NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Škodljiva prepoved sosedske pomoči   
    petek, 14. januar 2011 @ 23:29 CET
    Uporabnik: Sonce

    * Pisma bralcevV prvem tednu tega leta smo preko medijev izvedeli, da pripravlja Vlada predlog zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, v katerem se med drugim omejuje tudi t.i. sosedska pomoč. Če držijo povzetki medijev, smo tako priča še eni norosti, ki jo bo nad svojimi državljani zagrešila oblast. Vse skupaj bi nas moralo biti sram.

    V času, ko se soočamo z dramatično negativnimi finančnimi, ekonomskimi, socialnimi in drugimi pokazatelji, ostaja ena najpomembnejših opornih točk našega družbenega sobivanja prav medčloveški odnos. V času krize, ko se znaten del prebivalstva sooča z materialno revščino, ko kronično zmanjkuje optimizma in zaupanja v državne institucije in se kopičijo vse druge vrste problemov in težav, moramo predvsem paziti, da ostanemu ljudje, človečni v tolikšni meri, da bomo v stiski priskočili drug drugemu na pomoč.

    Seveda v tem pogledu ne smemo pričakovati idile, kajti ko zmanjkuje materialnih dobrin in upanja, se ljudje pogosto obnašamo sebično. Toda na srečo Slovenci vsakodnevno dokazujemo, da kljub naši potrošniški obsedenosti in pregovorni zavistnosti še vedno premoremo dovolj solidarnostnega čuta, da bližnjemu ali daljnjemu v hudi stiski le priskočimo na pomoč. Z denarjem, s kakšnim dejanjem, s toplo besedo ali čim drugim.

    Včasih pomagamo sorodniku, včasih sosedu, včasih invalidu ali neznani družini, ki preko medijev prosi za pomoč, včasih obubožanim v potresu ali poplavi in včasih tudi lačnim in prizadetim v drugih državah in na drugih kontinentih. Gre za tisto temeljno odzivnost, ki nas dela človečne (humane) in zaradi katere se, kadar jo v sebi prebudimo in udejanjimo, počutimo najbolje. Ko doživimo takšno ali drugačno nesebično pomoč, se zavemo, kako pomembno in prijetno je biti človeku človek.

    Kot je znano, je slovenska država posebna tudi zato, ker v državni himni izraža zavezo dobrososedskim odnosom: Ne vrag, le sosed bo mejak. Resda gre tu za stremeljenje po dobrososedskem odnosu med (Slovenci in) sosednjimi narodi, toda v resnici je tako, da je lahko katerakoli družba zdrava in uspešna le takrat, ko tudi njeni posamezniki gojijo pretežno dobrososedske odnose.

    Teh odnosov pa ne more ustvariti pravo. Te odnose ustvarjamo in negujemu ljudje z vsemi svojimi bolj ali manj subtilnimi socialnimi tkivi. S pozdravom, pogovorom, nasmehom, morebiti igro ter nenazadnje tudi s sosedsko pomočjo. Kjer takšnega tkiva ni, kjer bližnji ali daljnji sosedje le še nemo in brezosebno hodijo drug mimo drugega, tam družba umira.

    Tam ni več sosedov, znancev ali prijateljev, pač pa so le še premikajoča se trupla, ki se ne zavedajo, da jih je človeškost že zapustila. Da ne bi postali takšna živa trupla, moramo ostati čim bolj človečni ter kljub naglici, razdraženosti, jezi, žalosti in drugim oblikam nemira in bolečine v sebi venomer znova obujati tiste pozitivne in plemenite človeške lastnosti, ki nas povežejo z drugimi in nam bistveno dopolnjujejo smisel zemeljskega življenja.

    Ena temeljnih značilnosti tega sveta je, da se kakovostne stvari dolgo gradijo, porušiti pa jih je mogoče v trenutku. To velja še posebej za medčloveške odnose. Tudi za medsosedske. Tu nam ekonomska in socialna kriza prinaša poseben izziv. V času, ko se povečuje brezposelnost, zmanjšujejo plače, povečuje revščina in poraja vedno več negotovosti in strahu, lahko postanemo drug drugemu (še) boljši sosedje.

