NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zlorabe otrok na internetu   
    torek, 1. oktober 2013 @ 22:32 CEST
    Uporabnik: Sonce

    ZLORABE OTROK NA INTERNETU LAHKO OMEJIMO SAMO Z DOBRO ZAKONODAJO IN SODELOVANJEM

    V veliki dvorani Fakultete za družbene vede je že tretje leto zapored potekal posvet na temo zlorab otrok na internetu. Letošnja rdeča nit posveta je bila obravnava razsežnosti pojava zlorab otrok na spletu  in iskanje poti za učinkovito ukrepanje.

    Organizatorji posveta, prijavna točka Spletno oko, Center za varnejši internet Slovenija, Uprava kriminalistične policije GPU in Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS, so letos zabeležili rekordno število udeleženih. Posveta se je namreč udeležilo preko 200 predstavnikov policije, tožilstev, sodišč, socialnih služb, nevladnih organizacij, šolstva in industrije. Posvet so odprli dr. Vasja Vehovar, vodja Centra za varnejši internet Slovenija, Marjan Fank, direktor Uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave in častni govorec minister za izobraževanje, znanost in šport, dr. Jernej Pikalo.

    Fank je opozoril, da je področje spolnih zlorab velik družbeni problem in da so zaskrbljujoči podatki, ki kažejo, da se vsako leto v svetu na spletu pojavi več tisoč novih objav posnetkov zlorabljenih otrok. Statistika slovenske policije kaže, da je ta od leta 2007 do danes zabeležila 1726 (od tega 122 letos) kaznivih dejanj spolnih zlorab na škodo mlajših od 18 let. Od tega je 191 kaznivih dejanj po 176. členu Kazenskega zakonika (KZ-1), tj. Prikazovanje, izdelava, posest in posredovanje pornografskega gradiva. »Iluzorno bi bilo govoriti o tem, da je Slovenija imuna na to problematiko, saj številčnost primerov v zadnjih letih nakazuje, da se zagotovo srečujemo s tem.

    Vizija razvoja tega področja tudi ni obetajoča. Zaradi razvoja spletnih trgov se bo ta problematika v prihodnje zagotovo povečevala, seveda pa se bo na podlagi direktiv in usmeritev EU povečevala tudi pozornost teh, ki se s tem srečujemo. Vsa pozornost bo namenjena zaščiti naših najmlajših v tisti fazi, da ne bi prišlo do njihovega ogrožanja«, dodaja Fank.

    Minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Pikalo je izpostavil pomembnost celostnega pristopa pri obravnavi in reševanju primerov zlorab otrok na internetu in predvsem izobraževanje kadrov, ki se srečujejo s tovrstnimi primeri oziroma pri svojem delu prihajajo v stik z otroki. »Ministrstvo ima v tem procesu večplastno vlogo, med drugim tudi, da  prenašamo direktive, ki na tem področju nastajajo na ravni Evropske unije ter da ustvarjamo lastno zakonodajo. Samo z dobrim pravnim okvirom namreč lahko naredimo korake naprej v preprečevanju zlorab otrok na spletu«, je povedal dr. Pikalo.   

    Adele Desirs iz Interpola, ki že vrsto let obravnava primere zlorab otrok na internetu, je opozorila na vpliv, ki ga ima internet na razširjenost spolnih zlorab otrok. »Včasih je moral storilec fizično do prodajalca tega materiala,  danes pride do posnetkov spolnih zlorab otrok   z enim klikom. Enako velja za proizvodnjo tega materiala. Z vsakim fotoaparatom ali telefonom storilec že lahko posname fotografijo ali video, ki prikazuje zlorabe otrok. In materiala mu ni potrebno skrivati niti več na svojem računalniku, saj ima lahko vse shranjeno v oblaku«, je o razsežnosti tega pojava povedala Adele Desirs.

    Izpostavila je tudi dejstvo in hkrati skrb, da Slovenije ni na seznamu držav, ki sodelujejo z Interpolom pri blokiranju dostopa do vsebin, ki prikazujejo najhujše spolne zlorabe otrok. Postregla je tudi s podatkom, da je prav iz Slovenije lanskega junija na portal, ki je prikazoval hude zlorabe otrok, dostopalo 634 uporabnikov.

