Organizacija »Carbon Disclosure Project« v poročilu o soočanju svetovnih mest s podnebnimi spremembami ugotavlja, da številna mesta skušajo zajeziti izpuste toplogrednih plinov in doseči podnebno varnost. 62 odstotkov mest, ki so sodelovala v raziskavi, je izdelalo akcijski načrt za soočanje s podnebnimi spremembami, 57 odstotkov jih je sprejelo zaveze za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov.
Najpogostejši način zajezitve izpustov so subvencije, finančne podpore in standardi za gradnjo. Mesta se tudi odločajo za večje prenove infrastrukture, predvsem za izboljšanje učinkovitosti prometa, uporabo obnovljivih virov energije in učinkovitejše ogrevanje.
Primeri: London želi do leta 2020 število električnih vozil na svojih cestah povečati na sto tisoč. Seul želi do leta 2030 prenoviti deset tisoč zgradb, Austin pa do leta 2040 načrtuje povečanje stopnje reciklaže odpadkov do te mere, da nobenih odpadkov ne bodo več odlagali na odlagališčih.
Izziv, ki leži pred največjimi mesti, je velik, saj je za uspešen boj proti podnebnim spremembam treba meščane spodbuditi k spremembi vedenjskih vzorcev. Poleg tega se mesta zavedajo, da je za uspeh potrebno natančno in celovito načrtovanje projektov.
Zajezitev izpustov toplogrednih plinov ne more biti uspešna le ob izvedbi posameznih projektov, pač pa mora biti del dolgoročne celostne strategije mesta. Največ pozornosti je pri tem posvečene prometu, gradnji, porabi energije, obnovljivim virom energije, upravljanju z odpadki in vzpostavljanju zelenih območij v mestih.
Vir: umanotera.org/etc
|