    Ta čas nas preizkuša tudi v tej smeri. Ali se bomo še bolj zaprli vase, ignorirali druge ter poskrbeli zgolj za sebe in svoje družinske člane, ali pa bomo zmožni ohranjati in v še večji meri razviti tudi sočuten, solidaren in spodbuden odnos do bližnjih in daljnjih sosedov (na nek način smo v tej naši Sloveniji kar vsi sosedi drug drugemu).

    Žal Vlada očitno meni, da kriza ni dovolj. Zdaj nas bo preizkusila še ona. Seveda s pomočjo zakona. Kako znano in predvidljivo. Na ta način bo omejila možnosti medsosedske pomoči. Zakon bo predpisal denarne sankcije za podjetnika, ki bo na področju svoje zasebne dejavnosti pomagal sosedu. V času, ki naravnost vpije po vseh drugih in drugačnih finančnih, ekonomskih in socialnih ukrepih, bo oblast udarila tam, kjer bo naredila nepopravljivo škodo.

    Po lastnem družbeno-moralnem tkivu, kolikor ga je še ostalo. Po ljudeh, ki s(m)o si sosedje. Ali gre pri tistih, ki so se tega domislili za popolno izgubo etičnega čuta in empatije, ali za popolno nepoznavanje psiho-socialnih dejavnikov – vse to niti ni več toliko pomembno. Zdaj smo Slovenci že tako navajeni vseh teh družbenih ekperimentov, da skorajda nihče več ne opazi, kaj se tu v resnici dogaja, kaj šele, da bi povzdignili glas in spregovorili v prid zaščiti zdravi pameti. Zato nas je res lahko sram.


    V času, ko bi morala oblast iskati (in najti!) najrazličnejše spodbude za razvoj podjetništva in za večjo konkurečnost našega gospodarstva, se torej ukvarja (tudi) s tem, kako zakonsko prepovedati ali omejiti t.i. sosedsko pomoč. Kot da vsa (do)sedanja zakonodaja ne omogoča izterjave zadostne količine davkov ter učinkovitejšega odkrivanja in sankcioniranja dela na črno, predvsem pa – kar je bistveno večji problem – korupcije ter gospodarskega in podobnega kriminala.

    Omejitev dela na črno v okviru t.i. medsosedskih razmerij je z vidika reševanja države kapljica v morju, z vidiki poslabševanja medčloveških odnosov pa pravi niagarski slap onesnažene vode. Gre še za en manever – zavestni ali nezavedni – preusmerjanja pozornosti z resničnih problemov na bolj ali manj zanemarljive.

    Če bi bilo na ravni političnih in gospodarskih elit dovolj poštenosti in volje, bi bila naša država danes mnogo bogatejša in ekonomsko uspešnejša, ljudje pa bi bili bolj razumevajoči do težavnosti izvajanja oblasti ter do splošne nuje zategovanja pasu v času svetovne in domače krize. Tako pa v nebo vpijoče družbene krivice in odsotnost volje na strani družbenih elit, da bi identificirala svoja zdrava in bolna jedra ter obojim namenila tisto, kar jim gre, državo še vedno pogreza v mlakužo.

    Zakonska omejitev sosedskega »dela na črno« naj bi po besedah pristojnega ministra prinesla prepoved sosedske pomoči s strani vsakogar, ki je »profesionalno v nekem poslu in bi iz naslova te dejavnosti vršil sosedsko pomoč.« Prepoved bo veljala v primerih, ko bo delo vezano na dejavnosti pravne osebe ali samozaposlene osebe ter v primeru opravljanja dela na napremičninah in premičninah, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti.

