NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Vnetje rodil   
    četrtek, 23. julij 2009 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Renata Košir in Nina Slabe v novi Vivi www.viva.si

    Najpogostejše pri mlajših ženskah
    Vnetje rodil je okužba, ki se pojavlja pri ženskah v rodni dobi, najpogosteje pri mlajših od 25 let. Prizadeti so jajčniki, jajcevodi, maternica in potrebušnica. Najpogostejši povzročitelji so spolno prenosljivi mikroorganizmi, imenovani Neisseria gonorrhoeae in Chlamydia trachomatis, pa tudi številne bakterije, ki so del normalne bakterijske flore ženskih rodil.

    Vzroki različni
    Zavedati se je treba, da lahko iz nezdravljenih vnetij spolovil in sečil, ki imajo pogosto blage simptome, nastane vnetje rodil s številnimi zapleti. Poti, po katerih bakterije pridejo v rodila in povzročijo okužbo, je več. Vzrok obolenja je lahko nezaščiten spolni odnos s partnerjem, ki ima spolno prenosljivo bolezen.

    Pri moškem so mikroorganizmi prisotni v sečnici; pri izlivu skupaj s spermo potujejo po nožnici do materničnega vratu in notranjih rodil, kjer se naselijo in povzročijo okužbo. Do okužbe lahko pride tudi, če ženska ni bila izpostavljena spolno prenosljivim boleznim.

    V takšnem primeru gre za razrast mikroorganizmov iz nožnice, ki se širijo skozi maternični vrat v zgornja rodila (maternica, jajčniki in jajcevodi). V takih primerih je pri ženski prisotna tudi oslabljena imunska odpornost. Vnetje rodil je lahko tudi posledica okužbe pri porodu, umetni prekinitvi nosečnosti, invazivnih diagnostičnih preiskavah maternice ali pri uporabi znotrajmaterničnega vložka za nadzor zanositve.

    Bolezni so bolj izpostavljene mlajše ženske, tiste, ki pogosto menjavajo spolne partnerje ali ne uporabljajo kondomov, in vse, ki so v preteklosti imele klamidijsko okužbo, gonorejo ali kako drugo vnetje rodil.

    Ne spreglejte simptomov
    Ko bolnice pridejo do svojega zdravnika, so navadno zaskrbljene, včasih pa jih je sram ali so v skrbeh zaradi zaupnosti. Pomembno je, da ženska zaupa ginekologu in mu natančno opiše težave. Le tako lahko odkrijeta spremembe in simptome, ki so pomembni za postavitev diagnoze in zdravljenje obolenja.

    Ženska mora opisati vse težave, ki jih je opazila, predvsem pa zgodovino in prejšnje težave, povezane z boleznimi rodil in sečil. Najpogostejši simptomi so spremenjen in smrdeč izloček iz nožnice, izloček iz sečnice, razjeda na spolovilu, oteklina na območju spolovila in srbečica. Vse to so simptomi, ki jih mora ženska zaupati zdravniku.

    Bolnica mora spregovoriti tudi o menstruacijskem ciklusu, kontracepciji, ki jo uporablja, porodih in morebitnih splavih. Za zdravnika je pomemben tudi podatek o bolničinem spolnem življenje. Čeprav je to za marsikoga neprijetna tema, je pri vnetjih rodil to poglavje zelo pomembno. Seveda mora zdravnik vedeti, ali so bolnici v zadnjem času opravili kakršenkoli poseg ali operacijo na območju rodil ali spodnjega dela trebuha.

    Značilni znaki in simptomi, ki se kažejo pri vnetju rodil, so obojestranska bolečina v spodnjem delu trebuha in hrbta, izcedek iz nožnice, krvavitve zunaj menstruacijskega ciklusa in boleči spolni odnosi. Bolezen lahko poteka v več oblikah, in sicer blagi, zmerni ali hudi.

    V zadnjem primeru jo pogosto spremljajo splošni znaki vnetja, kot so slabost, bruhanje, hude bolečine in povišana telesna temperatura. Bolezen neredko poteka povsem brez znakov in težav, vendar moramo vedeti, da kljub temu lahko resno poškoduje rodila.

    Če gre za okužbo s Chlamydio trachomatis ali Neiserrio gonorrhoeae, se težave pogosteje pojavijo ob koncu ali na začetku menstruacijskega ciklusa, kajti v tem obdobju je maternični vrat bolj odprt. Ženska lahko opazi zgolj blage težave, kot so slabost in bolečine, in jim ne posveča večje pozornosti, saj jih povezuje z nelagodjem v času menstruacije. Simptomi lahko izginejo in se ne ponovijo več, ali pa se le stopnjujejo in poslabšujejo, vsekakor pa zahtevajo zdravljenje.

