NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Kako se z otrokom / mladostnikom pogovarjati o alkoholu?   
    nedelja, 20. januar 2008 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Sonce

    Ali ne bodo pogovori o alkoholu samo spodbudili mladostnika, da bo pil? Kdaj je pravi čas, da začnemo pogovore o alkoholu in drugih drogah? Kako se odzvati, če vas otrok vpraša, ali ste vi kot mladostnik uživali alkohol?

    Naslednji sestavek skuša odgovoriti na izpostavljene dileme staršev, ki pa jih je bolje obravnavati kot predloge in ne nujno kot edini pravi način ravnanja. Starši ponavadi sami najbolje vedo, kateri način najbolj ustreza njihovim otrokom in tako potrebujejo predvsem dodatna mnenja, ki so jim pri vzgoji lahko v pomoč in oporo.

    Naslednji sestavek skuša odgovoriti na izpostavljene dileme staršev, ki pa jih je bolje obravnavati kot predloge in ne nujno kot edini pravi način ravnanja. Starši ponavadi sami najbolje vedo, kateri način najbolj ustreza njihovim otrokom in tako potrebujejo predvsem dodatna mnenja, ki so jim pri vzgoji lahko v pomoč in oporo.

    Koliko naj bo otrok star, da je dovolj zrel za pogovor o alkoholu?
    Preventivo pred pitjem alkohola lahko starši izvajajo kadarkoli, vendar je potrebno način in vsebino pogovora prilagoditi starosti otroka.

    Otroka v zgodnjem otroštvu (3-4 leta) sicer ne morete obremenjevati z dejstvi o škodljivi rabi alkohola, lahko pa ga začnete učiti sposobnosti odločanja in reševanja problemov - naložba, ki se vam bo dolgoročno izjemno obrestovala. Otroka je potrebno začeti navajati na samostojnost že od majhnega.

    Drobne stvari kot so na primer samostojna izbira obleke ipd., dajejo otroku občutek, da se je tudi sam sposoben dobro odločati. Samostojno izvajanje otrokovi starosti primernih nalog, pomaga tudi pri otrokovem zavedanju, da je pomemben in sprejet član družine.

    Otroci v srednjem otroštvu (4-7) so na konkretni ravni mišljenja, kar pomeni, da težko razumejo posledice, ki se bodo zgodile v prihodnosti. Z njimi že lahko razpravljate o različnih temah, povezanih z alkoholom, vendar se je potrebno osredotočiti na sedanjost in na dogodke, ki jih otrok pozna in razume (npr. TV oddaja, ki jo gledate, konkreten dogodek iz soseske, šole).

    Pozno otroštvo (8-11 let) je ključno obdobje, v katerem lahko vplivate na otrokove odločitve in stališča o rabi alkohola. Otroci v tem obdobju so radovedni, radi se učijo novih informacij, željni so podatkov o tem, kako stvari delujejo; skratka idealen čas, da z njimi spregovorite tudi o posledicah pitja alkohola, kako ta deluje na telo itd. V tem obdobju se že začne povečevati vpliv vrstnikov, ki naj ne bodo prvi vir informacij o alkoholu.

    V obdobju adolescence je priporočljivo, da je mladostnik že dobro seznanjen z dejstvi o pitju alkohola in tudi pozna vaša stališča in prepričanja o uživanju substanc.

    Kako začeti?
    Pogovorov o neprijetnih temah se tako kot vi tudi otroci radi izogibajo, zato je dobro, da vnaprej razmislite, kaj želite povedati. Poleg tega izberite čas, ko ste vi in otrok dobrega razpoloženja in nikar ne skušajte vsega povedati naenkrat. Uspešnejši boste, če se boste pogovarjali kot pa vodili moralno predavanje.

    Glavne teme pogovora so lahko:
    Mladostnikova stališča o alkoholu. Vprašajte ga, kaj ve o alkoholu in kaj si misli o pitju mladih oziroma kakšni so po njegovem mnenju vzroki za pitje pri mladih.

    Pomembna dejstva o alkoholu. Čeprav nekateri mladostniki mislijo, da vejo celo več o alkoholu kot starši, je v njihovih razlagah pogosto zaznati napačne informacije. Seznanite mladostnika z naslednjimi dejstvi:

    - Alkohol je močna droga, ki upočasni delovanje telesa in misli; oslabi koordinacijo, upočasni reakcijske čase, oškoduje vid, jasno razmišljanje in presojo.
    - Vino in pivo nista bolj "varni" pijači kot žganje in imata enak vpliv na telo in misli.
    - V povprečju traja dve do tri ure za eno samo alkoholno pijačo, da se izloči iz telesa; ne pitje kave, hladen tuš ali hitra hoja ne morejo pospešiti tega procesa.
    - Ljudje slabo ocenjujejo, kako resen je vpliv alkohola na njihovo delovanje, kar pomeni, da tudi mislijo, da pri vožnji lahko kontrolirajo vozilo, čeprav ga ne.

    Mit zabave. V medijih se še vedno srečujemo s filmi, serijami in reklamami, ki prikazujejo posameznike, ki uživajo alkohol kot vesele, sproščene, privlačne in prijateljske. Kadar skupaj z mladostnikom spremljate kakšnega izmed takih prispevkov, lahko navežete pogovor o ostalih, bolj verjetnih učinkih alkohola (občutki jeze, žalosti, osamljenosti so veliko pogostejši od spiritualne brezskrbnosti).