    Spletno oko od marca 2007 sprejema prijave posnetkov spolnih zlorab otrok. V tem času so zabeležili preko 3700 prijav posnetkov domnevnih spolnih zlorab otrok, od tega so jih tretjino ocenili kot domnevno nezakonite in jih kot take posredovali na policijo. Večina posnetkov domnevnih spolnih zlorab otrok, ki so jih poslali na policijo, se je nahajala na tujih strežnikih, in sicer v Združenih državah Amerike, na Nizozemskem, v Ukrajini, Rusiji in v ostalih državah. 53 primerov, ki so jih poslali na policijo, pa se je nahajalo na slovenskih strežnikih. Trend prijav posnetkov spolnih zlorab otrok na Spletno oko narašča.

    URL dokumentarnega videa, ki je bil izdelan v okviru Posveta E-zlorabe otrok: http://youtu.be/Axlegf1Y4xQ

    DODATNE INFORMACIJE

    O posvetu:
    Posvet o problematiki zlorab otrok na spletu se odvija tretje leto zapored. Posvet organiziramo Spletno oko, Center za varnejši internet Slovenije v sodelovanju z Upravo kriminalistične policije Generalne policijske uprave RS in Združenjem za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije.

    Glavni namen posveta je, da na enem mestu združimo znanje in izkušnje vseh, ki se pri svojem delu srečujejo s problematiko zlorab otrok na spletu in s tem omogočimo čim bolj učinkovito obravnavo tovrstnih zlorab in inkriminiranih internetnih vsebin. Ta namen organizatorji posveta zasledujemo z izobraževanjem ključnih akterjev, ki se srečujejo s to problematiko, ter z ustvarjanjem možnosti za vzpostavitev sodelovanja različnih organizacij. Pri tem imamo v mislih predvsem sodelovanje vladnega in nevladnega sektorja ter internetne industrije. V tem duhu tako letos v okviru posveta organiziramo delavnice, ki bodo temeljile na reševanju primerov zlorab na spletu.

    O Centru za varnejši internet Slovenija:
    V Sloveniji tako kot v večini držav članic Evropske unije v okviru evropskega programa Varnejši internet deluje Center za varnejši internet in znotraj tega točka osveščanja o varni rabi interneta (www.safe.si), prijavna točka, ki omogoča prijavo sovražnega govora in posnetkov spolnih zlorab otrok na spletu (www.spletno-oko.si), in telefon za otroke in mladostnike, ki se znajdejo v težavah na internetu (Tom Telefon, 116111.).

    Spletno oko od marca 2007 sprejema prijave posnetkov spolnih zlorab otrok. V tem času smo zabeležili preko 3700 prijav posnetkov domnevnih spolnih zlorab otrok, od tega smo jih tretjino ocenili kot domnevno nezakonite in jih kot take posredovali na policijo. Večina posnetkov domnevnih spolnih zlorab otrok, ki smo jih poslali na policijo, se je nahajala na tujih strežnikih, in sicer v Združenih državah Amerike, na Nizozemskem, v Ukrajini, Rusiji in v ostalih državah. 53 primerov, ki so jih poslali na policijo, pa se je nahajalo na slovenskih strežnikih. Trend prijav posnetkov spolnih zlorab otrok na Spletno oko narašča.

    Glavna vloga prijave točke Spletno oko je omogočanje anonimne prijave domnevno nezakonitih vsebin ter zmanjšanje obsega nezakonitih vsebin na internetu, predvsem posnetkov spolnih zlorab otrok. V zasledovanju tega cilja Spletno oko aktivno sodeluje s policijo in INHOPE mrežo prijavnih točk po vsem svetu (www.inhope.org). V primeru posnetkov, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok, prijave točke, ki delujemo znotraj INHOPE omrežja, namreč ukrepamo tako, da dosežemo njihovo čim prejšnjo odstranitev iz strežnika, kjer je sporna spletna stran locirana.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • http://youtu.be/Axlegf1...
  • www.inhope.org
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Otroci-Nevarnost-Internet-Zloraba-Zakon

    No trackback comments for this entry.
    Zlorabe otrok na internetu | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 1,07 seconds