    Ker so znaki bolezni raznovrstni in različno izraziti, postavitev diagnoze ni vedno preprosta. Ginekolog opravi pogovor, pregled, teste za spolno prenosljive bolezni in vaginalni ultrazvok. Pregled krvi pokaže povečano število belih krvničk. V posameznih primerih je potrebna laparoskopija. To je diagnostični postopek, ki ga napravimo v anesteziji. Poteka tako, da naredimo manjši vrez pod popkom, skozi katerega s posebnimi inštrumenti pregledamo notranjost trebušne votline.

    Ženska, ki opazi zgoraj opisane simptome, nikakor ne sme odlašati z obiskom ginekologa, kajti v nasprotnem primeru se bo bolezen širila in še huje poškodovala rodila.

    Zdravljenje z antibiotiki
    Zdravljenje poteka s širokospektralnimi antibiotiki. Zdravnik mora čez dva do tri dni preveriti ustreznost zdravljenja; če ne pride do izboljšanja, mora ustrezno ukrepati. Zdravljenje v bolnišnici je potrebno pri nosečnicah, če ima ženska hudo obliko bolezni ali če antibiotiki ne pomagajo, zaradi česar mora antibiotike in druga zdravila prejemati neposredno v kri. Če se stanje ne izboljša in v organih nastane zbirek gnoja, je potrebna operacija.

    Kadar je vzrok vnetja rodil spolno prenosljiva bolezen, je nujno zdraviti tudi partnerja, saj v nasprotnem primeru obstaja možnost ponovitve bolezni. Pri ženskah, ki pogosto menjavajo spolne partnerje, svetujemo uporabo kondoma, ki preprečuje prenos okužb, ter testiranje na spolno prenosljive bolezni.

    Zapleti
    Vnetje rodil je treba zdraviti hitro in ustrezno, saj le tako preprečimo zaplete in trajno okvaro rodil. Ko bakterije vdrejo v jajcevode, povzročijo vnetje, ki po ozdravljenju utegne povzročiti brazgotino. Ta lahko popolnoma ali delno ovira prehod jajčeca v maternico, kar se pokaže kot neplodnost, ki se pojavi pri vsaki deseti ženski, ki je imela vnetje rodil.

    Če je ovira v jajcevodih delna, se oplojeno jajčece utegne ugnezditi v jajcevodu, čemur pravimo zunajmaternična nosečnost. Ko se zarodek razvija in raste, razteguje jajcevod in lahko povzroči njegovo predrtje; pri ženski nastopi huda in nenadna bolečina v spodnjem delu trebuha, krvavitev v trebušno votlino, če ukrepanje ni hitro, pa celo smrt.

    Zaplet vnetja rodil je tudi kronična bolečina, ki traja mesece ali celo leta. Ženske s tako bolečino trpijo in si morajo bolečine lajšati z visokimi odmerki močnih analgetikov. Pri ženskah s ponavljajočimi vnetji rodil obstaja večja verjetnost, da pride do neplodnosti, zunajmaternične nosečnosti ali dolgotrajne bolečine.

    Preprečevanje
    Okužba, ki se z moškega prenese na žensko, lahko pri moškem poteka brez simptomov, zato naj prisotnost oziroma odsotnost simptomov pri spolnem partnerju ne bo vodilo za uporabo zaščite. Pri preprečevanju okužbe sta pomembni uporaba kondoma in zvestoba partnerjev.

    Zelo pomembno je, da se partnerja pogovorita in si zaupata težave, saj je pogosto potrebno zdravljenje obeh in ne le enega. Tisti, ki ima okužbo, bo njeno širjenje preprečil s tem, da bo z njo seznanil spolnega partnerja in se pravilno zdravil. Poleg zaščite je pomembno, da ženske hodijo na redne ginekološke preglede, ob sumu na spolno prenosljivo bolezen pa je treba vedno opraviti testiranje.

    Renata Košir in Nina Slabe

    Vivin klicaj
    Najpogostejši simptomi so spremenjen in smrdeč izloček iz nožnice, izloček iz sečnice, razjeda na spolovilu, oteklina na območju spolovila in srbečica, obojestranska bolečina v spodnjem delu trebuha in hrbta, krvavitve zunaj menstruacijskega ciklusa in boleči spolni odnosi.

    V hudi obliki so simptomi slabost, bruhanje, hude bolečine in povišana telesna temperatura. Vnetje rodil neredko poteka povsem brez znakov in težav, vendar moramo vedeti, da kljub temu lahko resno poškoduje rodila.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Vnetje rodil | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,51 seconds