NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Predstavitev koledarja Europe Donne 2012   
    sreda, 9. november 2011 @ 22:30 CET
    Uporabnik: Sonce

    PREDSTAVITEV KOLEDARJA EUROPE DONNE 2012

    Rak dojk ... kljub ozaveščanju še vedno tabu


    Europa Donna Slovenije je v Festivalni dvorani predstavila nov koledar za leto 2012, ki ga je v sodelovanju z Visoko šolo za storitve pripravila Sekcija mladih bolnic Europa Donne Slovenija. Modeli za koledar so bile mlade bolnice, ki so uspešno premagale raka dojk in danes živijo ”normalno” življenje.

    Europa Donna želi s tem projektom opozoriti na pomembnost ohranjanja pozitivne samopodobe posameznika kljub bolezni in skuša podirati tabuje, ki v povezavi z boleznijo v slovenski družbi še obstajajo – rak dojk je ozdravljiva bolezen. Za hitro okrevanje in čim lažjo vključitev v ”normalno” življenje po prestani bolezni pa vsaka bolnica potrebuje podporo svoje okolice, strokovno psihosocialno pomoč in primerno zdravljenje. Za vse to se s svojimi aktivnostmi zavzema Europa Donna Slovenija.

    Na leto v Sloveniji za rakom dojk zboli okoli 1150 ženski in 10 moških. Šest odstotkov od vseh bolnic z rakom dojk je mlajših od 40 let. Mlade bolnice se hkrati z boleznijo bojujejo še z vrsto drugih težav: mnogokrat so na začetku poklicne poti, mnoge si še niso ustvarile družine, so še brez otrok ali skrbijo za majhne otroke. Na preizkušnji so partnerske zveze, prizadeta je njihova samopodoba.

    Pred žensko, ki se sooči z diagnozo raka dojk se pojavijo številna težko rešljiva vprašanja. Poleg negotovosti, ki jo prinaša bolezen in prizadevanja za najboljše zdravljenje, je potrebno razmišljati tudi o prihodnosti.

    Za vse je izjemno pomemben celosten pristop k bolezni, ki bolnici pomaga, da hitro okreva, se sooči s svojo novo podobo ter se hitro vklopi nazaj v ”normalno” življenje in pri tem ohrani pozitivno samopodobo, nadaljuje kariero in naprej gradi svojo družino in svoje socialno življenje.

    Letos so se v Sekciji mladih bolnic Europe Donne Slovenija odločili, da za osveščanje o težavah, s katerimi se soočajo bolnice, in povečanju zavedanja o pomembnosti preventive, samopregledovanja že v mladih letih, pripravijo koledar, v katerem kot modeli nastopajo mlade bolnice, ki so bolezen uspešno premagale ali se z njo še bojujejo, a kljub temu živijo »normalno« življenje.

    Želijo razbiti še en tabu in pokazati slovenski družbi, da je življenje po raku in z rakom prav tako lepo in da se s pozitivno naravnanostjo lahko premaga marsikatero oviro v življenju. Pravijo, da so to naredile za vse, ki so že šli po tej poti in da vlijejo pogum tistim, ki se z boleznijo pravkar soočajo.

    Izpeljavo projekta so nam omogočili Oddelek za fotografijo Visoke šole za storitve, ki je sodeloval pri oblikovanju projekta in pripravila fotografije ter koledar oblikovala, RTV Slovenija in Opera Balet, ki sta posodila kostume, Festivalna dvorana, ki je dala na voljo prostor, Stevo, ki je poskrbel za ličenje in frizure, Grafika Gracer, ki je koledarje natisnila, in Roche, dolgoletni podpornik Europa Donne Slovenija.

