NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 29-mar
  • VegaFriday v Piranu

  • nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Skriti zakladi sanjanja   
    torek, 17. maj 2011 @ 12:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Skriti zakladi sanjanja

    »Kot otroci smo vsi intimno poznali kraljestvo domišljije, prostor čistega bivanja in preprostosti, enega jezika in namena. V njem se svet sanjanja in zavest gibljeta vzajemno. Podpirata in oskrbujeta drug drugega. Naše delo v Šoli podob (The School of Images™) želi ponovno najti to kraljestvo jasnosti, luči in ravnovesja, da bi oba svetova zopet doživeli kot enega«
    Dr. Catherine Shainberg

    Živimo v telesu, vendar pogosto pozabljamo, kako močno smo z njim povezani. Obnašamo se, kot da je stvar, ki se ne odziva in jo moramo, ko gre kaj narobe, »odnesti v popravilo« nekam drugam. Doživljamo ogromno čustev, občutkov, celo bolečino, in težko sprejmemo dejstvo, da lahko neposredno in močno vplivamo na svoje telo, medčloveške odnose in življenje. Raje zaupamo zdravnikom, zdravilom, terapevtom, kiropraktikom, celo svojim prijateljem, ne da bi se vprašali, ali se morda lahko pozdravimo sami.

    Bogastvo je v našem sanjanju

    Ko govorimo o telesu ali s telesom, je najbolje govoriti s podobami. To je jezik, ki ga telo razume dosti bolje kot besede. Zaklad leži v nas, je zmeraj dosegljiv, saj biva v našem sanjanju, a se tega sporočila mnogokrat ne zavedamo ali ga ne razumemo. Sanjanje pozna odgovore na naše težave. Lahko razkropi sive oblake, odklene zaklenjena vrata, očisti pajčevine in zaprašena ogledala ter razkrije bogastvo, skrito v vsakem izmed nas.

    Je to res? Ali lahko uporabimo svoje sanje ali podobe, da razjasnimo svoja fizična, mentalna, čustvena in duhovna telesa? Da bi si odgovorili, se je potrebno vprašati, kaj je sanjanje.

    Bitka možganov

    Poenostavljeno lahko razdelimo možgane na levo in desno polovico, ki po stari šegi ne živita v slogi. Leva stran prevladuje v našem mišljenju od začetka »znanstvenega razsvetljenja«. Ravna se po logiki, govoru, abstrakciji, matematiki, fiziki, reševanju problemov. Razmišlja linearno, v zaporedju, racionalno in objektivno. Uči se iz vzrokov in posledic. Nagiba se k podcenjevanju in poniževanju subjektivne desne polovice.

    Le-ta pa je, ravno nasprotno, globoko povezana s telesom in njegovimi spremljajočimi odzivi, občutki in čustvi. Desna polovica interpretira obrazno mimiko in gibanje telesa. Ob tem, da poroča o splošnem videzu in blagostanju ljudi, tudi ugotavlja njihovo globljo čustveno nrav. Deluje trenutno, celostno in intuitivno. Zazna vzorce, oblike in interakcije. Naš nos, na primer, sprejema obliko molekul, ki stopijo vanj. Ušesa vzorce valovanja zvoka. Oči valovno dolžino sevanja. Desna stran sprejema in se tudi odziva na zunanji svet ter spremembe v telesu. V človekovo zavest prinaša skupine vzorcev, oblik in gibanje. Naša interaktivna desna polovica možganov sanja noč in dan. In zakaj ji potem ne priznamo vrednosti? Odgovor je preprost. Leva polovica! Upira se predaji privilegijev. Pravi nam, da je kognicija desne strani samo sanjanje in da je sanjanje le fantazija. Pa je res?

    Sanjanje in fantazija

    Sanjanje in fantazija nista enaka. Leva stran vedno tekmovalno stremi k realizaciji cilja. Zato za lastne potrebe tudi popači naše resnično sanjanje in imaginacijo. Enostaven primer je, ko na primer fantaziramo, kako bi bilo, če bi našega nadrejenega odpustili in nam ponudili njegovo službo. Naša pričakovanja, želje, potrebe in nezadovoljstvo obarvajo fantazijo in njen izid, kar je egoistično.

    Pravo sanjanje ne daje takšne potuhe. Odziva se igrivo kot otrok. Če mu pokažeš grimaso, bo pokazalo jezik. Če vidi lepotico, se bo napolnilo s čudovitim vonjem ali podobo prekrasne pokrajine. Odgovarja zaznavam, toda ne enostavno ali nespametno, temveč neposredno, spontano in kreativno. Takšnemu odgovarjajočemu sanjanju rečemo »aktivna imaginacija«. Nanjo smo pozabili ali pa ne cenimo več podob, ki jih vidimo, zvokov, ki jih slišimo, okusa, ki ga zaznamo … Vendar kljub temu nenehno sanjamo, tudi ko smo budni.

    Kako deluje?

    Predstavljajte si dojenčka, oropanega matere. Joče, joče in rana se prenese tudi v odraslost. Kako mu pomagamo? Z besedami. Govorjenje pomaga. Na žalost pa govor vpliva samo na razum. Ne dotakne se prizadetega telesa, zaklenjene bolečine, ki še vedno hrepeni po materinem mehkem dotiku, glasu njenega ljubkovanja, sijaju njenih oči in nasmeha.

