NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Poskusite kaj novega   
    sreda, 19. december 2007 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Dario Cortese v novi Vivi www.viva.si

    Obdobje pred, med in celo po praznikih  je čas sladic. Ampak nekatere znajo biti težke in če jih ne predihamo dobro, nas poredijo in sploh obtežijo naše počutje. Poleg tega njihova zbirka belo prečiščenih sestavin ne vpliva najbolj spodbudno na zdravje, zato ni odveč, če namesto klasike pripravimo kaj drugega.

    Obstaja nemalo receptov za bolj zdrave in celo izrazito zdrave sladice, pripravljene iz naravnih in nepredelanih sestavin. Moka, zmleta iz celega žitnega zrna, naravne maščobe, naravna sladila, suho sadje in začimbe so le nekatere od njihovih zdravih sestavin.

    Zato sta pristopa k pripravi zdravih sladic dva: lahko bolj ali manj sledimo klasičnim receptom, le da namesto klasičnih sestavin uporabimo čim manj predelane, to ali ono celo izpustimo in namesto z belim sladkorjem sladek okus poudarimo z naravnimi sladili, predvsem s suhim sadjem. Druga možnost predvideva, da si sladice preprosto izmislimo in ustvarimo kaj novega.

    Poleg tega se ne ustrašimo maščob: naravne maščobe, pa čeprav nasičene, kot so na primer maslo, smetana in kokosova maščoba, se celo v kuhanih in pečenih jedeh izkazujejo z ne kaj prida zmanjšano hranilno vrednostjo. Če je le možno, izberemo ekološko pridelane sestavine, ki so kakovostnejše in hranilnejše od konvencionalnih.

    »Alternativne« sladice, pripravljene iz naravnih, čim manj predelanih sestavin, imajo zanimivo lastnost, da namesto posladka igrajo vlogo glavne, če ne kar edine jedi v obroku. Niso pretirano sladke, lahko jih snedemo več in se kljub temu, pravzaprav prav zato, imenitno počutimo.

    Z izjemo sadnih solat in podobnih sladic s svežim sadjem se ob njih prileže skodelica čaja, ki je za slovesne namene lahko prav zanalašč zeleni ali oolong in to ne najcenejši. Nadvse primeren je tudi kakovostnejši japonski sencha čaj, ki ga pripravimo močnejšega in gosto zelenega. Toda s čajem te vrste lahko pripravimo tudi kak posladek.

    Zavitek z bananami
    Za pol kilograma vlečenega testa – poleg običajnega je v trgovinah na voljo tudi testo, pripravljeno iz polnovredne moke – potrebujemo 1 kg sirarske skute, 1,5 kg olupljenih in tanko narezanih banan, 0,5 kg rozin, žlico strtih kardamomovih semen in žlico cimeta v prahu.

    Sestavine nadeva damo v veliko skledo in jih dobro zmešamo. Vlečeno testo, navadno pol kilograma testa sestavlja 5 listov, položimo na delovno površino. Na vsako razporedimo del nadeva in ga skušamo enakomerno razporediti po vsej razpoložljivi površini. Približno 5 cm robov testa pustimo brez nadeva.

    Levi in desni rob zapognemo nad nadev in zavitek zvijemo od spodnjega roba proti zgornjemu. Vsakega sproti položimo na pekač, pomaščen z maslom. Po vrhu zavitkov razporedimo tanke rezine masla, nato pa damo pekač v pečico, ogreto na 200 oC. Pečemo dobrih 30 minut oziroma toliko časa, da površina zlato porumeni.

    Rožičevo pecivo
    Temeljni možnosti sta dve, vzhajana in ne. Druga je čvrstejša, prva rahlejša. Če namesto navadnega pecilnega praška uporabimo pecilni prašek z vinskim kamnom, pecivo ne bo imelo okusa po fosfatih, ki jih poleg sode bikarbone vsebuje navadni pecilni prašek.

    V veliki skledi zmešamo 1 kg moke, zmlete iz celega žitnega zrna, 1 kg rožičeve moke, 1 kg drobno nastrganih jabolk, 20 dag stopljenega masla ali 2 dl oljčnega olja, ščepec soli in 2 žlici pimenta. Med mešanjem po malem dolivamo vodo ali sirotko, da nastane gosta zmes, ki jo lahko, vendar ne brez posebnega prizadevanja, bolj ulijemo kot pa stresemo v primerno velik pekač.

    Tega smo pred tem pomastili z maslom ali nanj položili papir za peko. Če za pripravo testa uporabimo pecilni prašek – za zgornjo količino ga potrebujemo 3 zavitke ali 50 g pecilnega praška z vinskim kamnom –, testo zmešamo s čimbolj vročo vodo ali sirotko.

    Pekač položimo v pečico, ogreto na 180 oC, in pečemo približno 30 minut oziroma toliko časa, da površina postane zlato rjava.

    Orehove kroglice z dateljni
    Priprava te sladice je zelo preprosta, kroglice pa so tako neznansko okusne, da zlahka zvalimo v prebavila eno več.
    Orehe zmeljemo, dateljne namočimo za nekaj ur, jih nato izkoščičimo in zmeljemo v multipraktiku ali mesoreznici, ki se kljub imenu izkaže kot nadvse primerna za to nalogo.

    Zatem približno enaki količini orehov in dateljnov zmešamo - in to je bolj ali manj vse. Kroglice le še povaljamo v zmletih orehih, jih naložimo na krožnik ali v večjo posodo ter poskrbimo za poostreno varstvo stvaritve.

