako hudo. S sovraštvom je nesrečnež bogato nagrajen. Kaznuje srečneža, ga postavi na svojo raven ali še nižje, ga poniža v črva in potem je zadovoljen.

    Sovraštvo se izraža tudi z ironijo in z občutkom večvrednosti, sovraštvo lahko postane realno bivanje, če je človek v sebi nesrečen. Vse teži k uravnilovki najmanj enake srče ali enake nesreče. Če je nekdo nesrečen, se takoj najde osa, ki mu opika objokan obraz.

    Sovraštvo pa ni nevarno samo zaradi dejstva, da ima človek na nasprotni strani rivala, ki bi rad bil rad pomembnejši od njega, temveč in predvsem zato, ker sovražnik dela škodo tvojem dobrem imenu, časti, premoženju, ti jemlje energije, se polašča tvojih osebnostnih pravic in ti ne dovoli biti človek. Gre se pikolovsko iskanje tvojih napak in uporabi vse, da bi te uničil. Sovražniki so običajno po svojem duhu majhni in revni. Neglede koliko so načitani, je njihovo znanje v nepravih rokah, ker ga ne znajo ponuditi s prijazno besedo in z ljubeznijo, temveč te posiljujejo. Tvojo osebnost tak mendra kot čevelj cigaretni ogorek. Sovražnik si hoče zgraditi svojo srečo in uspeh na tvoji nesreči in na tvojem neuspehu. Sovraštvo ti pije in izpije kri. Sovraštvo je disharmonija med srečo in nesrečo.

    Če hočeš spraviti disharmonijo v harmonijo in nevtralizirati sovraštvo, se moraš odreči svojemu zadovoljstvu sovražnega delovanja. Lahko rešiš problem tudi tako, da dosežeš formalno izenačitev z nasprotnikom, da ne bo imel občutka, da si močnejši od njega, v največ primerih pa se moraš ponižati in se mu podrediti in dobrikati. Občudovati ga moraš in hliniti svojo prijaznost.

    Najpomembnejše pa je, da dosežeš v sebi občutek, da si s tistim, kar si, zadovoljen in da te sreča drugega ne onesrečuje. Sovraštvo je udejanjanje stanja trajnega nezadovoljstva neke osebe tako, kakor je lahko sreča drugega udejanjanje zadovoljstva sui generis. Če se hočeš znebiti čustva sovraštva, se moraš preseči.

    Človek mora doseči, da preseže mejo golega imitiranja sovražnika in da svoje obrambe ne gradi na način, kot sovražnik napada. To pa je največkrat iluzionistično, kajti človek je tista tvorba in forma, ki se meri z drugim in stopi v obrambno držo. Z obrambo teži, da se postavi na višjo raven, kot ga postavlja nasprotnik, ki ga hoče ponižati, izničiti.

    Poravnavanje medsebojnih računov je pogosto zelo neprijetna zadeva, kajti uporabiti isto plačilno sredstvo, ki ga uporablja nasprotnik, je tvegano, ker je v »plačilnem prometu« devalvirano sredstvo.

    Torej vzajemna razmerja, ki se razpletajo med tvojo srečo ali nesrečo, odločajo o tvojem stanju ter ugodju in neugodju drugega v stanju njegove zavisti in stanju njegovega uveljavljanja večvrednosti. Vsaka predstava o drugem ima svoj kvantitativni odnos v razmerju, je norma presojanja, ki se ustvarja s takšnim razkazovanjem, je lahko apriorna veda o nadčloveku. Sestavlja jo dvočlenski odnos. Določenost biti vodi do harmonije in disharmonije. Harmonija vlada povsod tam, kjer prevladujejo med neenakimi ljudmi enaki ali sorodni, disharmonija pa velja nasprotno. Disharmonija temelji na prevladovanju in ustvarjanju neenakosti. Spremeniti disharmonijo v harmonijo zadovoljstva lastne osebnosti pa je največja umetnost. To lahko dosežeš samo s pozitivno naravnanimi ljudmi, ki ne bodo delovali sovražno proti tebi. Zato je dobro sprejeti modrost, da se od sovražnika pravočasno distanciraš, da ti ne povzroča še večje škode.

