Zajtrk je pomemben obrok v dnevu. Da nam energijo, da lažje začnemo nov dan. Kljub temu marsikdo zaradi pomanjkanja časa in volje sploh ne zajtrkuje. Če nam zmanjkuje časa, si privoščimo vsaj kak zdrav prigrizek, da gremo v nov dan z dodatno energijo.
In kaj je najbolje jesti za zajtrk? Mogoče sadje, marmelado na kruhu ali pa raje kosmiče v mleku? Raziskovalci so ugotavljali, da hrana z nizkim glikemičnim indeksom vpliva na občutek lakote čez dan. Živila, ki imajo visok glikemični indeks, se hitro prebavijo ter hitro zvišajo nivo sladkorja v krvi, medtem ko za živila z nizkim glikemičnim indeksom velja ravno obratno, zato nas za dlje časa nasitijo in preprečijo, da bi se čez dan prenajedali.
Med živila z nizkim glikemičnim indeksom uvrščamo stročnice, polnozrnata žita, oves, proso, ječmen, oreški, semena, durum testenine. Odlične za zajtrk so lahko polnozrnate palačinke. Za namaz zmešamo domače jagode, borovnice ali ribez z navadnim jogurtom. Namaz si lahko pripravimo tudi npr. z avokadom. Zraven postrežemo skodelico toplega mleka, če mleka ne prenašate ali ne marate, pa je odlična alternativa ovseno ali riževo mleko, lahko tudi sojino.
Pri visokih poletnih temperaturah velikokrat najbolj ustreza sveže sadje. Tako si lahko pripravimo pravo sadno solato iz pomaranč, nektarin, breskev, hrušk, grenivk ali ribeza. Sadje lahko tudi zmiksamo. Pripravljen obrok, pa naj bo to sadna solata, ali zmiksano sadje, lahko potresemo z mandlji, lešniki ali orehi.
Predvsem s izogibajte presladkih industrijskih kosmičev, ki jih v oglasih tako radi priporočajo kot zdrav jutranji obrok, pa so vse prej kot to.
Vir: druzina.enaa.com
|