    Dobri razlogi za abstinenco. V pogovoru o dobrih razlogih za ne-pitje se izogibajte zastrašujočih taktik. Večina mladostnikov ve, da alkohol pijejo tudi ljudje, ki nimajo večjih problemov. Dobri razlogi so lahko na primer:

    - Ohranitev samospoštovanja. Povejte vašim mladostnikom, da so prebistri, da bi potrebovali "berglo" kot je alkohol. V njihovih letih so občutljivi na dejstvo, da pod vplivom alkohola lahko počnejo stvari, ki bi jih spravile v zadrego, kar posledično lahko negativno vpliva na njihovo samospoštovanje in dobre odnose s pomembnimi bližnjimi (svojci in prijatelji).

    - Pitje alkohola je lahko nezakonito. Če bi imeli zaradi pitja težave s policijo, se lahko zgodi, da starši njihovih prijateljev ne bodo več dovolili, da bi se družili z njimi. Pogosto so s pitjem povezane tudi težave v šoli, lahko celo izključitev iz šole.

    "Ali sta vidva kot najstnika pila alkohol?"
    Tega vprašanja se boji veliko staršev. Resnica je, da je večina staršev pila, preden so bili dovolj stari, da bi smeli piti. Kako biti iskren s svojim otrokom in hkrati ne odgovoriti hipokritsko kot: "Delaj kot te učim, ne kot sem jaz delal."
    Če z otrokom ne želite razpravljati o vaših izkušnjah iz otroštva, potem mu to svojo odločitev tudi povejte.

    Drugi način pa je, da priznate, da ste kot mladostnik pili, vendar je bila to napaka. Najbolje je, da mu poveste konkreten neprijeten dogodek, v katerem ste bili kot mladostnik zaradi pitja v zadregi. Tak način lahko pripomore k temu, da mladostnik verjame v negativne posledice pitja.

    Poleg pogovora je potrebna tudi akcija
    Ponavadi ni dovolj, da mladostniku samo poveste, česa ne sme, temveč razložite tudi, na kakšen način naj to izvede in ste seveda tudi sami dober model za posnemanje.

    Imejte pregled nad uporabo alkohola doma. Če imate alkohol doma, potem si bodite na jasnem glede količine in vrst alkoholnih pijač, ki jih posedujete v bifeju.

    Povežite se z ostalimi starši. Če se povežete s starši prijateljev vašega mladostnika, boste imeli prvič več informacij o njegovih prijateljih, drugič pa boste skupaj z ostalimi starši lažje preprečili nedovoljeno pitje ali katera druga izmed nevarnih vedenj mladostnikov (jemanje drugih drog, nezaščitena ali prezgodnja spolnost, prehitra in nepremišljena vožnja avtomobila idr.).

    Dogovorite se glede pravil na domačih zabavah. Bodite seznanjeni, koga namerava vaš mladostnik povabiti na domačo zabavo; spodbudite ga, da povabi prijatelje, ki so odgovorni in mu bodo v pomoč, če bo na zabavi prišlo do težav; pogovorite se o aktivnostih, ki bi jih mladostnik lahko vključil v zabavo; če bo kdo izmed prijateljev v hišo prinesel alkohol, ga prosite, da odide; na voljo naj bo dovolj hrane in brezalkoholnih pijač.

    Določite posledice v primeru pitja alkohola. V primeru prekršitve pravila, se dogovorite za smiselne posledice, za katere ste prepričani, da jih boste tudi dosledno izvajali. Prehude posledice bi lahko dolgoročno poslabšale vaš odnos z mladostnikom. Dovolj je, da mladostnik doživi ob prekršitvi pravila toliko neprijetnosti, da bo naslednjič dvakrat premislil, ali se mu splača vesti v nasprotju z dogovorom.

    Bodite seznanjeni z mladostnikovimi šolskimi in prostočasnimi aktivnostmi. Otroci postanejo bolj odprti in zaupljivejši v pogovoru z vami, če pokažete zanimanje za njihovo početje. Samo gola kontrola, kje se otrok nahaja in zakaj, v otroku vzbudi občutek, da ni vreden zaupanja.

    Bodite mladostniku vzor. Večina raziskav o rabi alkohola v družini zaključuje, da je večja verjetnost, da bodo uživali alkohol mladostniki, katerih starši tudi pijejo (na tem mestu ne mislimo samo prekomerne rabe alkohola). Zato ne uporabljajte alkohola kot pomoč pri sproščanju napetosti, ne šalite se na račun smešnega obnašanja, ki ste ga morda izvajali pod vplivom alkohola in nikar ne vozite avta pod vplivom alkohola.

    Spodbujajte alternativne dejavnosti. Pogost rizični dejavnik za pitje ali jemanje ostalih drog pri mladostnikih je dolgčas, zato je smiselno, da se otroci vključujejo v različne interesne dejavnosti, ki jih veselijo. Tako dobijo izkušnjo, da zadovoljstvo v življenju prinaša še veliko drugih stvari kot le "nore" mladostniške zabave, ki prinašajo kratkoročni užitek, pa še ta ima lahko velikokrat tragičen in prehiter konec.

    Vir: www.siol.net

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.siol.net
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Kako se z otrokom / mladostnikom pogovarjati o alkoholu? | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,49 seconds