    Besede samo trdneje ovijejo nesrečno zgodbo izgube okoli ranjenega telesa. Ne morejo ga ozdraviti. Praznine se lahko dotaknemo in napolnimo samo z informiranjem desne polovice možganov. Z aktivno imaginacijo jih »nahranimo« z živimi izkustvi, uresničenimi odnosi, sredstvi za življenje, ki jih tako obupno potrebujejo. Na ta način lahko razkrijemo vzorce pomanjkanja, travme iz otroštva in jih spremenimo.

    Kako to poteka?

    Za začetek desna stran možganov v trenutku zazna ljubeče oči terapevta, nežno prisotnost in pripravljenost poslušati. Pozorna prisotnost je že polovica zdravljenja. Nato vas terapevt prosi, da zaprete oči, trikrat počasi izdihnete, in vam da navodila za kratko vizualizacijsko ali domišljijsko vajo. Takšen uvod vas pelje do videnja podob v budnem stanju, ki so pogosto tako intenzivne in jasne kot pri nočnih sanjah. To stanje ni hipnotično ali podobno transu, ste pri polni zavesti in pozorni. Ko poveste, kaj vidite, vam odgovori z aktivnimi podobami in naroči, kaj storiti. Ker so podobe neposredno povezane s telesom, srcem in umom, to omogoči zdravljenje na vseh ravneh. Naj bo to bolezen, sprememba v življenju, težava v službi ali v odnosu. Že z eno samo vajo lahko pride do takojšnje fizične in čustvene spremembe. Desni možgani se kot radio uskladijo z nežnimi frekvencami podob, kar vzbudi čustva in občutke. Razkrije starodavne vzorce pomanjkanja, travme in rane, ki so zamrznjene v nas, in hkrati ponudi možnost, da jih transformiramo. Obilje, bogastvo, kreativnost, veselje, lahkotnost bivanja, ljubezen, usmiljenje, lepota. Vse to izvira iz naše notranjosti, nikoli iz zunanjega sveta.

    Zapomnite si, da želi leva polovica možganov zanikati vse, kar ste prebrali. Desna pa lovi vabo vzorca, podobe, dotika, zvoka, vonja in okusa. Boste nahranili otroka v sebi s svojo domišljijo? Če boste, ne boste le ozdraveli, ampak se boste odprli novim, razburljivim dogodivščinam. Z aktivnim sodelovanjem pri lastnem sanjanju boste našli zakopani zaklad v svojem ognjišču. Tam ležijo vaše zdravje, obilje, sreča in uravnovešeno življenje.

    The School of Images™ (Šola podob) in dr. Catherine Shainberg

    Šolo podob je ustanovila dr. Catherine Shainberg leta 1982 v New Yorku. Uči jezik domišljije za trenuten uvid in spremembo. Njeno znanje sega v zgodnje židovske, sefardične in mediteranske nauke. Zadnja tovrstna učiteljica je bila znana kabalistka Madame Colette Aboulker-Muscat, ki je antične metode prilagodila moderni družbi. Pri njej se je mnogo let učila Catherine Shainberg. V tradiciji Kabale luči je delo v šoli izkustveno. Ne gre za študije tekstov ali permutacije črk (gematrijo). Je čista Kabala, kar pomeni »sprejemanje«. Gre za izkustvo preko opazovanja notranjosti in raziskovanja domišljijskega polja podob (ang. Imagery). Ob osnovni tehniki podob uči dr. Shainbergova tudi več ostalih tehnik za osebno rast (vračanje – Reversing™, življenjski načrt (The Life Plan™), morfologijo, raziskovanje nočnih sanj, molitve, tarot …), da bi bilo življenje čim lepše.

    Dr. Catherine Shainberg je transpersonalna psihologinja, zdravilka, učiteljica in vizionarka. V svoji 40-letni praksi je učila tisoče učencev po svetu in razvila orodja za zdravljenje fizičnih ter čustvenih motenj. Odraščala je v Franciji in Angliji, v Louvru se je izšolala za umetnostno zgodovinarko in diplomirala na pariški univerzi Sorbonne. Leta 1972 je odšla v Izrael, kjer je 10 let študirala Kabalo luči pri Madame Colette Aboulker-Muscat. Učila se je tudi pri Rav Zerbivu, vrhovnem rabinu Orana v Alžiriji, ter pri Rav Kooku, sinu prvega Velikega rabina Izraela, ki je bil najbolj cenjen kabalist 20. stoletja. V tem času je pomagala ranjenim vojakom, bolnikom z rakom ter z mentalnimi boleznimi. Leta 1981 je odšla v New York, doktorirala iz psihologije in pomagala pri znanih skupinah za dialog Davida Bohma. Naslednje leto je ustanovila The School of Images, v kateri še danes aktivno uči in zdravi. Svoje znanje je povzela v knjigi Kabbalah and the power of dreaming, širi pa ga tudi z vsakoletnimi delavnicami po celem svetu.

    Ponosni in veseli smo, da smo sodelovanje z dr. Catherine Shainberg sklenili tudi v Sloveniji, saj ima v mesecu juniju prvo delavnico pri nas. Naj vas leva polovica ne zavede. Zaprite oči, trikrat počasi izdihnite in se pripravite na mogočno raziskovanje sebe s široko zaprtimi očmi.
    Klemen Lipovšek, dr.med.,  Društvo za osebni razvoj SOI Slovenije

    Več informacij:
    The School of Images v Sloveniji: http://soislovenija.wordpress.com

    The School of Images: http://www.schoolofimages.com

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • http://soislovenija.wor...
  • http://www.schoolofimag...
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Ekskluzivno in intervjuji

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Skriti zakladi sanjanja | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,47 seconds