    Minister pravi: »Če je nekdo profesionalno v nekem poslu in bi iz naslova te dejavnosti vršil sosedsko pomoč, to ne bo dovoljeno.« Konkretno to pomeni, da vam nek sosed, ki denimo opravlja samostojno dejavnost kot frizer, ne bo smel doma brezplačno urediti pričeske. Če vam torej za svojo storitev ne bo izdal računa, bo plačal kazen 2.000 evrov.

    Na ministrstvu ob tem pojasnjujejo, da se zavedajo nekaterih odprtih vprašanj oziroma možnih težav pri zagotavljanju nadzora nad izvajanjem takšnega zakona. Tako naj bi bila sosedska pomoč še vedno dopustna v primerih, ko med sosedi obstaja določena bližina v smislu prebivanja. Pri tem še ni jasno, ali bodo pristojni nazdorniki to bližino merili v kilometrih ali v človeških odnosih, vsekakor pa naj bi ministrstvo do uveljavitve zakona našlo v tem pogledu rešitve, ki bodo izvedljive.

    Problem je seveda tudi, kako naj bi denimo inšpektor nadziral, ali zasebni frizer brezplačno ureja pričesko sosedu (s katerim ni v zadostni bližini), če se to dogaja v stanovanju, kajti kot vemo, ustava zagotavlja nedotakljivost zasebnosti stanovanja, zato inšpektor ne more kar vdreti v hišo in oglobiti takšnega »kriminalca«, tj. soseda – frizerja.

    Toda resnični problem sploh ni v takšnih in drugačnih zakonskih formulacijah ter v iskanju realnih možnosti za izvajanje zakona. Problem je v miselnosti, da je treba sedaj po državljanih, med katerimi je vedno večja množica takšnih, ki jim ta država ne omogoča, da bi sploh lahko zakonito zaslužili za svoje normalno preživetje, udariti še s takšno ponižujočo obliko nazdora in sankcioniranja t.i. dela na črno. Ali bomo zdaj spodbujali že to, da bo sosed ovajal soseda?

    Ali bomo preprečevali brezplačno POMOČ, ki jo bo dobronameren posameznik na opisani način ponudil sosedu oziroma njegovi družini? Ali torej nekdo, ki poklicno opravlja neko dejavnost, te ne more in ne sme opravljati za soseda brezplačno, zgolj kot prijateljsko, solidarnostno pomoč? Ali nam zakon sploh sme prepovedati, da delujemo prostovoljno in brezplačno v prid sočloveku, sodržavljanu?

    Opisana ideja, ki jo vsebuje predlog zakona je družbeno destruktivna, zato upam, da se bo v prihodnjih dneh in tednih kritično oglasilo čim več državljanov, ki bodo ministrstvo in Vlado pozvali, da od predlagane zakonske zamisli odstopi ter raje bolje nadzira samo sebe in vse tiste, ki so davkoplačevalce v preteklih desetih ali dvajsetih letih nesmotrno ali nezakonito prikrajšali za stotine ali celo tisoče milijonov evrov.


    prof. dr. Miro Cerar
    miro.cerar@pf.uni-lj.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • miro.cerar@pf.uni-lj.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Pisma bralcev

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Škodljiva prepoved sosedske pomoči | 7 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Škodljiva prepoved sosedske pomoči

    Prispeval/a: batistaneta dne ponedeljek, 17. januar 2011 @ 22:25 CET
    Ne dan danes se hiše več ne gradijo tako kot v stari Jugi. Jaz tebi ti meni. V resnici to ni bila brezplačana pomoč ampak, so si ljudje to dobrino izmenjavali. Pomoči ni dobil tisti, ki je ni dal. V slogi je moč je bilo glavno vodilo ljudi, ki so svoje domove gradili z pičlimi tovarniškimi plačami in velikokrat z nečloveškimi odrekanji. Zakonu je usojeno, da niti zaživel ne bo. Tak zakon so imeli ali pa ga še imajo Nemci pa vedar si ljudje med seboj pomagajo.
    Naši vladi se je utrgalo, kmalu nam bo začela ukazovati kako naj dihamo in kolikokrat na teden naj seksamo.
    Zakon pa le ima eno hibo, ko ga kršimo se počutimo krive in prav zato se moramo upreti sprejetju tako spornega zakona, ki posega v sam temelj človekovih pravic, pravice do medčloveške solidarnosti in pomoči. Fiona