    Sovraštvo se ne ukvarja z velikimi temami, običajno se ukvarja z vrednostnimi sodbami, ki jih izreka čustvo antipatije in samoprecenjevanja z vso slastjo. Nevarno pa je predvsem zato, ker ko laži izrekajo sodbe, velja, da nekaj krat izrečene laži, lahko postanejo resnica.

    Sovraštvo pa je nevarno tudi zato, ker se širi kot plevel in ti neprestano nastavlja ogledala, v katera gleda v tebi svoj obraz. Se ne izrabi in izčrpa kar tako, neverjetno vztrajnost in moč ima.

    Celoten iracionalizem sovraštva pa ima svoje korenine v špekulaciji, da svet tvorijo več ali manj vredni ali več ali manj srečni in nesrečni ljudje. Vsi težijo biti srečni, vendar na različne načine. Če bi stavili na resnico in dobroto, bi bil svet manj zavisten in nesrečen.

    Sovraštvo ni nič drugega kot velikanska skleda neobvladanih čustev do sebe in drugih ter neprizanesljivost do lastnih napak, ki jih bičamo v drugem.

    Valovanje morja spominja na upehano valovanje krvi, ki naskrivaj vztraja, da obudi v razburkanih čustvih ljubezen in pozabo v hrepenenju, da bi se vsak prebudil kot človek upanja v dobro in pozitivno.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Tatjana Malec
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Prijatelje si lahko izbiraš, sovražnikov ne | 4 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Prijatelje si lahko izbiraš, sovražnikov ne

    Prispeval/a: danaja... dne torek, 15. maj 2007 @ 15:08 CEST
    Pozdravljena, Tatjana!

    Res si dober članek napisala in tema je, na žalost, vedno aktualna. Ne govorimo radi o sovraštvu, ki ima globok izvor v strahu, a strah, čeprav za različnimi maskami, je vedno prisoten okrog nas, tako kot ljubezen.
    Res nas obkroža veliko zavisti. Ta je izraz globokega nespoštovanja sebe, pomanjkanja občutka lastne vrednosti in iz tega rojenega občutka ogroženosti. In če oseba ni tako orientirana, da negativne impulze izkoristi za pogled v ogledalo ter v svojo lastno rast, pozornost usmeri ven, na drugo osebo. In svoj manjko kompenzira z delovanjem v smeri škodovanja tej osebi - ki pa jo globoko v sebi pravzaprav občuduje!

    Poznaš tisti rek: ZA DOBRIM KONJEM SE VEDNO KADI!
    Drži, kajne!

    Opazila sem, da so se mi vedno ob sovražnosti nekoga iz okolja, pravzaprav ojačali in zbistrili moji potenciali. Čisto nezavedno. Da pa ne rečem, da taka situacija doda dosti adrenalina in spodbudi k delovanju.
    Tako se pridružujem tistemu reku, ki pravi, da je sovražnik pravzaprav tvoj najboljši prijatelj. Čeprav je njegov namen čisto čisto nasproten, pa te na en način povleče naprej.
    Torej Tema je pravzaprav zato, da spodbudi jačanje Svetlobe.


    Seveda, pa moramo vedno krepko držati svoje meje!


