Dan ekološkega dolga letos 18. avgusta - Slovenske emisije CO2 kljub boljši produktivnosti za petkrat presegajo nosilno sposobnost planeta
Od ponedeljka, 18. avgusta 2014, dalje živimo na našem planetu za letos “na kredit”: obeležujemo t.i. dan ekološkega dolga. Gre za oceno dneva v posameznem letu, ko ekosisteme in vire črpamo oz. obremenjujemo bolj, kot je nosilna sposobnost planeta, kar vodi v njeno zmanjševanje in neravnovesje.
"Izračun ekološkega odtisa pokaže, da je svetovna poraba obnovljivih naravnih virov in ekosistemskih storitev v letu 2013 presegla 1,5 zmogljivosti našega planeta. To je najbolj izrazito pri izpustih toplogrednih plinov, kjer se v obliki podnebnih sprememb že jasno kažejo tudi posledice," je ob tem povedala Vida Ogorelec, direktorica Umanotere, Slovenske fundacije za trajnostni razvoj.
Dan ekološkega dolga (v angleščini Ecological debt day, poznam tudi kot Earth overshoot day) je sredi 70-ih let prešnjega stoletja prvič objavil Andrew Simms iz britanskega miselnega inkubatorja New Economics Foundation, partnerska organizacija Global Footprint Network pa vsako leto s kampanjo opozarja na ta dan "izpraznjene letne ekološke blagajne", kot je pojav poimenoval slovenski akademik Jože Trontelj.
Izračunamo ga z deljenjem svetovne biokapacitete (količina ustvarjenih naravnih virov v določenem letu) s svetovnim ogljičnim odtisom (človeška poraba naravnih virov v tem letu) in pomnožimo s 365, kolikor je dni v našem koledarskem letu. Ob sedanjih svetovnih trendih naraščajočih pritiskov na ekosisteme vsako leto ta dan obeležimo dva do tri dni bolj zgodaj.
K preprečevanju oz. blaženju ekološkega dolga lahko pripomore vsak; najbolj temeljito z izračunom ekološkega ali ogljičnega odtisa (za osebe ali pisarne) in nato ustreznim ukrepanjem. "Zavedati se moramo, da navkljub boljši emisijski produktivnosti slovenske emisije toplogrednih plinov na prebivalca še vedno za petkrat presegajo nosilno sposobnost planeta. Naša izbira je vsakodnevna: ali s svojo energijo, znanjem in tudi denarjem krepimo in spodbujamo porajajočo se vzporedno družbo, ki s spoštovanjem ekoloških načel zagotavlja svetlejšo vizijo prihodnosti, ali pa sodelujemo pri vzdrževanju sistema, ki nas vodi v »tragedijo skupnega planeta«," je še povedala Vida Ogorelec.
Umanotera
|
Od ponedeljka dalje živi naš planet "na kredit"
Prispeval/a: Aarhon dne sreda, 20. avgust 2014 @ 08:45 CEST
Zapomnite si tole:'Ne moremo izčrpati planeta, ker smo za kaj takšnega premajhni in preveč nepomembni'.
lahko pa ga na površini umažemo in nasmetimo. Tu je potrebno usmeriti naša prizadevanja in trud - da bo okolje lepo in prijazno.
Življenje planeta na kredit je pač nekdo povlekel iz rokava - enako kot trditev da če se bo planet segrel za dve stopinji bo pa vsega konec. To so pač pravljice za odrasle otroke. Planet se sedaj že 15 let ohlaja po normalnem ciklu, ampak to je že skrivnost, ki je neposvečeni ne smete vedeti.
Od ponedeljka dalje živi naš planet "na kredit"
Prispeval/a: AnaH dne sreda, 20. avgust 2014 @ 18:24 CEST
Čaka nas prav tisto, kar smo in še zaradi svojih negativnosti povzročamo sami. Kaj bo doletelo zahodno Evropo in nas, če se ustavi zalivski tok? Bomo živalim ukradli kožuhe? Po drsalke? Jih bodo dobile tudi čebele, ptice, rastline? Se kdo zanaša na vesoljsko ladjo? Jaz že ne, raje se trudim za bolj enostavno in skromno življenje, da bo moj dolg Zemlji in drugim čim manjši.
Od ponedeljka dalje živi naš planet "na kredit"
Prispeval/a: Aarhon dne petek, 22. avgust 2014 @ 14:03 CEST
V obale velikih oceanov (ne Jadranskega ali sredozemskega morja) stalno butajo osupljivi valovi. Podite si jih kdaj pogledat. Že v tem je več energije, kot bi je kdajkoli lahko rabili. Tehnologija za pridobivanje že obstaja, ampak se še ne izplača, ker potem naletimo na cel kup predvsem psiholoških problemov v stilu 'ja potem pa bo ta naprava kazila razgled', ali pa da bo strašila galebe itd. Ti psihološki problemi in ne tehnični, so tisti ki preprečujejo večjo uvedbo obnovljivih virov.
Prepričan sem, da ko bo nekoč zmanjkalo nafte in premoga, bodo lepo in brez komplikacij postavili na obale te konverterje valovanja in bo energije dovolj. Zaenkrat pa je je dovolj še iz bolj preprostih virov, zato se nobenemu ne zdi vredno bosti se z nasprotniki.
Berem da gresta iz slovenije dva avtobusa na Poljsko demonstrirat zaradi nekega dnevnega kopa. Po mojem bi bolje naredili, če bi šli demonstrirat v Slovenji v podporo prvim veternicam za pridobivanje obnovljive energije, ki jih pa cel kup ljudi poskuša ustaviti. Žal tega pa nočejo - žalostno. Po eni strani hočejo obnovljive vire, ko pa enega imamo, bi vse naredili da bi mu preprečili delo.