Spletni časnik Žurnal24 piše, da strah pred neznanim je normalen, zato se ne čudite, če se vaš otrok boji teme. Le malo je takšnih, ki se je ne, zato bodite pozorni, da otroka ne bi nevede še dodatno prestrašili. Strah pred temo se najpogosteje pojavi med drugim in tretjim letom starosti ali takrat, ko otrok začne sam spati v svoji sobi. Ker mu je težko razložiti, da v temi ni nevarnosti, bodite pozorni predvsem na to, kaj otroku v povezavi s temo govorite čez dan.
Strah zaradi kaznovanja
Največja napaka v zvezi s temo, ki jo starši lahko naredijo, je, da otroka čez dan zaradi neposlušnosti ali katerega drugega razloga prestrašijo z besedami, kot so: "Če ne boš priden, te bodo ponoči odnesli škratje." Prav tako se poskušajte izogibati premagovanju strahu pred temo z besedami: "Veliki fantje ali punce se teme ne bojijo," izogibajte pa se tudi šalam na račun njihovega strahu.
Namesto tega bodite do otroka iskreni in mu zaupajte, da se tudi vi nečesa bojite. Vaše priznanje bo otroka presenetilo in hkrati opogumilo pri spoznavanju in premagovanju občutka strahu.
Preglasite čudne zvoke
Prestrašeni otroci lahko ponoči slišijo veliko, najpogosteje pa se prestrašijo prav zvokov, ki jih čez dan ne zaznajo – največkrat pokanja lesa. Da bi otroka odvrnili od zanj nenavadnih zvokov, ga uspavajte z uspavanko ali s čisto tiho in nežno glasbo.
Nočna lučka
Priročna rešitev je tudi nežna nočna lučka, ki jo otroku pustite svetiti, dokler ne zaspi. Nežna lučka bo otroku podarila občutek varnosti in nadzora nad tem, kaj se dogaja v njegovi sobi, hkrati pa boste omejili njegovo domišljijo in preprečili, da bi v mraku videl tudi najbolj nenavadne prikazni. Ko vas bo nekega večera presenetil s tem, da bo lučko ugasnil sam, pa nikar ne pozabite na pohvalo, še pišejo v Žurnalu24.
Vir: www.zurnal24.si
|