Recept za slovensko potico po Mišu Alkalaju (preizkušeno dober recept):
Čas priprave tradicionalnega testa: 30 minut
Sestavine za testo:
- 65 dkg mehke bele moke
- 6 dkg svežega pekovskega kvasa
- 2,5 - 3 dl toplnega mleka
- 10 dkg zmehčanega masla
- 3 jajčni rumenjaki
- 10 dkg sladkorja
- 2 žlici ruma
- naribana limonina lupina
- ščepec soli.
Priprava:
Kvas raztopi v 1 dcl mlačnega mleka, dodaj žlico moke in žličko sladkorja. Kvas naj na toplem vzhaja 10 - 20 minut, dokler se ne naraste na dvakratni volumen.
Rumenjake, sladkor in maslo stepaj, dokler se sladkor ne raztopi in se mešanica ne speni. Ostanek mleka pogrej, dodaj limonino lupinico, rum in sol ter vmešaj rumenjake.
Presejano moko pogrej, dodaj kvas in mleko z rumenjaki ter vmesi testo, ki mora biti gladko in voljno. Mleko z rumenjaki dodaj postopno. Testo moraš mesiti, dokler se ne loči od kuhalnice. Jaz ga mesim z električnim strojčkom. Na pomokani površini ga dobro pregneti, naolji in daj vzhajati v pokrito posodo - narasti mora na dvakratni volumen, kar traja od ene do dve uri.
Testo lahko pripraviš z dosti manj truda, če uporabiš eno od zmesi za potice in krofe, ki ji dodaš na zavojčku predpisano količino kvasa in tekočine. Potica ne bo nič slabša, tradicija gor ali dol.
Medtem ko testo vzhaja, pripraviš nadev orehove potice:
Čas priprave 40 minut.
Potica mora vzhajati 1 do 2 uri.
Čas peke: 1 ura.
Sestavine za nadev
- 60 dkg zmletih orehov
- 2 dcl mleka
- 15 dkg sladkorja
- 3 žlice medu (med ohrani potico dolgo svežo)
- 5 dkg masla
- 6 žlic sladke smetane
- sneg iz treh beljakov
- 6 žlic rozin, namočenih v rumu
- 4 žlice suhih drobtin
- 0,5 žličke zmletega cimeta
- 0,5 žličke zmletih nageljnovih žbic
Priprava: Zavri mleko in popari zmlege orehe; ohladi. Iz beljakov stepi trd sneg. V orehe zamešaj sladkor, med, maslo, rozine, smetano, cimet in nageljnove žbice. Dodaj drobtine, a le toliko, da zmes ne bo preveč tekoča. Previdno vmešaj še sneg.
Pekač ali model za potico namaži z maslom in posuj z drobtinami, še boljše pa je, da daš potico kar na papir za peko.
Na pomokani krpi razvaljaj testo na debelino mezinca. Enakomerno ga premaži z nadevom in zavij. Potico najprej zavij z rokami, tako da testo nekoliko zateguje; zadnjo tretjino zavij tako, da dvigaš prtič. Zvitek previdno položi v modul tako, da bo odprti rob na dnu.
Potico pokrij in pusti vzhajati na toplem, da naraste na dvojni volumen - od 1,5 do 2 uri. Med vzhajanjem potico večkrat prebodi s pletilko, da izpusti ogljikov dioksid, ki se nabira med sloji - sicer bodo v potici prave postojnske jame.
Pečico ogrej na 175 stopinj Celzija.
Preden daš potico v peč, jo še enkrat prebodi. Peci jo 1 uro, ko lepo porjavi, jo prekrij s papirjem, sa se ne bo zažgala.
Pekač odstrani iz pečice in počakaj, da se nekoliko ohladi. Potem potico zvrni na primeren krožnik, jo prelij s topljenim maslom in posuj s sladkorjem v prahu. Potico pokrij pokrij in z rezanjem počakaj, da se popolnoma ohladi.
Na mesto orehov lahko daš zmlete lešnike, mandeljne (oparjene, s slečeno srajčko) ali mešano (po okusu).
DOBER TEK! |
Recept za pravo slovensko orehovo potico
Prispeval/a: Ljuba dne petek, 23. december 2005 @ 20:07 CET
Tatjana, samo skomine mi vzbujaš s tole slastno potičko!
Potlej naj pa človek shujša če more!
Če okroglin znebiti spet ne bom se mogla,
morda me pomirila tolažba bo "iskrena",
da rek velja, da ženska je lepo okrogla,
nikoli in nikdar pa ne bo lepo koščena.
Mal se hecam, Tatjana!
Lepo se imej
Ljuba
Recept za pravo slovensko orehovo potico
Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 23. december 2005 @ 23:19 CET
Vesel Božič, brez simbolične potice bi nekaj manjkalo.
LP Tatjana
Recept za pravo slovensko orehovo potico
Prispeval/a: ana dne nedelja, 26. marec 2006 @ 19:42 CEST
ker se približuje Velika noč (in s tem spet čas za peko orehove potice), bi povedala gospodinjam nasvet starih (zdaj že davno pokojnih) žensk iz krajev mojega otroštva.
Orehova jedrca je potrebno vedno najprej prebrati in izmed jedrc izločiti ostanke lupin, da ne škrta med njihovim mletjem in še potem med zobmi. Nato se orehe opere v dokaj vroči vodi (sama jih stresem na cedilo za juho), s čimer se odstrani morebitna umazanija, omili se pa tudi grenak okus. Odcejene orehe se razprostre npr. na pekač in počasi posuši pri okoli 30 do 50 stopinjah. Orehi naj bodo zelo zelo suhi, mogoče že kar malo pečeni.... potem se izredno lahko in hitro zmeljejo. In nadev za potico je (vsaj zame) bistveno boljši, če so orehi zmleti na mlinčku, in ne sesekljani na multipraktik.
Stare mame se seveda niso ukvarjale s tem, da je treba pazit že pri kupovanju orehovih jedrc, saj so imele orehe ponavadi doma. Ob obilni orehovski letini jih tudi jaz včasih še dobim en žakelj, tako da jih moram najprej natret s kleščami (kladiva pa res nič več ne uporabljamo v ta namen), zato tudi poznam razliko, kakšni so res dobri orehi za potico in katera jedrca me v trgovini že na pogled odbijajo.
Čas za velikonočno potico se je danes pri nas že začel, saj sem po naključju v bližnji trgovinici, ko sem šla na sprehod in spotoma še po sadje, naletela na krasna orehova jedrca, ki sem jih že tudi prebrala, oprala in posušila.... zdaj jih bom morala edino še pazit pred otroci, da mi ne bodo vseh pozobali, še preden pride čas, da zamesim testo.
Pa mogoče še to: orehi naj bi se zmleli tik pred tem (mogoče zadnji dan), ko jih potrebujemo za nadev.
Naj vam bo dobro.
a.