    Dodatne informacije: Europa Donna, Slovensko združenje za boj proti raku dojk
    telefon 01 231 21 01, 041 600 803
    elektronska pošta europadonna@europadonna-zdruzenje.si
    spletno mesto www.europadonna.si
    Facebook www.facebook.com/europa.donna.slovenija

    EUROPA DONNA – Slovensko združenje za boj proti raku dojk

    Slovensko združenje za boj proti raku dojk Europa Donna je samostojna, neodvisna, neprofitna organizacija civilne družbe. Povezuje zdrave ženske, bolnice z rakom dojk, moške in strokovne institucije v Sloveniji v boju proti raku dojk. Je članica evropske zveze in zagovarja 10 njenih ciljev. Glavni cilj slovenskega združenja za boj proti raku dojk je vsem ženskam v Sloveniji zagotoviti enake možnosti za zgodnje odkritje bolezni, takojšnje in učinkovito zdravljenje in rehabilitacijo.

    10 ciljev evropske zveze Europa Donna, ki jih uresničuje tudi Slovensko združenje:


    1. Širi in izmenjuje informacije o raku dojk po Evropi in v svetu.
    2. Obvešča o boleznih dojk.
    3. Poudarja pomen ustreznega pregledovanja in zgodnjega odkrivanja raka dojk.
    4. Prizadeva si za najboljše zdravljenje.
    5. Prizadeva si za popolno oskrbo pred zdravljenjem in po njem.
    6. Podpira ustrezno dodatno izobraževanje zdravstvenih strokovnjakov.
    7. Podpira kakovostno strokovno obravnavo in pospešuje njen razvoj.
    8. Trudi se za stalno posodabljanje medicinske opreme.
    9. Skrbi, da ženske kar najbolje razumejo vse predlagane načine zdravljenja, da sodelujejo v kliničnih študijah in da lahko uveljavijo pravico do dodatnega strokovnega mnenja.
    10. Podpira raziskave o raku dojk.

    SEKCIJA MLADIH BOLNIC EUROPE DONNE
    Mlajše bolnice se hkrati z boleznijo bojujejo še z vrsto drugih težav - z odsotnostjo z dela začetku ali na vrhuncu svoje kariere, s skrbjo za majhne otroke ali s strahom, da otrok po zdravljenju ne bodo mogle imeti, s prizadeto samopodobo in drugimi duševnimi in v današnjem času vse prevečkrat tudi finančnimi stiskami. Ker večji del bolnic za rakom dojk zboli po petdesetem letu, je tudi največ preventivnih dejavnosti, raziskav in pozornosti nasploh namenjeno bolnicam te starostne skupine.

    A bolezen ne izbira in vse pogosteje prizadene tudi mlajše. Ravno zato se je na konferenci o raku dojk v Berlinu aprila 2008 rodila ideja, da znotraj združenja Europa Donna nastanejo sekcije, namenjene mlajšim bolnicam. Za zdaj so jo poleg nas uresničili le še v Švici ter na Cipru. Sekcija želi mlajšim bolnica nuditi predvsem oporo in pomoč pri specifičnih problemih. Hkrati pa želi tudi mlade ozavestiti in izobraziti, da pri raku dojk ne gre le za bolezen starejših in da je preventiva potrebna tudi pri njih.

    Za mlajše ženske je redno mesečno samopregledovanje dojk toliko bolj pomembno, ker presejalnih preiskav zanje ni, saj mamografija pri tkivu mlajših dojk ne daje dovolj zanesljivih rezultatov. Naslednja težava pa je, da morda celo zdravnik pri mlajši ženski sploh ne pomisli na možnost raka dojk. Lahko jih na primer pripišejo kar hormonskim motnjam. Ženskam, ki čutijo, da se z njimi nekaj dogaja, da je nekaj narobe, svetujemo, naj bodo vztrajne. Če jim zdravnik ne prisluhne, naj se obrnejo na Europo Donno. Skupaj bomo poskušali najti rešitev.

    VIST
    Visoka šola za storitve

    Visoka šola za storitve je bila po večletnem delu in več mednarodnih izmenjavah ustanovljena leta 2007, ko je bil v okviru Oddelka za kozmetiko tudi akreditiran njen prvi program - dodiplomski študij kozmetike, edini v Sloveniji. Na ta način se je začela uresničevati vizija ustanoviteljev šole, da bi trgu ponudili sodobne in evropsko primerljive dodiplomske programe - predvsem na področjih, ki v Sloveniji niso ali pa so slabše zastopana.

