Nova raziskava Evropskega inštituta za hrano in varnost potrošnikov (IHCP) je pokazala, da je prav fruktoza, ki jo je vztrajno zagovarjal slavni francoski dietetik Michel Montignac, tisti najbolj sporni del sladkorja.
Molekula fruktoze, ki skupaj z molekulo glukoze tvori sladkor, je tista, ki v telesu sproži zasvojenost s sladkorjem. Glukoza se v telesu pretvori v energijo in sproži občutek sitosti, fruktoza pa nima jasnega pozitivnega oziroma uporabnega učinka, v možganih pa aktivira občutke, ki sprožijo odvisnost.
Obenem pa negativno vpliva na proizvajanje inzulina in zmoti naravne procese presnavljanja. Fruktoza je sicer sladkor, ki je v sadju in poskrbi za njegov prijeten okus, toda kot navajajo avtorji raziskave, ga lahko kljub temu uživate brez skrbi. Količina fruktoze v njem je namreč majhna in ni primerljiva z ravnjo v industrijskih izdelkih in gaziranih pijačah.
Glede sadja je nujno treba povedati, da šteje kot sadje samo sveže, nepredelano sadje, v obliki celega sadeža, ne pa izstisnjen sok iz sadja. Tudi celega sadja si ni dobro privoščiti preveč, medtem ko pasterizirani sokovi, sadne ploščice, suho sadje, sadni jogurti, marmelade, kompoti, deserti s 'sadnim' prelivom, umetne pijače z okusom sadja in ostala umetna hrana, kjer je sadje omenjeno, da pritegne kupce, niso sadje, zato se jim na daleč izognite.
Vir: druzina.enaa.com
|