    Škodljiva prepoved sosedske pomoči

    Prispeval/a: merijen dne torek, 18. januar 2011 @ 18:44 CET

    >

    Bravo Miro Cerar!
    Kako prav ima avtor tega prispevka! Res nas je lahko sram Slovence, da (skoraj) vse anti-socialne ukrepe naše tako samozadovolnje vlade tolikanj stojično in potrpežljivo prenašamo!
    Kaj pa je boljši pokazatelj tega,kot je na primer to, da se pod tako pozitivno provokativen članek praktično nihče ne oglasi.
    Nobenih množičnih komentarjev!
    Nobene javne podpore!
    Nobenih enakih misli! / razen najinih, kajne, bastineta!/
    Nobenega skupnega protesta na vseh možnih inštitucijah in na vseh možnih medijih!
    Kajti - kaj se v resnici dogaja z našo vlado in z ukrepi in zakoni, ki namesto, da bi bili v prid ljudstvu, so vse bolj in bolj v škodo slovenskemu življu, pa najsi bodo to delavci, študentje ali /sedanji in bodoči!/ upokojenci!!!
    In, človek si ne more kaj, da se ne bi vprašal, kakšne nesposobneže imamo v parlamentu, da pristajajo na tako nesocialne zakone in ukrepe!
    Očitno imamo Slovenci na pravih in najodgovornejših mestih vse premalo res modro in pošteno in pogumno razmišljajočih ljudi, ki bi delali z vsakim novim zakonom ZA LJUDI, ne pa proti njim .
    Vse priznanje in podporo avtorju članka torej M. Cerarju, z željo, da bi pridobil čim več somišljenikov, da bi se združeni borili proti vsem škodljivim ukrepom očitno slabo-delujoče vlade, ki skrbi za dobrobit in vso zaščito tistih 'na vrhu', za zaščito malega človeka jim pa ni mar!





    Škodljiva prepoved sosedske pomoči

    Prispeval/a: merijen dne torek, 18. januar 2011 @ 19:14 CET
    Začetni del mojega komentarja je po naključju izpadel in je povzetek avtorjeve misli, kjer pravi:
    - Zdaj smo Slovenci že tako navajeni vseh teh družbenih eksperimentov, da skoraj nihče več ne opazi, kaj se tu v resnici dogaja, kaj šele, da bi povzdignil svoj glas in spregovoril v prid zdrave pameti. Zato nas je res lahko sram!

    Ostali del komentarja pa kakor sledi z popravkom besede : samozadovoljne in popravkom uporab. imena moje 'somišljenke' Batistonete'.
    Lp!¨



    Škodljiva prepoved sosedske pomoči

    Prispeval/a: stojči dne torek, 18. januar 2011 @ 20:29 CET
    predlog prepovedi sosedske pomoči ni samo v nasprotju z ustavo, ampak z osnovnimi moralno etičnimi vrednotami. Tak predlog je nečasten, sramoten in nevreden kakršnekoli že vladne garniture še posebej, ker izahaja iz stranke, ki se ima za socilano in demokratsko.
    Čestitam dr. Miru Cerarju za pobudo naj vlada od predlagane zakonske zamisli odstopi.
    Smisel človeškega bivanja je prav v pomoči drug drugim. V knjigi dr Moodyja Življenje po življenju ljudje, ki so bili klinično mrtvi in se vrnili v življenje opisujejo, da so se znašli pred svetlobo iz katere je sevala ljubezen in sledilo je nekako vprašanje; "Kaj dobrega si storil za druge?"