    Na program Kozmetika smo še posebej ponosni, saj se je izobraževanje na tem področju doslej končalo s srednjo šolo - brez možnosti nadaljevanja izobraževanja na višji stopnji, čeprav to ni odražalo dejanskih potreb na trgu delovne sile. Razvoj novih programov se s tem seveda ni ustavil - leta 2008 je šola pridobila akreditacijo za njen drugi program - dodiplomski študij fotografije, prav tako edini v Sloveniji. Pri njegovi pripravi so poleg velikih slovenskih imen s podrtočja fotografije sodelovali tudi tuji strokovnjaki.

    Ponosni smo da naše študente poučujejo odlični predavatelji, habilitirani v visokošolske učitelje! Strogim s strani države predpisanim merilom za habilitacijo namreč lahko zadostijo le največji strokovnjaki na svojem področju.

    Šola sodeluje z uglednimi slovenskimi in tujimi strokovnjaki, ki bodo našim študentom prenašali najnovejša znanja s svojih področij.
    VIST je vpisana v razvid raziskovalnih organizacij pri ARRS. V okviru VIST deluje raziskovalna skupina Zdravo življenje. V okviru sestave VIST pa deluje tudi Inštitut za nutricionistiko.

    Enovit triletni študij fotografije je nastal na osnovi mednarodne primerjave, vendar tako, da je prilagojen za slovenski prostor, predvsem zaradi potrebe po širokem razponu tehničnih in umetniških znanj. To je doseženo z uravnoteženim predmetnikom prvega in drugega letnika, kjer je študent seznanjen z vsemi vidiki fotografske produkcije, ter velikim številom izbirnih predmetov v tretjem letniku, ki omogočajo bolj specifično profiliranje študenta. S tem je omogočena specializacija v izbranih smereh, ni pa nujna, saj študent lahko ohranja širok in hkrati poglobljen pregled študijskih znanj.

    Cilj programa je dobro usposobiti študente za delo v praksi – samostojno ali v timih tako, da bodo obvladali vse faze in vidike fotografske produkcije, vključno z vidiki trženja, komunikacije z naročniki, multimedijev, oblikovanja ipd. Program namenja veliko pozornosti usposabljanju za samostojno in timsko delo v praksi.

    Študente fotografije poučujejo odlični, mednarodno uveljavljeni predavatelji, ki so že habilitirani ali pa so v postopku habilitacije v visokošolske učitelje, kot so doc. Arne Hodalič, viš. pred. mag. Borut Furlan, viš. pred. dr. Sarival Sosič, mag. Tomaž Lauko, pred. Rajko Bizjak, pred. mag. Veselka Šorli Puc, viš. pred. mag. Meta Krese, pred. Duško P. Štefanec, mag. Tanja Verlak, viš. pred. mag. Jaka Repanšek, gostujoča predavatelja Saša Hess, Dragan Arrigler in drugi.

    Nosilci predmetov za posamezne specifične vsebine v okviru predmetov povabijo k sodelovanju najboljše domače in tuje strokovnjake za posamezne vsebine. Tako je v š.l. 2009/10 sodelovalo več uveljavljenih domačih gostov, med tujimi pa bi posebej izpostavili Christopherja Morrisa in Rona Haviva. Z namenom izmenjave predavateljev smo sklenili tudi dogovor s svetovno uveljavljeno fakulteto FAMU iz Prage.

    SLOVENSKO ZDRUŽENJE ZA BOJ PROTI RAKU DOJK – EUROPA DONNA

    Slovensko združenje za boj proti raku dojk Europa Donna je samostojna, neodvisna, neprofitna organizacija civilne družbe. Povezuje zdrave ženske, bolnice z rakom dojk, moške in strokovne institucije v Sloveniji v boju proti raku dojk. Je članica evropske zveze in zagovarja njenih 10 ciljev. Glavni cilj Slovenskega združenja za boj proti raku dojk je vsem ženskam v Sloveniji zagotoviti enake možnosti za zgodnje odkritje bolezni, takojšnje in učinkovito zdravljenje in rehabilitacijo. Poleg tega pa skrbi za nenehno ozaveščanje o pomembnosti preventive – zdrav način življenja in samopregledovanje od mladih let dalje ter presejalni programi po 50. letu starosti.