    Sadna krema iz suhega sadja z jabolki
    V večjo posodo damo po skodelico suhih sliv, marelic, rozin in dateljnov ter zalijemo z dovolj vode, da stoji centimeter do dva nad sadjem. Pustimo čez noč. Naslednji dan tekočino odlijemo in jo shranimo. Sadje damo v visoko posodo – tisto s koščicami predtem izkoščičimo –, prilijemo malo tekočine, v kateri se je namakalo, ter zmešamo s paličnim mešalnikom.

    Med mešanjem po potrebi dolivamo tekočino, tako da dobimo gosto, homogeno kremo, ki jo po želji začinimo z zmletim muškatnim oreškom ali koriandrom. Naložimo jo v skodelice in v vsako umešamo na koščke narezanega jabolka.

    Riž s kokosom
    V posodi segrejemo dve žlici kokosove maščobe, dodamo po žličko semen komarčka in janeža ter žlico kurkume v prahu. Nekajkrat premešamo, nato v posodo stresemo skodelico nepoliranega riža katere koli sorte in skodelico kokosove moke. Na zmernem ognju mešamo 2 do 3 minute, nato umešamo žlico cimeta v prahu ter zalijemo s 4 skodelicami vode.

    Pustimo, da zavre, nato zmanjšamo ogenj in na nizkem ognju - odvisno od sorte riža - kuhamo od 20 do 40 minut oziroma toliko časa, da se raven riža in tekočine izenačita. Takrat ugasnemo ogenj in pustimo riž v pokriti posodi še vsaj 30 minut, da vsrka tekočino. Nato jed naložimo v skodelice in jo po želji osladimo z medom ali najbolj rjavim sladkorjem.

    Korenčkovi polpeti z žitnimi kosmiči
    Skodelico kosmičev stresemo v posodo in prelijemo z vodo. Pustimo vsaj 2 uri, nato prilijemo še malo vode, posodo pokrijemo, zavremo, odstavimo z ognja in pustimo stati vsaj 15 minut. Medtem drobno nastrgamo korenček, ki naj ga bo za 2 skodelici. V poštev ne pride samo navaden oranžni korenček, ampak tudi rumeno korenje, ki se pri pripravi sladic nasploh imenitno obnese.

    V posodi segrejemo 2 žlici masla, dodamo korenček in na zmernem ognju dušimo od 10 do 15 minut, da se korenček zmehča. Nato zmešamo kosmiče in korenček, dodamo žlico zmletega koriandra in skodelico suhega sadja, na primer drobno narezanih dateljnov ali rozin. Maso po potrebi zgostimo z malce moke, zmlete iz celega žitnega zrna. Zatem oblikujemo polpete in jih zlato rumeno spečemo na maslu.

    Nakaljena pšenica z lešniki
    Pšenico katerekoli podvrste (v zadnjem času je zelo priljubljena pira ali prapšenica, naj je eno- ali dvozrnica) in kamut v kozarcu ali kalilniku nakalimo po splošnem postopku. Ko je kalček dolg od 2 do 3 milimetre, pšenico še zadnjič speremo in zmeljemo na, naj bo imenu oproščeno, mesoreznici, ki je zelo primerna naprava za tovrstna opravila. Podobno uporabna sta sokovnika s predpono green- in norwalk.

    Nato zmešamo približno enake količine zmlete pšenice, zmletih lešnikov in po želji še namočenega in zmletega suhega sadja po izbiri. Začinimo z zmletim koriandrom. Raje kot eno veliko skledo si naložimo dve, vendar manjši.

    Suho sadje z začimbnimi kakavovimi omakami
    V nasprotju s splošnim prepričanjem kakav ni nujno sladek in je sploh lahko še posebno gostljate narave. V tem primeru in z dodanimi začimbami pride zelo prav kot omaka, v katero pomakamo suho sadje, ga počasi žvečimo in okušamo ter se pri tem pomenkujemo o teh in drugih pomembnih prehranskih rečeh.

    Karseda kakovosten in nearomatiziran kakav v prahu postopoma vmešamo v toplo vodo, da dobimo gosto maso. Pripravimo več skodelic, v katere damo po približno 1 dl gostega kakava. V eno vmešamo žlico karseda na drobno sesekljanega svežega ingverja, v drugo po žličko zmletega cimeta in kardamoma, v tretjo pol žličke čilija v prahu, v četrto …

    Dobro premešamo in pustimo vsaj dve do tri ure, da se arome razširijo po kakavu. Medtem v skledo ali na pladenj naložimo mešanico suhega sadja. Nato se spravimo na veselo delo, tako da suho sadje pomakamo v omake in ne žvečimo prehitro.

    Bananova krema z zelenim čajem
    Zvrhano žličko lističev *censored*amushi sencha čaja vsaj uro namakamo v pol kozarca sveže sirotke ali vode. Nato v ozko, visoko posodo narežemo dve banani, dodamo namočene čajne lističe s tekočino vred in zmešamo s paličnim mešalnikom. Po potrebi med mešanjem prilijemo še malo sirotke ali vode. V kremo umešamo dve žlici rozin ter ponudimo v visokih kozarcih s kepico sladoleda.

    *censored*amushicha ali *censored*amushi sencha je posebna vrsta zelenega čaja, katere osnova so najkakovostnejši lističi, podobno kot za kakovostno sencho, le da jih med obdelavo soparijo od dva- do trikrat dlje. Zato se lističi v vroči vodi malone raztopijo in so nadvse primerni za pripravo kulinaričnih izmišljij z zelenim čajem, tako v obliki lističev kot preliva. Drugi primerni čajni vrsti zanje sta gyokuro, ki je nekoliko podoben omenjeni vrsti čaja, in matcha, zeleni čaj v prahu.

    Dario Cortese

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdrava prehrana in dobri recepti

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Poskusite kaj novega | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,43 seconds