NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Biodinamično kmetijstvo in zakopavanje govejih lobanj   
    sobota, 25. junij 2011 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Na internetu lahko preberemo, da je biodinamično kmetijstvo najboljše od vseh vrst načinov pridelovanja hrane. Res jih je potrebno pohvaliti, da ne uporabljajo kemičnih škropiv, da imajo veliko znanja o zeliščih in njihovih pozitivnih učinkih pri gojenju rastlin… Toda kaj to celostno dobrega prinese naravi, če biodinamiki pri svojem delu izkoriščajo in zlorabljajo živali.

    Naravnost primitivne in zastarele so nekatere njihove kmetijske metode, kar lahko preberemo v knjigi Preparati, avtorice Mete Vrhunc, npr: »Za izdelavo preparatov uporabljamo živalske organe brez prekuhavanja, dezinfekcije, zamrzovanja ipd. Le takšni naravni organi lahko v času zorenja preparata opravljajo podobno funkcijo kot so jo v organizmu žive živali in pomembno prispevajo h koncentraciji energij v preparatih.

    Preparat gnoj iz roga naredimo iz kravjega gnoja. Preparat posreduje tlom koncentrirano gnojilno in oživljajočo moč. Rastline se na tleh, ki smo jih poškropili z njim, bolje povežejo s silami Zemlje in naredijo bistveno več korenin. Najboljši kravji gnoj dobimo od živali v času, ko Luna potuje pred ozvezdjem Leva ali Device, gnoj je še posebno dober, če je od breje živali, ki smo jo krmili s senom ali ovseno slamo. Za polnjenje so primerni le rogovi krav, ki so vsaj enkrat telile.«

    Glede uporabe rogov je vsak komentar odveč, kako pa je s kravjo gnojnico, je res tako blagodejna za zemljo? V nemškem članku Smrtonosni gnoj povzroča izumiranje vrst, piše: »Zoolog, evolucijski biolog in ekolog Josef H. Reichholf je dokazal, kar nihče ni imel za možno: ne industrija, ne avtomobilski izpuhi, ne močna pozidava niso krivi za izumiranje vrst, temveč poljedelstvo s svojo gnojnico.

    V Nemčiji pod neusmiljenimi pogoji letno vzredijo 15 milijonov govedi in 24 milijonov svinj. Kaj naredi človek z gnojnico, ki jo proizvede teh 15 milijonov govedi in 24 milijonov svinj? Polije jo po polju. In to ne ostane brez posledic. Dušik, ki ga vsebuje gnojnica, zaduši rastlinske in živalske vrste.« Tu bi lahko še dodali, da gnojnica ubije nešteto malih živalic, mikroorganizmov v zemlji, ki imajo izredno pomembno vlogo pri pripravi tal, da lahko rastline čimbolj uspevajo.

    Tudi pri nekaterih drugih preparatih biodinamiki uporabljajo živalske ovojnice. Pri izdelavi kamiličnega preparata denimo uporabijo  govejo srednje črevo, pri ustvarjanju rmanovega preparata pa se poslužujejo celo mehurjev evropskega jelena. Neka bivša biodinamičarka je dejala, da od naših lovcev ni dobila jelenovega mehurja, zato sta z možem morala odpotovati celo v Italijo, da sta prinesla domov del trupla živali. Kmalu se ji je vse skupaj uprlo, zato je opustila ta način kmetovanja.

    Ugotovila je, da to še zdaleč ni najboljše kmetijstvo na tem planetu, kjer njihovi privrženci dojemajo živali kot blago na tržnici. V omenjeni knjigi celo piše, da »… človeka, ki kot edino bitje z razumom in sposobnostjo ljubezni, preparate ob pravem času in na pravi način izdela…«. Za biodinamike torej živali niso bitja z razumom in s sposobnostjo ljubezni.

    Na stotine raziskav po celem svetu potrjuje ravno nasprotno. Žalostno je, da je sploh potrebno delati raziskave o čustvenem življenju živali, če nam že samo njihovi grozoviti kriki v klavnici povedo vse. Nehajmo se sprenevedati, da živali niso živa bitja, ki občutijo enako kot ljudje.

    Pika na i pa je njihov preparat iz hrastovega lubja. Citiram iz knjige: »… lubje zori v lobanji domače živali. Najbolj primerna je lobanja goveda, lahko pa uporabimo tudi lobanjo konja, koze, ovce ali svinje.« Če so živalske lobanje res tako energetsko polne, zakaj jih biodinamiki ne priporočajo ljudem s pomanjkanjem energije? Da jih izobesijo po svojih domovih in pisarnah, da jih namestijo pod posteljo za boljše spanje. Resnica je povsem nasprotna. Kako lahko iz trupel živali, ki so jih okrutno zaklali, pričakujemo pozitivne energije?  

    Vsak kmet ima svoje skrbi. Meta Vrhunc je v omenjeni knjigi zapisala kaj je ena od glavnih skrbi biodinamikov: »Časi niso preprosti. Na eni strani zemlja in rastline preparate vse bolj potrebujejo, na drugi strani pa je kravjih rogov vse manj in preskrba z drugimi živalskimi ovojnicami težavna.«

    Je to res najboljše kmetijstvo na svetu, če ti je prioritetna skrb kako pridobiti trupla od umorjenih živali?

    Katja Vrbovšek, Celje

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Biodinamično kmetijstvo in zakopavanje govejih lobanj | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Biodinamično kmetijstvo in zakopavanje govejih lobanj

    Prispeval/a: Danilo6 dne sobota, 25. junij 2011 @ 15:45 CEST

    Obstajata dve preprosti alternativi.

    Gnojnica je v glavnem urin in tako kot pri živalih kot pri ljudeh, je bogat z dušikom, ker je tako koncentrirana požge rastline. Najbolje bi bilo če bi se pravilno kompostirala, potem bi postala zelo koristno gnojilo, ki bogati življenje v tleh.

    Gnoj (ne gnojnica), ki se ga uporablja za roge, naj bi bil od živali iz ekološke reje.

    Glede ostalih pripravkov, se je pojavila dobrodošla alternativa, ki deluje isto, če ne bolje. In sicer, da se za ovojnice uporablja veje dreves. Če citiram »Z velikim veseljem smo ugotovili, da so vegetabilni preparati tistim iz živalskih ovojnic enakovredni.«

    Več o Izdelovanju vegetabilnih preparatov tukaj. http://www.ajda-vrzdenec.si/l3.asp?L1_ID=9&L2_ID=78&L3_ID=243&LANG=slo

    Pomisleki so upravičeni, rogovi se dobijo takrat ko žival ubijejo za meso ali v idealnem primeru ko žival umre naravne smrti, in rogovi trajajo leta.
    Pripravki delujejo, čeprav metod ne razumemo popolnoma. Na srečo jih lahko naredimo s pomočjo dreves, saj veje zrastejo ponovno.
    Kar se tiče, najboljše kmetijstvo, čas bo pokazal ali to drži :-)



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,45 seconds