    Europa Donna je ena izmed pomembnih neodvisnih neprofitnih organizacij v širšem evropskem prostoru. Evropska zveza Europa Donna je bila ustanovljena leta 1994 na pobudo prof. Umberta Veronesija, ki je velik del svojega življenja posvetil izboljševanju kirurgije raka dojk. Bil je pionir tega področja ter ustanovitelj Evropskega inštituta za onkologijo, Evropske šole za onkologijo, Evropskega društva kirurške onkologije in EUSOME - strokovne organizacije za obravnavo bolezni dojk. Poleg tega pa je bil nekaj časa tudi italijanski minister za zdravje.

    Slovenija se je že leta 1992 pridružila prvi pobudi za ustanovitev gibanja Europa Donna in je bila med 20 ustanovnimi članicami na ustanovni skupščini Europe Donne leta 1994 v Milanu. Evropska zveza Europa Donna si je že ob začetku svojega dela zastavila 10 ciljev z namenom, da bi vse ženske v Evropi imele enake možnosti za zgodnje odkrivanje, zdravljenje in rehabilitacijo raka dojk, najpogostejšega raka pri ženskah. Europa Donna se zavzema tudi za vzpostavitev drugih presejalnih programov in osvešča o pomembnosti zdravega načina življenja. Danes Europa Donna povezuje že 46 nacionalnih forumov in tesno sodeluje s strokovnjaki s področja bolezni dojk in odgovarjajočimi institucijami v Evropski uniji.

    10 ciljev Europe Donne


    Europa Donna, Slovensko združenje za boj proti raku dojk uresničuje 10 ciljev evropske zveze Europa Donna, vrstni red uresničevanja ciljev si postavlja sama.


    1. Širi in izmenjuje informacije o raku dojk po Evropi in v svetu.
    2. Obvešča o boleznih dojk.
    3. Poudarja pomen ustreznega pregledovanja in zgodnjega odkrivanja raka dojk.
    4. Prizadeva si za najboljše zdravljenje.
    5. Prizadeva si za popolno oskrbo pred zdravljenjem in po njem.
    6. Podpira ustrezno dodatno izobraževanje zdravstvenih strokovnjakov.
    7. Podpira kakovostno strokovno obravnavo in pospešuje njen razvoj.
    8. Trudi se za stalno posodabljanje medicinske opreme.
    9. Skrbi, da ženske kar najbolje razumejo vse predlagane načine zdravljenja, da sodelujejo v kliničnih študijah in da lahko uveljavijo pravico do dodatnega strokovnega mnenja.
    10. Podpira raziskave o raku dojk.

    Europa Donna, Slovensko združenje za boj proti raku dojk si že od ustanovitve 1997 leta s trdim delom in številnimi aktivnostmi na različnih področjih prizadeva v boju proti raku dojk - najpogostejšem raku pri ženskah.

    Ozaveščanje
    Najpomembnejši cilj slovenske Europe Donne je povečati osveščenost o raku dojk v Sloveniji. Tako Europa Donna že 11 let zapored izdaja Novice Europa Donna, ki izhajajo štiri krat letno. Europa Donna za osveščanje skrbi tudi z organizacijo različnih posvetov, seminarjev, predavanj in srečanj po Sloveniji, ki so posvečeni raku dojk, možnostim zdravljenja in celostne rehabilitacije.

    Prav tako osvešča po telefonu, z osebnimi stiki, po elektronski pošti, o pomembnosti zdravega življenjskega sloga, rednega mesečnega samopregledovanja dojk ter presejalne mamografije vsaki dve leti po petdesetem letu, oziroma vključitev v državni program DORA. Združenje vsako leto pripravlja tudi humanitarne teke in številne druge aktivnosti v okviru rožnatega oktobra – mesec boja proti raku dojk.