    Te lepo pozdravljam,
    Danaja



    Prijatelje si lahko izbiraš, sovražnikov ne

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 15. maj 2007 @ 20:07 CEST
    Marja,

    na besedilo, ki ga eksplicitno ponavljaš iztrgano iz drugih številnih komentarjev, ti ne bom odgovarjala, ker dialogi in razprave z mano in javnostjo, ki si jih gostobesedno vodila med drugim v 91 polemičnih komentarjih pri moji pesmi »Evropi na pot«, pri kateri je bilo veliko podtikanja in zlonamernosti, lahko povem, da si mi pila živce in potrpljenje z nekorektnim in plitkim pisanjem, kar je najverjetneje imelo za posledico oster odgovor, kot se je zapisal. Točno tako sem mislila, kot je zapisano, nimam kaj dodajati ali odvzemati. Sicer pa je že uvod tvojega današnjega komentarja v stilu kot sobili vsi ostali. Provokativen!

    Ni bil namen mojega današnjega prispevka odpirati konkretne probleme o že znanih stvareh. V kolikor svojih polemik še nisi zaključila, lahko nadaljuješ kar z 92 komentarjem, vendar jaz ti ne bom odgovarjala in pogrevala teme in izrečene sodbe. Mislim, da je bilo vsega dovolj.

    Hvala za razumevanje!

    Tatjana


    Prijatelje si lahko izbiraš, sovražnikov ne

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 15. maj 2007 @ 20:36 CEST
    Danaja, hvala za komentar na prispevek ter pozitivno razmišljanje o problemu.

    Pred časom sem napisala pesem

    TREZNOST MODROSTI

    Izkušnja pravi,
    da ko se ti reži pijani izraz,
    se vprašaj, če si trezen v svoji modrosti.

    Pijani izraz drugega lahko postane nezakrpan
    všitek na tvoji koži in ti kvari izgled
    z nenehnim gledanjem sebe
    v skritem ogledalu tvoje rane.

    Pogosto v ogledalu tudi zavrešči krik
    pod smetiščno grmado niti,
    ko pljuska strgan naborek čez rob
    in niti vlečejo za sabo smeti.

    Treznost je morje neizmerno razuma,
    ki plava v opitem oceanu uma.
    Monolog se zaključi z »deus ex machine«.
    Evridip iz Salamine z dvema nezvestima ženama
    razbije v ogledalu zaklad tuje modrosti,
    ki ga je Bog zasul z zlatimi lopatami molka.

    Pobočje misli, ki se maje na pijani gori
    sredi opitega sveta, postane akutni problem
    z nerazsodno govorico brezštevilnih bogov z rogovi,
    ko se na Evridipa spravijo Dionizično
    opite menade in razjarjeni psi.

    Kdor ostane trezen, je odrešen obešenja
    na drevesu z opitimi vejami. Aristofan
    se ovije pijan okrog svoje hrbtenice.
    Omamljen si poškoduje vretenca,
    ko Ajshilu žaga veje možganskega debla
    in dogodek vključi v bizantinski leksikon Suidas.

    Enfant terrible atiške dobe z rdečimi očmi,
    ki besede polaga v usta sužnjev, kmetov
    in poprečnežev, je zašel v slepi zatok živega peska.
    Pijano močvirje je živ organizem sveta,
    tribunarstvo opitega smeha za plačano vstopnico.

    Naredim si svoj prostor v pijanem sodu Dioniza.
    Proslavljanje nazdravim z vodo, da vidim,
    kako pijanost govori v drugemu.
    Bodi odmaknjenec sredi pijane črede,
    ki te hoče videti pijanca in meriti
    tvojo modrost s svojimi kupicami spitega vina!
    Premakni svojo poslušnost h govorečim pijanim ustom,
    ki te hočejo znova izvabiti k pijančevanju in nazdravljanju.
    Slavljenju svoje neizmerne samoljubne modrosti.

    Lep pozdrav
    Tatjana


    Prijatelje si lahko izbiraš, sovražnikov ne

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 16. maj 2007 @ 09:26 CEST
    Spoštovane bralke in spoštovane bralce obveščam, da zaradi večdnevne odostnosti ne bom mogla odgovarjati na komentarje.

    Vas vse lepo pozdravljam
    Tatjana


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,45 seconds