    ---
    stoychi



    Škodljiva prepoved sosedske pomoči

    Prispeval/a: Aimee dne torek, 18. januar 2011 @ 21:25 CET

    Naša dvolična, sprenevedajoča se oblast točno ve, da bomo Slovenci kršili zakon in še vedno drug drugemu (zastonj) priskočili na pomoč, kadar bo to potrebno, a bolj kot na davčne dajatve cika na kazni, ki jih bodo morali tisti, ki bodo brezplačno pomagali sosedu, sorodniku ali prijatelju, plačati! Kazen pa ni majhna, saj znaša menda kar 2000 € ???!!!.

    To je res podlo in pokvarjeno, oglobiti tiste, ki bi radi nekomu požrtvovalno, nesebično in iskreno pomagali v stiski! Naj raje naredijo malo čistke v svojih vrstah in zaplenijo zločinsko pridobljeno premoženje svojim delovnim prijateljem in kolegom, ki so nakradli, poneverili ali prigoljufali v času svojega delovanja v vladi na milijone €. Državna blagajna bi bila takoj polna, in tako si vladi ne bi bilo treba izmišljati tako slaboumnih zakonov!

    A na žalost vrana vrani oči ne izkljuje, kajti vse "vrane" po vrsti imajo podobno maslo na glavi, njihovemu pohlepu pa še vedno ni videti konca. Do konca svojega mandata bodo pokradli še tisto, kar bodo v tem času izmolzli iz požrtvovalnih in dobrih ljudi, ki bodo kljub zakonu vseeno nesebično pomagali trpečim in pomoči potrebnim!

    Kaj mora res enkrat pošteno počiti in teči kri, da bi se naduti oblastniki končno le zavedli, da se z ljudstvom, ki jih je izvolilo in jim zaupalo vodenje države, tako ne dela!

    Aimee


    Škodljiva prepoved sosedske pomoči

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 19. januar 2011 @ 10:40 CET
    Vsa čast dr.Miro Cerarju za tale članek. Ministrstvo za delo pa naj enkrat si vzame čas in gre med nas navadne ljudi, da bo videlo kako izgleda en dan pri človeku, ki je brez službe ali na socialni podpori. Madonca, a zdaj nas bodo pa že cariniki lovili po lastnem dvorišču?


    Škodljiva prepoved sosedske pomoči

    Prispeval/a: t dne sreda, 19. januar 2011 @ 15:32 CET
    Sem brala o ženski, ki je ostala brez službe in vsakršnih dohodkov. V knjižnici je imela dostop do časopisov in interneta, iz vsakodnevnih problemov je najbolj izstopal družinski glede vrtcev. Okoli tisoč otrok je ostalo brez varstva in ko je združila problem družin s svojim, je bila rešitev na dlani. Na forumu neke otroške revije je objavila oglas za varstvo. Odziv je bil pričakovano velik in neki oči ji je tako živo predstavil svoj problem z varstvom, da se je kar takoj odločila za sodelovanje z njim oziroma njihovo družino. V nekem lokalu, ob kavi, se je po končanem pogovoru in dogovoru šele pravilno predstavil. Bil je inšpektor, ki je pogovor snemal in zaradi dela na črno ubogo žensko takoj kaznoval s 300 evri.
    Še dolgo je "neupravičena zaslužkarica" na omenjenem forumu opozarjala na inšpekcijo in s tem sigurno preprečila, da bi kdo rešil svoj problem.
    Pa pravijo, da je premalo inšpektorjev - vidi se, da so, le niso na pravem mestu.

    Predlagateljem zakona pa bi privoščila, da bi koga zadela kap - malo hudobno: ali lahko nekoga, ki nima srca, zadene srčna kap, ali lahko zadane možganska kap tistega, ki možganov ne uporablja? - in ko bi ga kap, bi bilo pravično, da bi se morebitni prisotni zdravnik skliceval na zakon o prepovedi in ga pustil brez pomoči. Ali pa bi zahteval, da najprej skleneta pogodbo o sodelovanju.

    Ne na koncu pa lahko ugotovim še to, da naša vlada iz ljudi vleče vse najslabše. Tudi pri meni ji je uspelo.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,52 seconds