    Pomoč v stiski
    V vseh teh letih pomemben del dejavnosti Europe Donne predstavlja pomoč v stiski bolnicam, njihovim svojcem in prijateljem. Pomoč je na voljo prek štirih svetovalnih telefonov, pomemben del pomoči v stiski pa predstavljajo tudi pogovori in osebna svetovanja. Nemalokrat se bolnice znajdejo tudi v finančni stiski, kjer Europa Donna skupaj s podporniki, če je le mogoče, priskoči na pomoč.

    Posodabljanje medicinske opreme
    Europa Dona z različnimi akcijami zbiranja sredstev skrbi za posodabljanje medicinske opreme. Leta 2005 je s pomočjo več kot 100 večjih podpornikov in domala vse slovenske javnosti izpeljala odmevno humanitarno akcijo zbiranja sredstev za mamotom, ki je sicer nameščen na Onkološkem inštitutu, vendar ga uporabiljajo za vse ženske iz Slovenije, če tako svetujejo strokovnjaki. Med medicinsko opremo, ki jo je Europa Donna poklonila s pomočjo številnih podpornikov, so tudi roloskop za Onkološki inštitut in 14 negatoskopov - naprav za lažje odčitavanje rentgenskih slik - za bolnišnice po vsej Sloveniji.

    Skupaj s svojimi podporniki so darovali sredstva za linearni pospeševalnik Onkološkega inštituta in za CT za Klinični center. Organizirali so akcijo za zbiranje sredstev za nakup novega ultrazvočnega aparata za pregledovanje dojk za Splošno bolnišnico Maribor, se priključili akciji zbiranja sredstev za CT za Splošno bolnišnico Celje, ter prispevali sredstva za nakup sonde za ultrazvok dojk za Onkološki inštitut v Ljubljani.

    Zbirali so sredstva za nakup miz in stolov za ambulantno kemoterapijo na OI in nabavili monitorja za ambulanto dojk za UKC Maribor. Donirali so sredstva za adaptacijo stavbe »C« OI. Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani in Mariboru smo podarili silikonska modela dojk. Skupaj donirana sredstva za opremo od leta 2005 do leta 2010 znašajo 600.899,00 evrov.

    Monitoring, opozarjanje na nepravilnosti in konstruktivno sodelovanje
    Europa Donna spremlja aktivnosti zdravstvene politike in institucij, ki so vpete v obravnavo raka dojk. Glede na zbrane podatke zahteva rešitve, ki prinašajo enakopravno strokovno obravnavo vseh bolnic in bolnikov. Poleg tega si prizadeva za ustvarjanje in sprejemanje zakonodaje, ki prinaša nove, boljše rešitve v zdravstveni sistem.

    Europa Donna je bila tako vključena v pripravo številnih zakonov s področja zdravstvenega varstva. Zadnja uspešna akcija ZZZS in Europe Donne – Navodila za ravnanje zavarovancev v času začasne zadržanosti od dela naj prispevajo k čimprejšnji ozdravitvi in rehabilitaciji ter vrnitvi zavarovancev na delovno mesto. Sodeluje in se povezuje z drugimi organizacijami civilne družbe.

    Več o Slovenskem združenju Europa Donna na www.europadonna.si.

    Več o evropski zvezi Europa Donna (The European Breast Cancer Coalition) na www.europadonna.org.

    Dodatne informacije: Europa Donna, Slovensko združenje za boj proti raku dojk
    telefon 01 231 21 01, 041 600 803
    elektronska pošta europadonna@europadonna-zdruzenje.si
    spletno mesto www.europadonna.si
    Facebook www.facebook.com/europa.donna.slovenija

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • europadonna@europadonna...
  • www.europadonna.si
  • www.facebook.com/europa...
  • www.europadonna.si
  • www.europadonna.org
  • europadonna@europadonna...
  • www.europadonna.si
  • www.facebook.com/europa...
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Predstavitev koledarja Europe Donne 2012 | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,59 seconds